Z tej opcji skorzystało blisko 150 tys. seniorów. Rezygnują z pobierania emerytury w zamian za to rozwiązanie

6 godzin temu

Z danych za 2023 rok wynika, iż ulga podatkowa PIT-0 dla seniorów cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Skorzystało z niej już 144 tysiące osób, które zdecydowały się kontynuować pracę mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. To oznacza, iż coraz więcej seniorów pozostaje aktywnych zawodowo.

Fot. Warszawa w Pigułce

Na czym polega ulga PIT-0?

PIT-0 dla seniora to zwolnienie z podatku dochodowego od przychodów do 85 528 zł rocznie. Dotyczy to osób, które ukończyły ustawowy wiek emerytalny, ale nie przeszły na emeryturę i kontynuują aktywność zawodową. Taka forma ulgi ma na celu wsparcie finansowe dla tych, którzy podejmują decyzję o dalszej pracy zawodowej.

Rozwiązanie to może okazać się korzystne dla osób, które chcą zwiększyć swoje dochody – w niektórych przypadkach korzyści z pracy z ulgą mogą przewyższać wysokość tzw. trzynastej i czternastej emerytury.

Dłuższa aktywność zawodowa po osiągnięciu wieku emerytalnego

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w grudniu 2023 roku 854 tysiące osób posiadających ustalone prawo do emerytury podlegało ubezpieczeniu zdrowotnemu na podstawie innej niż emerytura. To wzrost względem grudnia 2021 roku, kiedy takich osób było 812,9 tysiąca.

Spośród aktywnych zawodowo seniorów, 549,7 tysiąca było również objętych ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym. Oznacza to, iż pracowali oni na etacie, wykonywali umowy cywilnoprawne lub prowadzili działalność gospodarczą. Dla porównania, w 2021 roku liczba ta wynosiła 527,1 tysiąca.

Strategia wspierania aktywności zawodowej

Ulga PIT-0 dla seniora została wprowadzona jako jedno z rozwiązań mających na celu zwiększenie aktywności zawodowej osób w wieku emerytalnym. W dokumentach rządowych wskazuje się, iż jest to element strategii opartej na dobrowolności i zachętach, a nie na zmianach ustawowego wieku emerytalnego.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, decyzja o kontynuowaniu pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego ma być indywidualnym wyborem każdej osoby. Takie podejście ma sprzyjać elastyczności na rynku pracy i lepszemu wykorzystaniu potencjału zawodowego doświadczonych pracowników.

Idź do oryginalnego materiału