Władze kieleckiego MOPR i związkowcy rozpoczęli negocjacje

6 godzin temu
Zdjęcie: Władze kieleckiego MOPR i związkowcy rozpoczęli negocjacje


Jest szansa na zakończenie akcji protestacyjnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach. Dyrekcja instytucji oraz przedstawiciele związków zawodowych w ramach przeprowadzonych dziś mediacji porozumieli się w sprawie sporu zbiorowego. Jest szansa, iż ostateczne porozumienie w tej sprawie zostanie zawarte w najbliższych dniach.

Ze związkowcami oraz dyrekcją miejskiej instytucji spotkał się dziś mediator wyznaczony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Przypomnijmy, iż władze miasta pierwotnie zamierzały zwolnić 98 osób. W toku dyskusji i pod wpływem sprzeciwu związkowców liczba ta została zredukowana do 53.

Monika Zakrzewska, dyrektor MOPR informuje, iż dotychczas w ramach zwolnień grupowych wypowiedzenia otrzymały 32 osoby. Zdecydowano, by docelowa grupa pracowników, z którymi planowane jest zakończenie współpracy zamknęła się w liczbie 41.

– Zwolnieniom grupowym podlegają przede wszystkim osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, a więc mają inne źródło utrzymania. To też osoby, które pracowały u nas na umowach czasowych, a także pracownicy, których stanowiska pracy albo były niewłaściwie wykonywane, albo w toku restrukturyzacji zostaną zlikwidowane – tłumaczy.

Monika Zakrzewska zapewnia, iż działania, których celem jest optymalizacja kosztów funkcjonowania MOPR oraz usprawnienie funkcjonowania miejskiej instytucji nie wpłynęły i w żaden sposób nie wpłynął na jakość świadczonych usług

Wiesław Koza miejski radny oraz przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Skanska S.A. informuje, iż kluczowym argumentem w kwestii zakończenia sporu zbiorowego okazało się odwleczenie zakończenia procesu zwolnień grupowych do końca lutego 2026 roku. Pierwotnie datą graniczną był koniec lipca 2025 roku.

– Pracownicy, którzy otrzymali wypowiedzenia i jednocześnie złożyli pozwy do sądu pracy będą mieli możliwość kontynuowania pracy do końca lutego 2026 roku. Po tym terminie odejdą na emeryturę. Dodatkowo osoby te otrzymają 1 tys. dopłaty do pensji co miesiąc, aż do zakończenia stosunku pracy – tłumaczy związkowiec.

– Późniejsze odejście z pracy przełoży się na zwiększenie współczynnika świadczeń emerytalnych o około 200 zł. Jest to dla tych pracowników korzystne rozwiązanie, które zadowala także związkowców oraz dyrekcję MOPR – podkreśla Wiesław Koza.

Ostatecznym warunkiem zakończenia sporu zbiorowego jest podpisanie porozumienia przez Agatę Wojdę. Prezydent Kielc na podjęcie tej decyzji ma 21 dni (od piątku, 23 maja).

Idź do oryginalnego materiału