- Odsetek firm raportujących dane niefinansowe wynosi niezmiennie 98%
- 73% firm poddało weryfikacji przynajmniej część ujawnianych informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju
- Emisje gazów cieplarnianych pozostają najczęściej atestowaną kategorią danych dotyczących zrównoważonego rozwoju
Warszawa, 15 maja 2025 r. – Jak wynika ze zaktualizowanego raportu przygotowanego przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) oraz AICPA & CIMA, niemal trzy czwarte największych globalnych firm uzyskało atestację przynajmniej części informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju. Opublikowane właśnie badanie stanowi piąte doroczne opracowanie porównawcze i obejmuje teraz także dane za 2023 rok.
Raport The State of Play: Sustainability Disclosure and Assurance 2019-2023, Trends and Analysis wskazuje, iż w 2023 r. 73% dużych firm z państw G20 poddało atestacji dane dotyczące zrównoważonego rozwoju – w porównaniu z 69% rok wcześniej i zaledwie 51% pięć lat temu. Większość tych weryfikacji przez cały czas ma charakter ograniczony.
Największy udział w świadczeniu usług atestacyjnych przez cały czas mają firmy audytorskie – 55% wszystkich zleceń, choć poziom ten różni się znacząco w zależności od kraju. Co więcej, ogólny udział firm audytorskich w rynku spadł z 58% w 2022 r., na co wpływ miały m.in. takie czynniki:
- konsolidacja raportów – w Unii Europejskiej firmy audytorskie, które historycznie dominują na rynku atestacji danych dotyczących zrównoważonego rozwoju, zaczęły wystawiać jeden, zbiorczy raport zamiast serii oddzielnych, co wpłynęło na zmniejszenie liczby raportów przy jednoczesnym wzroście liczby klientów;
- konsultanci i inni dostawcy usług niebędący firmami audytorskimi częściej wystawiają wielokrotne raporty w zakresie emisji gazów cieplarnianych – np. w Korei Południowej w 2023 r. przeciętnie na jedno przedsiębiorstwo wygenerowano 2,5 raportu atestacyjnego;
- gdy przedsiębiorstwa po raz pierwszy zlecają atestację danych dotyczących zrównoważonego rozwoju, najczęściej koncentrują się na emisjach gazów cieplarnianych i współpracują na początku z wyspecjalizowanymi w tym zakresie usługodawcami.
W 2023 r. wzrósł udział firm audytorskich jako dostawców usług atestacyjnych w kilku kluczowych jurysdykcjach: w Singapurze (wzrost o 6 punktów procentowych), Republice Południowej Afryki (+4 pp), Wielkiej Brytanii (+5 pp) i Stanach Zjednoczonych (+5 pp).
– Audytorzy posiadają niekwestionowane kompetencje, działają w ramach solidnego systemu etycznego i mają holistyczne spojrzenie na działalność organizacji, jej procesy oraz profil ryzyka – mówi Susan Coffey, CPA, CGMA, CEO of Public Accounting, AICPA & CIMA. – To sprawia, iż są naturalnym wyborem przy realizacji zleceń atestacyjnych danych dotyczących zrównoważonego rozwoju i obserwujemy, iż wiele zarządów i komitetów audytu podziela tę opinię w miarę dojrzewania sprawozdawczości korporacyjnej.
Ponad trzy czwarte firm ujawnia w tej chwili dane dotyczące zrównoważonego rozwoju razem z informacjami finansowymi – w ramach rocznego lub zintegrowanego raportu. W takich przypadkach to zwykle biegły rewident zapewnia atestację tych danych.
– Największe globalne przedsiębiorstwa pozytywnie odpowiedziały na dobrowolne systemy raportowania i weryfikacji danych dotyczących zrównoważonego rozwoju, napędzane oczekiwaniami inwestorów – mówi Lee White, Chief Executive Officer, IFAC. – Obecnie, dzięki nowym globalnym standardom, organy regulacyjne mają narzędzia do stopniowego przechodzenia od dobrowolności do obowiązkowych ujawnień, co – jak się spodziewamy – dodatkowo poprawi jakość, spójność i porównywalność danych ESG, z korzyścią dla inwestorów oraz innych interesariuszy. IFAC oraz nasi członkowie, w tym AICPA & CIMA, nieustannie wspierają ten proces – działając na rzecz zaufania, ładu korporacyjnego i globalnej spójności w raportowaniu zrównoważonego rozwoju. Naszym celem jest, aby dane dotyczące zrównoważonego rozwoju cieszyły się takim samym zaufaniem jak sprawozdawczość finansowa.
Inne najważniejsze wnioski płynące z badania:
- niemal wszystkie przedsiębiorstwa (98%) raportują informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju – bez zmian w stosunku do poprzedniego roku;
- coraz częściej dane dotyczące zrównoważonego rozwoju pojawiają się w raportach rocznych – 44% firm uwzględniło je tam (wzrost z 18% pięć lat temu);
- pięć jurysdykcji odnotowało dwucyfrowy wzrost atestacji danych dotyczących zrównoważonego rozwoju w 2023 r.: Hongkong, Indonezja, Meksyk, Rosja i Arabia Saudyjska.
Metodologia
IFAC oraz AICPA & CIMA nawiązały współpracę, aby zbadać na skalę globalną praktyki dotyczące raportowania i atestacji w zakresie zrównoważonego rozwoju poprzez analizę raportów zawierających informacje ESG opublikowanych w 22 jurysdykcjach. Dokonano przeglądu danych z około 1400 firm – po 100 z sześciu największych gospodarek świata i po 50 z pozostałych 16 jurysdykcji. Tegoroczny raport obejmuje dane z lat 2019-2023. Pełna metodologia wyjaśniona jest w dokumencie.
AICPA® & CIMA®, które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants, działają na rzecz globalnej profesji finansowej w imieniu 698 000 członków i studentów American Institute of CPAs® (AICPA) i The Chartered Institute of Management Accountants® (CIMA) ze 188 państw i terytoriów. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Poprzez propagowanie tytułów Certified Public Accountant (CPA) i Chartered Global Management Accountant (CGMA) oraz innych specjalistycznych kwalifikacji, profesjonalną edukację i tzw. świadome przywództwo (ang. thought leadership) wspieramy naszych członków i zaangażowanych profesjonalistów i dzielimy się z nimi wiedzą oraz możliwościami na osiągnięcie pozycji liderów w kształtowaniu stabilniejszej przyszłości sprzyjającej włączeniu społecznemu i zrównoważonemu rozwojowi.
American Institute of CPAs (AICPA), będący największą na świecie organizacją reprezentującą profesję biegłego rewidenta, wyznacza dla swoich członków standardy etyczne oraz obowiązujące w Stanach Zjednoczonych standardy audytorskie w odniesieniu do spółek prywatnych, organizacji charytatywnych, a także władz federalnych, stanowych i lokalnych. Opracowuje również i ocenia Uniform CPA Examination i tworzy zasób talentów dla profesji rachunkowości publicznej.
The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) jest czołową i jednocześnie największą światową organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej. CIMA ściśle współpracuje z pracodawcami i sponsoruje nowatorskie badania, nieustannie aktualizując swój program nauczania, dzięki czemu pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu z wykształceniem z zakresu finansów.
Dodatkowych informacji udziela:
Martyna Makiel
External Relations Manager, Europe, AICPA & CIMA
M: +48 662 800 455, Martyna.Makiel@aicpa-cima.com