Dostęp do wody i modyfikacje krajobrazu umożliwiające jej gromadzenie to najważniejsze czynniki służące do oceny możliwości przetrwania i rozwoju społeczeństw. Nasza cywilizacja ma już za sobą pierwsze wojny o wodę (Tadżykistan-Kirgistan 2021-2022, ludobójstwa w Darfurze 2003-2008, Indie użyły właśnie dostępu do wody jako broni w walce z Pakistanem). Eksplozje groźnych bakterii w wodociągach miejskich zyskują raz po raz swoje pięć minut w mediach (Legionella w Rzeszowie w 2023 r., głośne awarie oczyszczalni w Warszawie i w Gdańsku).
Każdego dnia spożywamy mikroplastik w butelkach z dzielnie przymocowaną zakrętką, a efekty powyżej wymienionych i podobnych zjawisk będą mogli ocenić dopiero historycy i… archeolodzy. Pytanie o jakość wody okazuje się dotyczyć nie tylko naszych czasów, a jej skażenie może być jednym z czynników, które zdecydowały o losach dawnych państw, a może choćby cywilizacji. Analiza sposobów, w jakie Majowie przekształcali swój kulturowy krajobraz przy użyciu technologii z epoki kamienia, odsłania przemyślny i zrównoważony wpływ na środowisko.
Czy i ewentualnie jak Majowie radzili sobie z kontaminacją wody?
Badania rezerwuarów wody w Tikal (Peten, Jukatan, Gwatemala) – zbiorników wykopanych w celu jej agregacji jeszcze przez preklasycznych Majów – rozpoczęte pod koniec pierwszej dekady XXI w., przyniosły zdumiewające i zupełnie niespodziewane odkrycie. Pobierając rdzenie z ich osadów dennych, poszukiwano danych dotyczących kontaminacji wody przez cyjanobakterie. W jednym ze zbiorników natrafiono tymczasem na ślad zaawansowanego systemu do filtracji wody. Rezerwuar Corriental – jego nazwa w Peten i południowo-wschodnim Campeche znaczy tyle, co jar – znajduje się w pewnym oddaleniu od ch’een, ceremonialnego i rezydencyjnego centrum dawnego miasta-państwa. Zbiornik ten nie był położony blisko ważnych pałaców, piramid oraz placów publicznych. A jednak to w Corriental, nie w żadnym z pozostałych rezerwuarów Tikal, odkryto ślady instalacji służącej do filtrowania wody z wkładami wypełnionymi piaskiem kwarcowym… oraz zeolitem!
Najstarsza oczyszczalnia na kontynentach Ameryk?
Do tej pory uważano, iż najstarsze systemy do filtracji wody powstały w Europie i w Azji. Nie znaleziono podobnych instalacji na kontynentach Ameryk. Z drugiej strony, wciąż mamy mało pozyskanych w terenie danych dla Mezoameryki. Do tej pory przeprowadzono badania tylko kilkudziesięciu spośród wielu tysięcy starożytnych rezerwuarów Majów, a większość wykopalisk ograniczono do jednego dołu testowego.
Rezerwuar Corriental był używany do kolekcji wody od epoki późnopreklasycznej (od około 200 r. p.n.e.) do końca okresu klasycznego (około 870-900 r. n.e.). Utrzymywał niedobitki populacji w pierwszych wiekach po opuszczeniu miasta. Zidentyfikowany przez archeologów system filtracji zeolitowej w Tikal jest zatem najstarszym znanym przykładem instalacji do oczyszczania wody na półkuli zachodniej i najstarszym znanym przypadkiem zastosowania zeolitu do dekontaminacji wody pitnej na Ziemi.
Preklasyczne rezerwuary wody w Tikal
Poczynając od roku 2009, w pierwszej kolejności zbadano trzy rezerwuary: Perdido (na południowy-zachód od Mundo Perdido), Świątynny (pomiędzy Mundo Perdido a Północnym Akropolem i Wielkim Placem Tikal) i Corriental. Później badaniami objęto jeszcze Rezerwuar Pałacowy, położony na obrzeżach Centralnego Akropolu, gdzie w okresie hegemonii Tikal nad Nizinami Majów rezydowali władcy i arystokracja państwa, znanego w czasach prekolumbijskich jako Yax Mutul.
W celu porównywania zgromadzonych danych sprawdzono również zbiornik naturalny – lej krasowy Inscriptions. Każdy ma własną i dosyć sporą zlewnię. Wszystkie sztuczne zbiorniki wykopano jeszcze w epoce środkowopreklasycznej (ok. 500 r. p.n.e.), w okresie około dwóch stuleci od świtu cywilizacji Majów w Tikal (obserwatorium – grupa E w Tikal jest datowane na około 800 r. p.n.e., należy zatem do najstarszych na Nizinach Majów). Zbiorniki te mają stratygraficzne nieciągłości spowodowane pogłębianiem. Wszystkie, z wyjątkiem największego rezerwuaru Corriental. Chronologię obiektów określono dzięki datowaniu radiowęglowemu AMS próbek węgla drzewnego z kontekstów o stratygrafii nie budzącej wątpliwości.
W centralnie położonym Rezerwuarze Świątynnym warstwa osadów sięga poniżej metra. Perdido i Corriental znajdują się nieco dalej od centrum Tikal. Miąższość w pierwszym z nich to 120 cm. Dno zbiornika uszczelniono niegdyś wapiennym cementem w celu zatrzymywania wody (Tikal leży na terenie zbudowanym z wapienia, który w sposób naturalny wchłania wodę, co skutkuje znikomym występowaniem jezior i rzek). Miąższość osadów w Corriental, który – w przeciwieństwie do pozostałych – nigdy nie był pogłębiany w trakcie użytkowania, to aż 250 cm. Jego dno było zbudowane z gliny. Mineralogię osadów z rezerwuarów i leja krasowego zbadano dzięki dyfrakcji rentgenowskiej (XRD).
Kilka słów o kamieniach…
Zeolit to nietoksyczny, porowaty, uwodniony glinokrzemian o naturalnych adekwatnościach adsorpcyjnych. Zawdzięcza je trójwymiarowym, mikrokrystalicznym porom o rozmiarach 0,3-0,4 nanometra, które tworzą naturalne sito molekularne. Usuwa z wody mikroby, związki azotu i toksyny rozpuszczalne oraz nierozpuszczalne. Współcześnie znalazł więc wiele zastosowań: od akwariów aż po neutralizację odpadów radioaktywnych (np. po katastrofie elektrowni Fukushima). Rzymscy inżynierowie używali go jako wypełnienia przy budowie tam, portów, mostów i akweduktów, nie zdając sobie sprawy z jego specjalnych adekwatności.
Istnieje około pół setki typów zeolitu występujących naturalnie, w tym analcym, mordenit i klinoptylolit. W Gwatemali analcym pojawia się jako silnie przeobrażona forma jadeitu. Mordenit i klinoptylolit znajdowane są w jaskiniach Gwatemali zachodniej, gdzie piętrzą się aktywne, uśpione i wygasłe wulkany Sierra Madre. Występują też w powiązaniu z kwarcem, kalcytem i smektytem w miejscach, gdzie tufy wulkanoklastyczne (skały powstające z opadów popiołów po erupcjach wulkanów) przekształcają się w zeolity.
O ile wspomniany kalcyt to tutejszy wapień kredowo-paleogenowy (cały półwysep Jukatan był od kredy aż po plejstocen wielką rafą koralową), kwarc i smektyt narodziły się z popiołów wulkanów, które tworzą pasmo gór Sierra Madre, znane też jako obszar kulturowy Wyżyna Majów. Smektyt to minerał ilasty pochodzący z przemiany przenoszonego przez powietrze popiołu wulkanicznego. W Tikal wymieszały się zatem nie tylko kulturowe, ale również geologiczne wpływy obu tych stref.
Choć mordenit i klinoptylolit nie występują naturalnie w Tikal, odkryto je w wychodniach krystalicznego tufu na północny-wschód od miasta, gdzie leżą też źródła czystej wody pitnej. Współwystępowanie makrokrystalicznego kwarcu, zeolitu i czystej wody mogło być dla Majów wskazówką, impulsem do eksperymentów, a następnie wykorzystania minerału. W Tikal znaleziono go do tej pory jedynie na terenie Corriental, gdzie występuje wspólnie z makrokrystalicznym (0,5-2,0 mm) kwarcem.
Znaleziony w osadach mikrokrystaliczny kwarc (0,05 mm) powstał jako unoszące się w powietrzu kryształki wulkanogeniczne, znane też jako kwarc pierwotny. Wszechobecne współwystępowanie wulkanogenicznego smektytu i oktaedrów kwarcu w osadach z Tikal pokazuje, iż popiół wulkaniczny opadał tutaj porcjami przez cały okres zamieszkiwania miasta.

Corriental
Corriental to jeden z największych rezerwuarów wody Tikal. Ma pojemność około 57,5 mln litrów. Otacza go nasyp o wysokości 4-7 m. We wszystkich warstwach osadu znajdujemy skorupy naczyń, które służyły dawnym Majom do wybierania wody. Znaleziono tutaj jedynie skromne dowody zanieczyszczenia chemicznego i żadnych śladów skażenia cyjanobakteriami. Zdaniem badaczy, tutejszy system filtracji jest anomalią nie tylko w samym Tikal, ale również na skalę całych Nizin Majów. System składał się z klinoptylolitu, mordenitu i grubych do bardzo grubych kryształków euhedralnego kwarcu (wielkości ziaren piasku). Te zeolity i makrokrystaliczny kwarc pochodzą z wychodni tufu kredowego, odsłoniętych wzdłuż krawędzi brzegowych Bajo de Azúcar.
Bajo de Azúcar to położone około 30 km na północny-wschód od Tikal śródleśne rozlewisko, jakich pełno w dzisiejszym Peten. Te zwykle płytkie zbiorniki w porze deszczowej potrafią rozrastać się do powierzchni kilkuset kilometrów kwadratowych, znacznie utrudniając poruszanie się po selwie. Zwłaszcza iż korzystają z nich krokodyle. W przeszłości były podstawą rozwoju rolnictwa cywilizacji Majów, ponieważ dostarczały żyznych gleb. Uprawy rozwijano nie tylko wzdłuż ich brzegów. Z osadów dennych budowano chinampas, czyli grządki na wodzie. Bajo de Azúcar w czasach, kiedy na terenie dzisiejszego Peten kwitła cywilizacja Majów, musiało jednak zwrócić na siebie ich uwagę wodą zdatną do picia.

System filtracji wody miał prawdopodobnie formę kamiennej konstrukcji, która podtrzymywała wkłady filtracyjne, umieszczone w matach z włókien trzcinowych lub palm, tzw. petates. Materiał filtrujący to oczywiście zeolit i kryształki kwarcu. Takie instalacje działały powyżej lub w obrębie dopływów do rezerwuaru, które tworzyły się spontanicznie podczas gwałtownych powodzi w następstwie tropikalnych burz. Ślady takich wydarzeń to soczewki kwarcu krystalicznego w osadach zalegających w zbiorniku. Kryształki zeolitu, znacznie mniejsze od kwarcu (0,001 – 0,01 mm), były łatwiej roznoszone przez wodę, więc ich obecność w osadach jest bardziej rozproszona. Sam kwarc byłby w stanie optycznie sklaryfikować wodę, jednak bez wkładu zeolitu nie oczyściłby jej z toksyn i mikrobów.
Od początków i do końca czasu
System filtracji działał wcześnie, bo od około 210 r. p.n.e., w okresie preklasycznym cywilizacji Majow. Był zatem sześć wieków starszy niż filtr z piasku i żwiru opisany w hinduskim traktacie Suśrutasaṃhitā. Poprzedza o jakieś 2155 lat zastosowanie zeolitu do filtracji wody przez naszą, jakże zaawansowaną cywilizację europejską. Mieszkańcom południowo-zachodniej części Tikal zapewniał zdrową wodę przez ponad tysiąc lat!
Wygląda na to, iż Majowie dokonali, jedynie dzięki obserwacjom, niezwykle ważnego i interesującego odkrycia. To, czy i ewentualnie dlaczego nie było ono zastosowane szerzej, wymaga dalszych badań. Być może zrozumienie wagi tego, czym dysponowali, a stosowali tylko lokalnie, mogłoby ochronić przynajmniej Tikal, jeżeli nie inne miasta-państwa przed upadkiem (więcej na temat skażenia wody jako jednej z potencjalnych przyczyn upadku klasycznej cywilizacji Majów w trzeciej części tekstu).
Najmłodsza, czyli położona stratygraficznie najwyżej, warstwa zeolitu w rezerwuarze Corriental jest pamiątką po ostatnim epizodzie z udziałem systemu filtracyjnego w Tikal. Naukowcy datują ją na epokę późnoklasyczną (w Tikal to lata 562-830 n.e.). System filtracji najwyraźniej nie był już później odnawiany. W młodszych warstwach znajdujemy więc rtęć pochodzącą z procesów antropogenicznych – Majowie używali barwnika zawierającego ten pierwiastek do ozdabiania pałaców i świątyń. Siarczku rtęci (cynobru) używano również nagminnie w rytuałach pogrzebowych. Cynober spłukiwany ze ścian i wymywany z miejsc pochówków na obszarze zlewni lądował w rezerwuarze Corriental, z którego czerpano wodę.
Nie wiadomo, czemu Majowie nie odbudowali filtrów ani dlaczego nie zastosowali ich w pozostałych zbiornikach na terenie miasta. Tikal zostało opuszczone niedługo później, w epoce schyłkowoklasycznej, około 870 r. n.e., chociaż ostatnie, związane z rezerwuarem Corriental ślady Majów to wczesne lata postklasyczne – 1010-1170 r.n.e. – czas, gdy na dalekiej północy Jukatanu zakwitło Chichen Itza – jedno z ostatnich, ale paradoksalnie najbardziej znane miasto Majów. Zbiornik pozwolił przetrwać wybrańcom wiek albo dwa po upadku klasycznej cywilizacji Majów.
Zdj. główne: Przemek Trześniowski Archeophotography