Cypr chce wejść do strefy Schengen. Ale granicy z północą nie uzna

7 godzin temu

Pełne przystąpienie Cypru do strefy Schengen to – jak podkreślił minister spraw zagranicznych Constantinos Kombos – cel narodowy. Władze podkreślają jednak, iż nie będzie żadnych ustępstw w sprawie uznania linii zawieszenia broni jako granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

Schengen tak, ale nie kosztem suwerenności

Minister wystąpił przed komisją spraw zagranicznych parlamentu, prezentując projekt ustawy dotyczący nowego, kompatybilnego z systemem unijnym, krajowego systemu informacji wizowej (VIS). To jeden z ostatnich kroków na drodze do integracji z obszarem Schengen.

Jak zaznaczył Kombos:

Nie zaakceptujemy, by linia zawieszenia broni była traktowana jak zewnętrzna granica Unii. To nie jest nasz wybór – mamy obowiązek kontrolować ruch w strefie buforowej, zgodnie z przepisami UE.

Obowiązywanie tzw. acquis communautaire (prawa wspólnotowego UE) na terenach okupowanych jest zawieszone do czasu rozwiązania kwestii cypryjskiej – przypomniano w czasie posiedzenia.

Spóźniliśmy się – teraz płacimy cenę

Cypr stara się o akcesję do Schengen od 2019 roku, ale – jak przyznał sam Kombos – kraj przez lata nie traktował tego priorytetowo. Teraz trwa walka o przekonanie innych państw UE, a także o wypełnienie wszystkich wymagań technicznych, m.in. poprzez budowę nowoczesnych systemów bezpieczeństwa i dostępu do unijnych baz danych.

Proces przystąpienia wymaga jednomyślnej zgody państw członkowskich. Jak podkreślił Kombos, trwa już kampania dyplomatyczna w krajach, które mogą mieć wątpliwości.

Politycy się spierają, ale cel wspólny

Część polityków ostrzegła, iż po przystąpieniu do Schengen może dojść do nadużyć – m.in. w ramach programu tzw. „złotych paszportów”. Posłowie Akelu złożyli już dwa projekty ustaw, które mają regulować tę kwestię.

Niektórzy – jak niezależna posłanka Alexandra Attalides – obawiają się, iż kontrole na przejściach między południem a północą mogą wyglądać jak przekraczanie granicy państwowej, co uderza w symbolikę jedności kraju.

Z kolei Harris Georgiades z DISY uważa, iż członkostwo w Schengen przyniesie korzyści mieszkańcom, turystom i gospodarce – i apeluje o ponadpartyjne poparcie projektu.

Co dalej?

Cypr i Irlandia to ostatnie dwa kraje Unii Europejskiej, które pozostają poza strefą Schengen. W lutym dołączyły do niej Bułgaria i Rumunia. Rząd planuje zakończenie procedury jeszcze w 2025 roku – pod warunkiem, iż nic nie pokrzyżuje planów.

FAQ

Dlaczego Cypr nie pozostało w Schengen?
Z powodów technicznych, politycznych i z powodu nieuregulowanego statusu strefy buforowej (tzw. zielonej linii).

Czy okupowane tereny obejmie Schengen?
Nie – stosowanie prawa UE na północy jest zawieszone do czasu rozwiązania problemu cypryjskiego.

Kiedy Cypr może dołączyć do Schengen?
Rząd planuje zakończyć proces akcesji w 2025 roku, ale wszystko zależy od decyzji państw członkowskich UE.

Idź do oryginalnego materiału