Rząd dopłaci choćby 4,5 tys. zł. Polacy pobiegną do sklepów!

11 godzin temu

Rząd przygotował program dopłat do zakupu rowerów elektrycznych, za pomocą którego Polacy będą mogli otrzymać choćby 4,5 tysiąca złotych zwrotu kosztów. Inicjatywa „Mój Rower Elektryczny”, nadzorowana przez Ministerstwo Klimatu, ma ruszyć w drugim kwartale 2025 roku i potrwać cztery lata. Na realizację programu przeznaczono 50 milionów złotych.

Fot. Warszawa w Pigułce

Kto i ile może otrzymać?

Program dopłat skierowany jest do osób fizycznych, które zdecydują się na zakup elektrycznego jednośladu. Wysokość dofinansowania będzie zależeć od rodzaju zakupionego pojazdu:

  • Do 2,5 tysiąca złotych na standardowe rowery elektryczne
  • Do 4,5 tysiąca złotych na rowery cargo o wzmocnionej konstrukcji oraz elektryczne wózki rowerowe

Według szacunków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, programem zostanie objętych około 17,3 tysiąca pojazdów. Dopłaty będą przyznawane do 30 maja 2029 roku lub do wyczerpania przeznaczonych środków.

Zasady otrzymania dopłaty

Dofinansowanie będzie udzielane w formie refundacji – oznacza to, iż najpierw trzeba zakupić rower, a następnie, na podstawie dokumentów potwierdzających zakup, złożyć wniosek o zwrot części kosztów.

Co istotne, program obejmie również osoby, które kupiły rower elektryczny jeszcze przed oficjalnym startem programu, ale po 4 lipca 2024 roku.

Wymagania techniczne dla dofinansowanych rowerów

Aby otrzymać dofinansowanie, zakupiony rower elektryczny musi spełniać kilka istotnych kryteriów:

  • Musi być fabrycznie nowy, wyprodukowany nie wcześniej niż 24 miesiące przed datą zakupu
  • Powinien pochodzić od producenta z Unii Europejskiej
  • Musi być wyposażony w akumulator litowo-jonowy (lub podobny) o pojemności co najmniej 10 Ah
  • Powinien zapewniać minimalny zasięg 50 kilometrów przy wspomaganiu elektrycznym
  • Konieczne jest zarejestrowanie roweru na policji oraz oznakowanie go numerem bocznym

Cele programu i konsultacje społeczne

Program „Mój Rower Elektryczny” wpisuje się w szerszą strategię ograniczania emisji spalin w transporcie. Jak czytamy na rządowych stronach: „Celem programu jest uniknięcie niskiej emisji poprzez dofinansowanie inwestycji polegających na obniżeniu zużycia paliw emisyjnych w transporcie, rozwoju dobrych praktyk transportowych oraz zdrowego trybu życia wśród uczestników ruchu poprzez wsparcie zakupu rowerów elektrycznych i wózków elektrycznych”.

W lipcu 2024 roku przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące programu. Na ich podstawie doprecyzowano warunki i zasady przyznawania dofinansowania.

Program ma zachęcić Polaków do korzystania z ekologicznych środków transportu, które są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także sprzyjają aktywnemu trybowi życia.

Idź do oryginalnego materiału