Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 16.07.2025

myslpolska.info 8 godzin temu

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 16.07.2025

Polska. Młody Ukrainiec sterroryzował kierowcę autobusu relacji Częstochowa – Kraków. Wykrzykiwał „Mama Ukraina” i chciał uprowadzić pojazd. Napastnik uszkodził kierowcy prawe ucho. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy, napastnika obezwładnili przypadkowi przechodnie. 25-letni obywatel Ukrainy został zatrzymany i doprowadzony do prokuratury.

Polska. W Gdańsku otworzono prowokacyjną wystawę „Nasi chłopcy. Mieszkańcy Pomorza Gdańskiego w armii III Rzeszy”. Organizatorami, kuratorami, dyrektorami pracownicy Muzeum Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej oraz Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Bożena Gaworska-Aleksandrowicz z Klubu Myśli Polskiej w Katowicach napisała: „budują tożsamość gdańszczan, nową tożsamość. Ile jeszcze upokarzania Polski zniosą Polacy nie wiem, ale wiem, iż to co się dzieje jest już nie do zniesienia”. Wystawa jest broniona przez aktywistów Komitetu Obrony Demokracji (KOD).

Polska. W Gdańsku odbył się protest przeciwko wystawie „Nasi chłopcy. Mieszkańcy Pomorza Gdańskiego w armii III Rzeszy”. Manifestanci uważają, iż wystawa stanowi prowokację i obraża pamięć Polaków, pomordowanych podczas wojny przez wojska niemieckie.

Polska. Rząd Donalda Tuska pracuje nad projektem, w ramach którego dojdzie do modernizacji symboli państwowych – flagi, godła i hymnu Polski. Minister kultury Hanna Wróblewska już w maju podpisała zarządzenie, na mocy którego ma zostać powołana 14-sto osobowa komisja, w skład której wejdą urzędnicy i eksperci, którzy wspólnie wypracują nową ustawę o symbolach narodowych.

Polska. Działacz kresowy Jacek Międlar na platformie X napisał: „Drugi odcinek czteroczęściowego serialu dokumentalnego kontynuuje trudną, ale konieczną podróż przez najmroczniejsze rozdziały historii relacji polsko-ukraińskich”. Film o ukraińskich mordach na Polakach nosi tytuł „Genocidum atrox”. Tytuł to „łacińskie określenie oznaczające ludobójstwo straszne, okrutne i dzikie – w pełni oddaje skalę i brutalność zbrodni dokonanych na ludności polskiej w latach 1939–1947 przez ukraińskich sąsiadów”.

Polska. Poseł Włodzimierz Skalik z koła Konfederacji Korony Polskiej zarzucił władzom miasta Opole „promowanie ideologii gender” dzięki wystawy Tęczowego Opola. Wystawa pojawiła się na przystankach autobusowych. Poseł zwraca uwagę, iż „ekspozycja deprawuje młodzież i godzi w tradycyjny model wychowania dzieci”.

Polska. Logistyczna baza amerykańskich żołnierzy w Polsce zmienia dowódcę. Po roku służby płk. Jesse Chase wylatuje do Belgii, zaś zastępuje go płk. Jeremy A. McHugh. Według przygotowanego projektu rodziny, będące na utrzymaniu amerykańskich żołnierzy, będą przebywać wraz z nimi w Polsce podczas ich pobytu.

Polska. Prezes Stowarzyszenia Power Bus Daniel Lewakowski, od trzech lat dostarcza pomoc humanitarną na Ukrainę stwierdził podczas rozmowy z „Momentami”, iż „na zachodzie Ukrainy, w miejscach takich jak Lwów, życie toczy się niemal normalnie – ludzie bawią się, pracują, a wojna jest odległym echem„. Dodał również jakie nastroje panują na wschodniej Ukrainie. Według niego: „Im się dużo nie zmieni, czy to będzie Putin, czy Zełenski, czy ktoś inny”. Cytowany przez „Wprost” Lewakowski zasugerował, iż że wielu z nich ma przygotowane „dwie flagi” – ukraińską i rosyjską – gotowi zaakceptować każdego, kto przyniesie pokój.

Polska. Rada Ministrów przyjęła na posiedzeniu projekt nowelizacji ustawy o „pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa” – poinformowało MSWiA. Nowelizacja dotyczy przedłużenia legalnego pobytu obywateli Ukrainy do 4 marca 2026 roku.

Unia Europejska. Bruksela nie zdołała uzgodnić 18. pakietu sankcji wobec Rosji z powodu sprzeciwu Słowacji. Bratysława domaga się koncesji dotyczących dostaw rosyjskiego gazu, co blokuje postęp w negocjacjach. Premier Słowacji Robert Fico, określił unijne propozycje jako niewystarczające i zapowiedział dalszy sprzeciw.

Unia Europejska. Premier Węgier Viktor Orban złożył w Brukseli wniosek o „natychmiastowe wpisanie ukraińskich liderów odpowiedzialnych za śmierć Węgra z Zakarpacia na unijną listę sankcji”. Premier Orban stwierdził: „Jozsef Sebestyen został pobity na śmierć w trakcie przymusowego poboru”. Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto na platformie X napisał, iż „szokujące jest to, jak Bruksela i europejscy przywódcy przymykają oczy na nieludzki przymusowy pobór do wojska na Ukrainie. Gdzie są organizacje pozarządowe, obrońcy praw człowieka, tak zwane niezależne media? Węgier został pobity na śmierć za odmowę pójścia na wojnę. To niedopuszczalne i trzeba się tym zająć”.

Unia Europejska. W Brukseli dzięki inicjatywie europoseł Konfederacji Ewy Zajączkowskiej-Hernik pokazano wystawę „Polacy – Ukraińcy w latach 1918-1947. Konflikt – Ludobójstwo – Niepamięć – Nadzieja„. Wystawa została wypożyczona z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Unia Europejska. Bruksela nie będzie „karać” Izraela za jego zbrodnicze działania w Strefie Gazy i będzie „uważnie przyglądać się” wdrażaniu przez ten kraj niedawnego porozumienia mającego na celu poprawę przepływu pomocy w Strefie Gazy, poinformowała Kaja Kallas na konferencji prasowej po spotkaniu 27 ministrów UE w Brukseli.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump podczas rozmowy z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zapytał, czy jego kraj byłby w stanie zaatakować Moskwę i Petersburg, gdyby Stany Zjednoczone dostarczyły broń dalekiego zasięgu – podaje „Financial Times”. Ukraiński polityk miał zaś odpowiedzieć: ”oczywiście, możemy, o ile dacie nam broń”. Biały Dom jednak zaprzeczył tym doniesieniom. „Financial Times” napisał: „Prezydent Trump miał przekazać Zełenskiemu, iż chce, aby Rosjanie poczuli ból, by zmusić Władimira Putina do przyjścia do stołu negocjacyjnego”.

Stany Zjednoczone. Kandydat na ambasadora USA przy ONZ Mike Waltz powiedział na wysłuchaniu w Senacie, iż organizacja wymaga radykalnych reform. Waltz zarzucił ONZ-etowi antysemityzm i zapowiedział, iż chciałby rozwiązać UNRWA, agencję zajmującą się palestyńskimi uchodźcami.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump zadeklarował, iż gwałtownie doprowadzi do porozumienia między Egiptem a Etiopią w sprawie sporu o wody Nilu. Etiopia zakończyła budowę Wielkiej Tamy Odrodzenia, co wywołało sprzeciw Egiptu. Prezydent USA podkreślił znaczenie Nilu jako źródła życia i dochodu, obiecując zaangażowanie w rozwiązanie konfliktu.

Rosja. „Reuters” informuje, iż prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin chce zagrać va banque. W „Do Rzeczy” czytamy: „Rosja kontroluje już jedną piątą Ukrainy (…) . jeżeli Ukraina nie wytrzyma obecnej presji, Putin może ruszyć dalej na Dniepropietrowsk, Sumy i Charków. Z kolei według ukraińskich władz, ofensywa Kremla ma nie przebiegać zgodnie z planem, mimo przewagi liczebnej w ludziach i sprzęcie. Walki trwają, a obie strony ponoszą ogromne straty – sięgające choćby 1,2 miliona ofiar według szacunków USA”. „Reuters” pisze wprost, iż mimo zachodnich sankcji, rosyjska gospodarka trzyma się mocno, a produkcja militarna została maksymalnie zwiększona.

Rosja. Były prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew skomentował ostatnie ultimatum, które prezydent USA Donald Trump postawił Rosji. Prezydent USA dał Władimirowi Putinowi 50 dni na zawarcie pokoju. Miedwiediew powiedział: „Trump postawił Kremlowi teatralne ultimatum. Świat zadrżał, spodziewając się konsekwencji. Wojownicza Europa była rozczarowana. Rosji to nie obchodzi”.

Rosja. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, chce, aby to Ukraina wyznaczyła termin do trzeciej rundy rosyjsko-ukraińskich negocjacji. Moskwa oskarża też USA o chęć eskalacji wojny. Pieskow stwierdził: „Wydaje się, iż decyzje podjęte w Waszyngtonie, krajach NATO i bezpośrednio w Brukseli są interpretowane przez stronę ukraińską nie jako sygnały na rzecz pokoju, ale raczej jako zachęta do kontynuowania wojny”.

Ukraina. Na froncie zginał były trener reprezentacji Rosji w narciarstwie dowolnym Nikita Wasiljew. 36-latek poległ podczas szturmu rosyjskich wojsk na wieś Małyniwka, położoną w obwodzie charkowskim.

Ukraina. Portal MSN pisze, iż ukraińscy urzędnicy „kupują” luksusowe samochody „za grosze”. Dziennikarze odkryli setki takich przypadków. Proceder ma dotyczyć urzędników, funkcjonariuszy organów ścigania, burmistrzów i deputowanych ludowych. Na przykład poseł Rady Najwyższej Maksym Sokołow kupił Toyotę Highlander Hybrid 2022 za jedyne 10 000 hrywien (ok. 878 złotych).

Białoruś. Republika Białorusi została pełnoprawnym członkiem Szanghajskiej Organizacji Współpracy i tym samym dołącza do Rady SCO. Białoruś brała po raz pierwszy udział w Radzie Ministrów Spraw Zagranicznych SCO. Podczas obrad minister spraw zagranicznych Białorusi Maksym Ryżenkow podkreślił zaangażowanie swojego kraju w aktywny wkład w Szanghajską Organizację Współpracy poprzez wykorzystanie jej szlaków tranzytowych, bazy przemysłowej i potencjału naukowego co stanowi korzyść dla całego regionu. Członkostwo Białorusi w SCO jest osobistym sukcesem prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

Czechy. Praga nie chcą płacić za Ukrainę. Czeski portal Publico poinformował, iż zgodnie z decyzją premiera Petra Fiali Czechy nie wezmą udziału w programie dostaw amerykańskiej broni dla Ukrainy. Inicjatywa ta została zaproponowana przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Hiszpania. Z sondażu zrealizowanego przez pracownię Sigma Dos dla „El Mundo” wynika, iż 70% Hiszpanów popiera deportacje nielegalnych imigrantów z ich kraju. Deportacje nielegalnych emigrantów popiera 92% centrowej Partii Ludowej, 89% prawicowego Vox i co jest zaskoczeniem 57% Partii Socjalistycznej.

Węgry. Przewodniczący antyorbanowskiej partii TISZA Peter Magyar zaproponował premierowi Viktorowi Orbanowi wspólną wizytę na Zakarpaciu. „Robimy wszystko, by zastąpić rząd Orbana i doprowadzić do rzeczywistej zmiany, bo postrzegamy świat i nasz kraj zupełnie inaczej, niż obecny rząd. Ale istnieją pewne kwestie stanowiące podstawę (interesu) narodowego. Dlatego proponuję Viktorowi Orbanowi wspólną wizytę na Zakarpaciu, aby pokazać jedność narodową w obronie naszych rodaków”.

Węgry. Ambasada Ukrainy na Węgrzech uważa, iż przyczyną zgonu mężczyzny węgierskiego pochodzenie, który miał być wcielony do ukraińskiej armii był zator płucny. Ambasada Ukrainy na Węgrzech napisała: „Kategorycznie odrzucamy wszelkie zarzuty dotyczące przymusowego poboru do wojska, znęcania się lub łamania praw człowieka”. Węgierskie władze twierdzą, iż ukraińscy rekruterzy pobili mężczyznę stawiającego opór przy próbie doprowadzenia go do komisji wojskowej.

Węgry. Policja w Budapeszcie wszczęła dochodzenie przeciwko szwedzkiej aktywistce Grecie Thunberg. 22-latka wzięła udział w organizowanej pod koniec czerwca w węgierskiej stolicy Budapeszcie tzw. „paradzie równości” zorganizowanej przez środowiska LGBT+.

Francja/Niemcy/Wielka Brytania. Trzy europejskie państwa zapowiedziały, iż jeżeli Iran do końca sierpnia „nie zaprzestanie naruszania zapisów porozumienia nuklearnego JCPOA z 2015 roku” to są gotowe nałożyć na Teheran ponownie szereg sankcji. Informację potwierdził szef francuskiego MSZ Jean-Noel Barrot. Wcześniej sankcje zapowiedziały Stany Zjednoczone.

Francja. Wielkie cięcia socjalne, by zyskać pieniądze na broń. Premier Francji François Bayrou przedstawił kompleksowy plan oszczędności budżetowych opiewający na kwotę około 44 000 000 000 euro (44 mld). Plan zakłada zamrożenie wydatków publicznych w 2026 roku oraz likwidację dwóch dni wolnych od pracy. Samorządy mają stracić 21 mld euro, świadczenia socjalne zmaleć o 7,1 mld euro, zaś nakłady na ochronę zdrowia zmniejszą się, aż o połowę, z 10 mld euro do 5 mld euro. Rząd we Francji planuje między innymi ograniczyć refundację leków niezwiązanych z przewlekłymi chorobami. Szefowa Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen oświadczyła, iż jeżeli Bayrou nie zrewiduje przedstawionego planu oszczędności, jej partia zagłosuje za wotum nieufności wobec rządu.

Francja. W ramach oszczędności rząd francuski proponuje zniesienie dni wolnych od pracy – Poniedziałku Wielkanocnego oraz 8 maja czyli Dzień Zwycięstwa. Zjednoczenie Narodowe (RN) określiło propozycję jako „prowokację” i „atak na naszą historię i nasze korzenie”. Przeciwko są suwereniści z Zjednoczenia Narodowego i Partia Socjalistyczna.

Grecja. Statek portugalskiej straży przybrzeżnej z pięcioma Portugalczykami i jednym Grekiem wykonujący misję dla Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex zatonął u wybrzeży greckiej wyspy Lesbos. Załoga statku poszukiwała zaginionych nielegalnych migrantów.

Izrael. Prawosławni hierarchowie odwiedzili chrześcijańskie miasto Taybeh na Zachodnim Brzegu, które ostatnio kilkakrotnie zostało zaatakowane przez izraelskich osadników, którzy podpalili również chrześcijański kościół z V wieku, i zdewastowali cmentarz.

Izrael. Ortodoksyjny Zjednoczony Judaizm Tory oświadczył, iż opuści koalicję z powodu nieporozumień wokół ustawy, która zmusza do służby wojskowej ortodoksów studiujących religijne teksty. Partia Zjednoczony Judaizm Tory chce, aby rząd przyjął ustawę, która sformalizowałaby zwolnienia ze służby wojskowej dla jej wyborców.

Izrael. Izraelski Sąd Najwyższy orzekł, iż Naczelny Rabinat musi zezwolić kobietom na przystępowanie do egzaminów uprawniających do uzyskania ordynacji rabinackiej. Ortodoksi twierdzą, iż to ateistyczna ingerencja w tradycję.

Liban. Kolejne ataki Izraela. W wyniku izraelskich nalotów w Libanie w dolinie Bekaa zginęło 12 osób. To najtragiczniejsze w skutkach ataki od czasu zawieszenia broni z listopada 2024 roku, które zakończyło rok walk między Izraelem a Hezbollahem. Izraelskie wojsko poinformowało, iż celem nalotów były obiekty wojskowe Hezbollahu, w tym obozy szkoleniowe powiązane z jednostką specjalną Radwan. Hezbollah potępił izraelski atak, określając go jako „poważną eskalację”.

Syria. Społeczność Druzów oskarża syryjski rząd o zerwanie rozejmu. W starciach prowokowanych przez radykalnych islamistów w południowej prowincji Sweida zostało zabitych kilkudziesięciu ludzi. Przywódcy Druzów wezwali uzbrojone grupy samoobrony do złożenia broni i współpracy z siłami rządowymi, które wkroczyły do miasta. Siły rządowe i bojówki Beduinów mimo ogłoszenia zawieszenia broni kontynuowały ataki.

Chiny. Podczas spotkania z szefa MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem w Pekinie z prezydent Chin Xi Jinping wezwał do skutecznej realizacji porozumień zawartych z Władimirem Putinem oraz do zacieśnienia współpracy na arenie międzynarodowej. Wspomniał m.in. o Szanghajskiej Organizacji Współpracy, która ma najważniejsze znaczenie dla pokoju i rozwoju na kontynencie eurazjatyckim. Radio Zet, a za nim inne media piszą wprost, iż „Xi Jinping poparł Putina. Chiny nie chcą porażki Rosji na Ukrainie”.

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD). Korea Północna wysłała do tej pory Rosji ponad 12 000 000 (12 milionów) pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm, które zostaną wykorzystane na Ukrainie.

Kostaryka. Służby rozbiły siatkę handlarzy ludźmi, związaną z wenezuelskim gangiem Tren de Aragua. Akcję przeprowadzono jednocześnie w San Jose, oraz w miastach Jaco i Alajuela. Zatrzymano 10 podejrzanych i uwolniono około 90 młodych kobiet zmuszanych do prostytucji, z których część miała ze sobą małe dzieci, a niektóre były w ciąży.

Republika Nigru. Unia Państw Afrykańskich już ogłosiła rok 2025 Rokiem Reparacji. Niger domaga się reperacji ze strony Francji, za tzw. Mission Afrique Centrale (MAC) 1899 czyli jedną z najbardziej brutalnych kampanii kolonijnych w Afryce Zachodniej. Władze Republiki Nigru powołują się na przykład Niemiec. W 2021 roku Niemcy oficjalnie uznały swoją winę za zbrodnie kolonialne popełnione w Namibii. Kraj ten zobowiązał się do wypłaty 1,1 mld euro na rzecz afrykańskiego państwa w ciągu najbliższych 30 lat.

mp, mg, jkm, łj

Idź do oryginalnego materiału