Uchwalona w środę (21 maja) przez Sejm ustawa zakazuje sprzedaży wszystkich typów e-papierosów osobom nieletnim. Zabroniona ma być też sprzedaż e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych na odległość, w tym przez internet, a także ich reklamowanie.
Za uchwaleniem rządowej nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zagłosowało 417 posłów. Przeciw był jeden, a 10 wstrzymało się od głosu.
Teraz ustawą zajmie się Senat.
Tuż przed głosowaniem na mównicę – z pytaniem – weszła posłanka Katarzyna Sójka (PiS), była minister zdrowia, która mówiła m.in., iż „Narodowy Fundusz Zdrowia już oficjalnie przyznaje, iż jest brak środków na nadwykonania w ramach świadczeń nielimitowanych”. Zapytana przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię, jaki ma to związek z projektem, kontynuowała wypowiedź.
Sójka mówiła m.in., iż „minister (zdrowia, Izabela – PAP) Leszczyna od roku nie potrafi uruchomić 3 mld złotych z funduszu medycznego na psychiatrię”. Dopytywana dalej o związek wypowiedzi z projektem, zapewniała, iż „jest tutaj sens, proszę mi dać dokończyć”.
Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem
Czytaj także:

E-papierosy – plaga w polskich szkołach. Uczniowie wypalają w dobę tyle, co trzy paczki papierosów
E-papierosy są już najpopularniejszą używką nikotynową wśród młodzieży w wieku szkolnym. Do ich codziennego używania przyznaje się blisko połowa uczniów (47,6%), z czego co piąty (21,3%) sięga po e-papierosy...
Czytaj więcejDetailsOstatecznie jednak Hołownia dwukrotnie „przywoływał do rzeczy” posłankę, a następnie odebrał jej głos, co spotkało się z aplauzem części posłów.
Pierwsze czytanie w Sejmie zmian w tzw. ustawie tytoniowej odbyło się na początku lutego. Szczegółowe rozpatrzenie projektu zostało wstrzymane na trzy miesiące ze względu na konieczność notyfikacji projektu w Komisji Europejskiej.
Rządowy projekt nowelizacji tzw. ustawy tytoniowej wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych osobom poniżej 18 lat bez względu na to, czy produkt ma w składzie nikotynę, czy też jej nie ma.
Zakazana ma zostać także sprzedaż woreczków nikotynowych osobom do lat 18, a także ich sprzedaż na terenie podmiotów wykonujących działalność leczniczą, szkół i placówek oświatowo-wychowawczych, obiektów sportowo-rekreacyjnych, w automatach i w systemach samoobsługowych.
Projekt wprowadza także zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych na odległość, w tym przez internet, i zakaz ich reklamowania.
Ponadto zakłada, iż używanie papierosów elektronicznych z płynem beznikotynowym (wydzielających parę niezawierającą nikotyny) będzie zakazane w miejscach publicznych, gdzie w tej chwili obowiązuje zakaz używania papierosów elektronicznych z płynem zawierającym nikotynę. To m.in. szkoły i przedszkola, przystanki komunikacji publicznej, restauracje i place zabaw dla dzieci.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało kolejny projekt zmian w tzw. ustawie tytoniowej. Zakazuje on sprzedaży jednorazowych e-papierosów i smakowych saszetek nikotynowych oraz sprzedaży produktów, które nie są objęte ustawą. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny poinformował we wtorek, iż projekt ten może wymagać rocznej lub dłuższej notyfikacji w KE.
Czytaj także:

E-papierosy nie pomagają w rzucaniu nałogu
Korzystanie z e-papierosów nie pomaga palaczom rzucić palenia; wręcz przeciwnie - zwiększa prawdopodobieństwo powrotu do tradycyjnych papierosów - ustalili naukowcy z San Diego (USA). Badacze poinformowali o tym w...
Czytaj więcejDetailsCzytaj także:

Witamina E z e-papierosów utrudnia oddychanie
Stosowana jako dodatek w płynach do wapowania witamina E wiąże się z powlekającą pęcherzyki płucne substancją powierzchniowo czynną, utrudniając wymianę gazową - informuje pismo „Langmuir“. O ile zagrożenia dla...
Czytaj więcejDetails