Wiemy, na co będzie można głosować w budżecie obywatelskim Kielc

9 godzin temu
Zdjęcie: Wiemy, na co będzie można głosować w budżecie obywatelskim Kielc


Wieża widokowa na Pierścienicy, festiwal balonów, portal do Lublina, turniej walk rycerskich, czy ustawienie 20 metrowego masztu z biało-czerwoną flagą w rejonie ronda Czwartaków – to tylko część z pomysłów, jakie zgłosili kielczanie w ramach tegorocznej, 13. już edycji budżetu obywatelskiego. Łącznie w tym roku przedstawiono ich 122, w tym 44 okołomiejskie i 78 rejonowych.

Przypomnijmy, iż w porównaniu z poprzednimi latami liczba zgłoszonych inicjatywy jest wyraźnie niższa. Dla przykładu w roku 2024 było ich 187, a w 2023 roku – 179. Tomasz Porębski, zastępca prezydenta Kielc przyznaje, iż liczba projektów spadła, jednak nie jest to zaskoczenie dla ratusza.

– Do tej pory wnioskodawcy często nie ograniczali się do jednego projektu tylko zgłaszali duży projekt inwestycyjny lub mały inwestycyjny, albo jeden i drugi , a dodatkowo zgłaszali projekty zielone i nieinwetycyjne – mówi.

Tomasz Porębski przypomina, iż ta edycja budżetu obywatelskiego cechuje się sporymi zmianami w regulaminie. Cztery dotychczasowe kategorie zastąpiono podziałem na projekty ogólnomiejskie i rejonowe. Wiceprezydent tłumaczy, iż efektem jest nieco mniejsza liczba propozycji.

– Dotychczasowe projekty zielone i nieinwestycyjne można realizować zarówno jako ogólnomiejskie i rejonowe. Mając na uwadze, iż wnioskodawcy jednak chcą skutecznie zabiegać o głosy kielczan, to prawdopodobnie zdecydowali się aby zrezygnować z części propozycji w celu zwiększenie szans inicjatywy, na której im szczególnie zależy – stwierdza Tomasz Porębski.

Wśród zgłoszonych inicjatyw nie brakuje, wzorem lat ubiegłych, propozycji związanych z remontami i budową infrastruktury sportowej przy szkołach i przedszkolach. Pojawił się też pomysł rozbudowy schroniska dla zwierząt, nasadzenie 150 drzew i 1,5 tys. kwitnących bylin, czy wymiana wszystkich starych siedzisk na stadionie Korony Kielce na nowe w kolorze żółto-czerwonym. Zaproponowano też utworzenie kilku tężni solankowych, wybiegu dla psów w centrum Kielc, czy organizację kilku osiedlowych festynów.

Ocena formalna zgłoszonych projektów potrwa do 22 sierpnia. Ostateczna lista zadań inwestycyjnych dopuszczonych do głosowania będzie znana 17 września. Na realizację wybranych propozycji przeznaczone zostanie łącznie 10,5 mln zł.

LISTA ZGŁOSZONYCH PROJEKTÓW



Idź do oryginalnego materiału