Weź mapę, wsiadaj do kajaka i na rzekę

4 godzin temu

Urząd Marszałkowski wydał właśnie nową mapę szlaków kajakowych. To propozycja spływów kilkoma rzekami naszego regionu: Rawką, Wolbórką, Prosną, Czarną i Luciążą.

Oprócz szlaków kajakowych i konkretnych propozycji spływów mapa zawiera informacje o rzekach, porady, zalecenia i ostrzeżenia dla kajakarzy, a także listę atrakcji, które warto zwiedzić w pobliżu rzek. Przykład? Propozycja spływu rzeką Luciążą. To dopływ Pilicy i jedna z najpiękniejszych, najbardziej malowniczych rzek w regionie. W końcowym odcinku płynie przez Sulejowski Park Krajobrazowy. To rzeka zalecana kajakarzom z pewnym doświadczeniem. Dla większych grup może być uciążliwa. Najlepiej płynąć nią kajakami jednoosobowymi w małych grupach. Jej wąskie koryto tarasują powalone drzewa, które razem z jazami i progami wymuszają przenoszenie kajaków.

Zaproponowany na mapie spływ rozpoczynamy przed mostem w Rozprzy. Za mostem w Ignacowie natkniemy się na próg z bystrzem, w Szymanowie jest jaz, konieczna będzie tu przenoska. Mijamy wieś Bagno, dalej w Milejowie jest spływalny próg z bystrzem. Na brzegu pojawiają się sosnowe lasy i trzcinowiska. Ostatni odcinek to malowniczy krajobraz i przełom z wysokim piaszczystym brzegiem otoczonym lasem. Za mostem w Kłudzicach, gdzie czeka nas kolejna przenoska, jest młyn wodny. Przed mostem w Przygłowie jest ujście rzeki Strawy. Za mostem rzeka meandruje, podcina wysoką, piaszczystą skarpę, zwalnia i wpada do Zalewu Sulejowskiego niedaleko Sulejowa. Kończymy spływ przy ujściu lub płyniemy Zalewem Sulejowskim do Barkowic.

Przy okazji przypominamy, iż na Luciąży powstają dwie nowe przystanie kajakowe. To inwestycja gminy Sulejów wsparta przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Przystanie są budowane w miejscowościach Kłudzice i Przygłów. Trasa pomiędzy nimi zostanie opisana i oznaczona. Staną tu wiaty, będą utwardzone miejsca wodowania kajaków, ustawione zostaną stojaki rowerowe. Do przystani prowadzą utwardzone drogi, aby było łatwo dowieźć kajaki nad rzekę. Obie przystanie mają być gotowe w przyszłym tygodniu. To jeden z 15 projektów wspartych w programie „Infrastruktura Turystyczna w Łódzkiem 2025”. Dzięki 1,1 mln zł dotacji tworzone są miejsca postoju dla rowerzystów, stacje obsługi rowerów, przystanie kajakowe, oznakowanie szlaków rowerowych i wodnych.

Nowa „szlakówka” kajakowa, jak popularnie określa się mapy szlaków wodnych, ukazała się wersji papierowej. Można ją otrzymać w Punkcie Informacji Turystycznej w Łodzi przy al. Piłsudskiego 12. Jest on czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 -17.00, w soboty w godz. 10.00-18.00, oraz w niedziele w godz. 10.00.

Mapa jest także rozdawana przy okazji pikników i imprez organizowanych przez Urząd Marszałkowski, na przykład będzie ją można dostać podczas niedzielnego Jarmarku Wojewódzkiego w łódzkiej Manufakturze.

Mapy szlaków kajakowych wraz z opisami i propozycjami spływów można też znaleźć na stornie https://www.lodzkie.pl/turystyka/szlaki-turystyczne/szlaki-kajakowe Są tu propozycje wycieczek po Pilicy, Warcie, Bzurze, Drzewiczce, Rawce, Widawce, Grabi, Wolbórce, Prosnej i Czarnej.

Opracowanie: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego/Wydział Mediów

Idź do oryginalnego materiału