Prąd tańszy niż paliwo w wielu krajach w 2024 roku. IEA publikuje najnowsze dane o cenach energii

16 godzin temu
Stabilizacja cen benzyny po kilku latach wzrostów

Z danych IEA wynika, iż średnia światowa cena benzyny o średniej liczbie oktanowej (mid-grade gasoline) wyniosła w 2024 roku 1,10 USD za litr. Po okresie dynamicznych wzrostów, napędzanych m.in. przez zawirowania związane z pandemią, wojną w Ukrainie i zmianami na rynku ropy, ceny uległy stabilizacji, choć pozostają wyraźnie powyżej poziomów sprzed pandemii COVID-19.

Główna przyczyna różnic cenowych między krajami to zróżnicowane podejście do podatków na paliwa. W państwach takich jak Norwegia, Holandia czy Włochy wysokie opodatkowanie powoduje, iż ceny na stacjach są znacznie wyższe niż np. w USA czy niektórych państwach Azji. W krajach rozwijających się niższe ceny to często efekt subsydiowania paliw przez rządy.

Elektryczność – ceny jeszcze bardziej zróżnicowane niż w przypadku paliw

W przypadku energii elektrycznej różnice cen między krajami są jeszcze większe niż dla benzyny. Wynika to z większej liczby czynników wpływających na końcową cenę prądu. Należą do nich:

  • rodzaj i cena paliwa używanego do produkcji energii (gaz, węgiel, OZE),
  • koszty eksploatacyjne elektrowni,
  • opłaty za przesył i dystrybucję,
  • polityka klimatyczna danego kraju,
  • stopień wsparcia dla OZE i modernizacji sieci.

IEA podaje, iż w ponad 40% badanych państw ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych były niższe niż ceny benzyny, a mediany obu cen są bardzo zbliżone. Oznacza to, iż w wielu miejscach na świecie przestawia się opłacalność źródeł energii – elektryfikacja transportu czy ogrzewania staje się atrakcyjną ekonomicznie alternatywą wobec paliw kopalnych.

Stabilizacja cen paliw może dawać chwilowe wytchnienie gospodarstwom domowym i przemysłowi, jednak duże zróżnicowanie cen energii elektrycznej wskazuje na potrzebę dalszej modernizacji systemów elektroenergetycznych i zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii. Również rozbudowa sieci przesyłowych i poprawa efektywności energetycznej będą najważniejsze dla zrównoważonego rozwoju energetyki.

Źródło: IEA

#IEA #CenyEnergii #Energetyka #Benzyna #Prąd #OECD

Idź do oryginalnego materiału