W tym kraju biometan w gazociągach od 2027 r. będzie obowiązkiem

13 godzin temu

W Królestwie Niderlandów zadecydowano, iż do sieci gazowniczych obligatoryjnie będzie trzeba wprowadzać domieszkę biometanu. Konieczne jest jednak spełnienie kilku wymogów.

Bijmengverplichting – bo tak nazywa się nowa niderlandzka ustawa wprowadzająca wymóg blendingu biometanu – wejdzie w życie 1 stycznia 2027 r.

Biometan najwyższej próby

Dokument uchwalono 25 kwietnia br. Celem rządu jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych i uniezależnienie od surowców energetycznych. Docelowo ustawa przyczyni się do redukcji emisji o 3,8 mln t CO2 do 2030 r. i zatłoczenia 12 TWh biometanu do sieci.

8. Kongres Biometanu

Ustawodawca zadecydował, iż istotna będzie nie tylko ilość, ale również CI-score, czyli wskaźnik intensywności emisji dwutlenku węgla, który analizuje także cały łańcuch wartości stojący za produckją biometanu. To oznacza, iż biometan powstały z odpadów i wytwarzany w instalacji wyposażonej w system skraplania CO2 będzie bardziej wartościowy z punktu widzenia operatora gazociągu.

– Holenderski Bijmengenverplichting jest kluczowym krokiem w kierunku osiągnięcia krajowych celów klimatycznych i wspierania rozwoju rynku biometanu. Nagradzając wykorzystanie biometanu z niskimi wynikami CI, zapewnia silne zachęty do zrównoważonej produkcji biometanu, przyczyniając się do dekarbonizacji sektora energetycznego. Dodatkowo, obowiązek ten wspiera zwiększanie skali biometanu, oferując zarówno producentom, jak i konsumentom jasną ścieżkę do osiągnięcia ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Rozporządzenie to nie tylko jest zgodne z celami UE w zakresie zielonej energii, ale także wzmacnia odporność rynku, zapewniając solidne podstawy dla przyszłego wzrostu. Ogólnie rzecz biorąc, jest to pozytywna zmiana zarówno dla środowiska, jak i branży biometanu – mówi Henning Dicks, współwłaściciel Agriportance w wypowiedzi na LinkedIn.

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Idź do oryginalnego materiału