Zazwyczaj wysyłany w kwietniu, bon energetyczny w tym roku będzie rozsyłany dopiero od listopada. Opóźnienie to wynika z późnego przyjęcia ustawy budżetowej na bieżący rok. Oprócz zmiany harmonogramu pojawiają się także istotne nowości w sposobie korzystania z bonu.
Podobnie jak w poprzednich latach, najbardziej potrzebujące gospodarstwa domowe będą mogły liczyć na wsparcie w opłacaniu rachunków za energię. Bon energetyczny (chèque energie) zostanie przyznany automatycznie gospodarstwom zidentyfikowanym na podstawie danych podatkowych oraz informacji przekazanych przez dostawców energii. Jego rozsyłanie rozpocznie się w listopadzie tego roku.
Bon energetyczny to forma wsparcia finansowego przeznaczona na opłacenie rachunków za energię – gaz, olej opałowy, elektryczność czy drewno. Jego wartość wynosi od 48 do 277 euro. W 2025 roku zniesiona zostaje możliwość wykorzystania bonu na finansowanie prac termomodernizacyjnych (np. izolacja, wymiana systemu ogrzewania).
Aby być uprawnionym do tej pomocy, dochód fiskalny na jednostkę (revenu fiscal de référence par unité de consommation) nie może przekraczać określonych progów. Kryteria kwalifikacyjne dla kampanii 2025 są jeszcze ustalane. Dotychczas dochód ten nie mógł przekroczyć 11 000 euro.
Może się zdarzyć, iż niektóre gospodarstwa domowe zostaną pominięte. Dlatego warto zweryfikować swoje uprawnienia, korzystając z symulatora dostępnego online, i w przypadku pozytywnego wyniku złożyć wniosek o bon – online lub drogą pocztową.
Platforma poświęcona tej formie wsparcia (chequeenergie.gouv.fr) została zmodernizowana, aby uprościć dostęp i ułatwić korzystanie z usług przez beneficjentów. Latem tego roku do systemu zostanie wprowadzony bon w formie elektronicznej. Dostępna kwota będzie widoczna po jej przyznaniu na koncie użytkownika. E-bon będzie można wykorzystywać stopniowo, aż do wyczerpania środków – u dostawców energii akceptujących tę formę płatności.
W związku z opóźnieniem w wysyłce bonów, które może negatywnie wpłynąć na budżet wielu rodzin, ministerstwo gospodarki wezwało dostawców energii do elastycznego podejścia wobec dotychczasowych beneficjentów szczególnie w przypadku zaległości w płatnościach. Zaleca się unikanie odcinania prądu i stosowanie raczej ograniczenia mocy dostarczanej energii.
(KzK)