Polacy ruszyli do lokali wyborczych, by zagłosować na swojego kandydata na prezydenta. Ta procedura jest bardzo prosta i trwa tylko kilka minut, ale przez pośpiech czy nieuwagę, można sprawić, iż nasz głos pójdzie do kosza. Jak tego uniknąć?
Artykuł powstał w ramach współpracy upday z serwisem goniec.pl
Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7:00. Głosowanie ma potrwać do godziny 21.
Gdy wejdziemy do lokalu, komisja wyborcza poprosi nas o dokument tożsamości – może to być dowód osobisty lub paszport. jeżeli będziemy znajdować się w spisie wyborców – albo będziemy posiadać zaświadczenie do głosowania w innym miejscu niż nasze miejsce zamieszkania – dostaniemy kartę do głosowania.
Teraz już tylko wystarczy zaznaczyć nazwisko wybranego kandydata na prezydenta i gotowe! Ale – trzeba uważać, bo łatwo się pomylić. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała film instruktażowy na temat głosowania.
Jak prawidłowo głosować?
Karta do głosowania w najbliższych wyborach prezydenckich powinna być ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Nazwiska kandydatów na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej umieszczone będą w kolejności alfabetycznej.
Żeby poprawnie oddać swój głos, należy postawić „znak X tylko w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Znak X to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki” - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.
Uwaga! Jeżeli podkreślisz nazwisko swojego faworyta, zaznaczysz je w obwódce lub w jakikolwiek inny sposób, albo jeżeli postawisz znak X w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata, albo nie postawisz go wcale, twój głos będzie nieważny.
Informacje o tym, w jaki sposób oddać głos, znajdą się także na dole karty do głosowania. A w razie jakichkolwiek wątpliwości, można także dopytać członków obwodowej komisji wyborczej.
Głosowanie a stan zdrowia
Nie każdy może samodzielnie udać się do lokalu wyborczego. Osoby z niepełnosprawnością lub które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat, mogły składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Można to było zrobić do 9 maja.
Do 5 maja minął także termin zgłaszania komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców z niepełnosprawnością i przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 60 lat.
Można także uzyskać darmowy transport do lokalu wyborczego i osoby, które zgłosiły potrzebę skorzystania z takiego rozwiązania, najpóźniej do 15 maja dowiedzą się, o której godzinie ten transport się odbędzie.
Zagłosować powinien każdy uprawniony Polak. To nie tylko przywilej, ale i odpowiedzialność. W ten sposób mamy realny wpływ na to, kto będzie podejmować decyzje dotyczące naszego zdrowia, życia codziennego czy bezpieczeństwa. choćby jeżeli wydaje się, iż jeden głos nic nie zmieni – to właśnie z takich pojedynczych głosów składa się demokracja.