W niedzielę (18 maja) wybierzemy prezydenta Polski. Zachęcamy Państwa do słuchania naszego Poradnika Wyborczego. Codziennie po godz. 16:20 na antenie Radia Kielce przybliżać będziemy wszystkie zagadnienia związane z wyborami. Podpowiemy m. in., jak zagłosować na wakacjach, jakie udogodnienia mają osoby z niepełnosprawnościami i jak oddać istotny głos.
Prezydent Rzeczypospolitej Polski wybierany jest na 5-letnią kadencję w wyborach równych, powszechnych i bezpośrednich podczas tajnego głosowania. Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego informuje, iż kandydatem na prezydenta Polski może być osoba, która najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat, posiada polskie obywatelstwo i nigdy nie była pozbawiona przez sąd praw publicznych.
– Prezydent wybierany jest na 5-letnią kadencję i ponownie wybrany może być tylko raz. Liczba zarejestrowanych przez PKW kandydatów w najbliższych wyborach to 13 osób: 11 mężczyzn i 2 kobiety – informuje.
To największa liczba kandydatów zarejestrowanych dotychczas w historii wyborów prezydenckich w kraju. Adam Michcik informuje, iż w Polsce, aby wygrać w I turze wyborów prezydenckich, należy uzyskać bezwzględną większość głosów.
– o ile w wyborach 18 maja żadne z kandydatów nie uzyska więcej niż połowę ważnych głosów, 14 dnia po pierwszym głosowaniu, czyli 1 czerwca przeprowadzone zostanie ponowne głosowanie. Wyboru dokonuje się spośród dwojga kandydatów z największą liczbą głosów w pierwszej turze – mówi.
Uprawnionych do głosowania w Polsce jest ok. 29 mln osób. W województwie świętokrzyskim to ok. 950 tys. wyborców. Głosować mogą polscy obywatele, którzy najpóźniej w dniu wyborów kończą 18 lat, posiadają pełnię praw wyborczych. Każdy z wyborców jest ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców, czyli w ogólnym zbiorze wszystkich wyborców w Polsce.
Poza Polską wyborcy będą mogli oddać głos w jednym z ponad pół tysiąca obwodów głosowania. Osoby, które w czasie wyborów wybierają się na wakacje, powinny zawczasu dopełnić formalności, które umożliwią im głosowanie.
Adam Michcik informuje, iż do wtorku, 13 maja osoby chętne głosować poza granicą mogą złożyć wniosek o ujęcie ich w spisie do adekwatnego terytorialnie konsula.
– Można to zrobić przez internet poprzez usługę e-wybory, osobiście bądź korespondencyjnie przez złożenie papierowego wniosku z własnoręcznie złożonym podpisem. Można też zrobić to mailowo, przesyłając skan czy fotografię wniosku z własnoręcznym podpisem pod adres poczty elektronicznej adekwatnego urzędu konsularnego – mówi.
Drugim rozwiązaniem jest głosowanie na podstawie zaświadczenia do głosowania. Uprawnia ono do głosowania w komisjach poza granicami Polski, na polskim statku morskim oraz w dowolnym miejscu w kraju. Zaświadczenie o prawie do głosowania można pobrać do czwartku (15 maja) w dowolnym urzędzie gminy.