Popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podpisał się w czwartek pod postulatami przedstawionymi mu przez Sławomira Mentzena. Poparcie dla Rafała Trzaskowskiego wyraziło z kolei 56 znanych osób, m.in. Lech Wałęsa, Władysław Frasyniuk i Adam Michnik.
Mentzen, który jako kandydat Konfederacji uzyskał w I turze wyborów prezydenckich trzeci wynik (14,81 proc.), zaprosił do rozmowy Nawrockiego i kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, którzy zmierzą się w II turze. Transmitowana na YouTube i w telewizji rozmowa z Nawrockim odbyła się w czwartek; w jej trakcie lider Konfederacji przedstawił Nawrockiemu deklarację zawierającą 8 postulatów – w ocenie Mentzena – ważnych dla jego wyborców z pierwszej tury. Nawrocki podpisał deklarację. W sobotę rozmowę z Mentzenem ma zaplanowaną Trzaskowski.
Deklaracja podpisana przez Nawrockiego zawiera osiem punktów, w tym zobowiązanie kandydata m.in. do tego, iż nie podpisze „żadnej ustawy, która podnosi istniejące podatki, składki, opłaty lub wprowadza nowe obciążenia fiskalne” oraz „żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów, zgodnych z polską konstytucją”; ponadto, iż nie pozwoli „na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy” i nie podpisze „ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO.
Do tego ostatniego postulatu odniósł się w rozmowie z TVN24 premier Donald Tusk. Jak ocenił, o ile kandydat na prezydent w Polsce mówi, iż nigdy nie zgodzi się na Ukrainę w NATO, „to nie ma lepszego terminu dla tego, co zrobił, niż zdrada stanu”.
– jeżeli Putin tak mówi, to wiadomo, żądanie Rosji, która chce mieć podległą Ukrainę. jeżeli prezydent USA Donald Trump tak mówi, to zadaniem Europy – Polski w pierwszym rzędzie – jest przekonywanie prezydenta Trumpa i administracji amerykańskiej „bądźcie bardziej proukraińscy, bo my znamy Rosję i wiemy, do czego jest zdolna” – wskazał.
Deklaracja podpisana przez Nawrockiego zawiera też m.in. zobowiązanie się do niepodpisania jakiejkolwiek ustawy, która ograniczałaby dostęp Polaków do broni. Nawrocki w rozmowie z Mentzenem oświadczył, iż takiej ustawy nie podpisze. Kandydat na prezydenta ocenił, iż w Polsce bardzo trudno jest dostać pozwolenie na broń, a jednocześnie „jesteśmy w sytuacji, w której odporność cywilną państwa polskiego trzeba podnosić”. Nawrocki, który jest też prezesem IPN, przyznał, iż ma dostęp do broni osobistej, a pozwolenie zdobył, gdy „zaczęła ścigać go Federacja Rosyjska”.
Jak wynika z opublikowanych w lutym tego roku danych Policji, w ubiegłym roku w Polsce wydano 45 844 pozwoleń na broń, w 2023 r. – 40 867, a w 2022 r. – 37 400. Dla porównania, w 2019 roku było to 15 222.
Kolejny postulat z deklaracji dotyczył niepodpisania żadnych unijnych traktatów osłabiających Polskę. Nawrocki sprzeciwiał się „oddawaniu polskich kompetencji Unii Europejskiej w zakresie polskich gospodarstw rolnych i polskich lasów” czy w zakresie edukacji. – Tak, nie podpiszę żadnych zobowiązań ani traktatów, które dążą do stworzenia z Europy parapaństwa – oświadczył.
Według Mentzena, Nawrocki byłby w stanie przekonać do siebie młodych ludzi, gdyby opowiedział o swoich doświadczeniach jako kibic. Jak mówił, łączą go z Nawrockim wspólni znajomi, którzy opowiedzieli mu, jak prezes IPN swego czasu walczył „70 na 70”. – Uważam, iż to jest coś, czym właśnie pan powinien się pochwalić, bo mało który prezydent w grupie kilkudziesięciu na kilkudziesięciu kibiców się bije – stwierdził polityk Konfederacji. – Lubiłem aktywność sportową i lubię dalej, cały czas trenuję. (…) Te sportowe aktywności w jakimś sensie dały mi też charakter i gotowość do tego, żeby być dzisiaj kandydatem na urząd prezydenta – odpowiedział Nawrocki.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak ocenił, iż zorganizowane bójki kibiców, tzw. ustawki, to przestępstwa, a kandydat na prezydenta, który je relatywizuje czy usprawiedliwia, daje fatalny przykład.
Mentzen w rozmowie z Nawrockim poruszył też m.in. kwestię kawalerki w Gdańsku, którą Nawrocki nabył od Jerzego Ż. Mentzen przyznał, iż nie wierzy w wyjaśnienia Nawrockiego w sprawie kawalerki. Zdaniem Nawrockiego, podpisanie aktu notarialnego przez Jerzego Ż. świadczy o zaufaniu, jakim darzył go senior.
Pod koniec transmisji na kanale YouTube Mentzena załączona została ankieta: – Czy Karol Nawrocki przekonał cię do oddania na niego głosu?. 61 proc. głosujących w niej osób zaznaczyło opcję „tak”, 39 proc. – „nie”. – Zasadnicza część punktów z deklaracji przedstawionej przez lidera Konfederacji była częścią mojego programu wyborczego – ocenił Nawrocki po spotkaniu z Mentzenem.
Rano Nawrocki odwiedził Kruszynek-Kolonię w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie deklarował, iż „będzie prezydentem polskiej wsi”. Na konferencji prasowej w jednym z gospodarstw rolnych poparcia kandydatowi na prezydenta udzielił były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i zaapelował o głosowanie na niego w II turze wyborów.
Z kolei Trzaskowski wraz z wicepremierem i liderem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem spotkał się w czwartek z rolnikami w małopolskiej Niecieczy, gdzie m.in. podkreślali, iż Polska musi być samowystarczalna żywnościowo. – Wszyscy chcemy jeść polskie, zdrowe produkty rolne i chcemy protekcji dla naszego rynku rolnego – zadeklarował kandydat KO.
Poparcie dla Trzaskowskiego wyraziło także 56 osób znanych osób, wśród których są m.in. Lech Wałęsa, Władysław Frasyniuk, Adam Michnik, Juliusz Braun, Jacek Taylor i Zbigniew Bujak. – Głosujmy na kandydata, który jest gwarantem państwa praworządnego, uczciwego i rzetelnego – zaapelowali.