
Zabytkowe pojazdy, szalona trasa pełna zadań i szczytny cel – tak w uproszczeniu można opisać emocjonujące wydarzenie, które odbyło się 6 lipca 2025 roku. I Sądecki Rajd Pojazdów Zabytkowych, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Sądeckie Zabytki”, przeszedł do historii jako nie tylko niezwykła parada motoryzacyjnej klasyki, ale także przykład wspólnoty i otwartości na pomoc.
Rajd z duszą, humorem i pomysłem
To nie był zwykły przejazd – na uczestników czekało aż 10 nietuzinkowych konkurencji. Od jazdy rowerem z kierownicą od malucha, przez jazdę taczką z alkogoglami, po motoryzacyjne zagadki i sprawdziany pamięci. Nie zabrakło też… jazdy slalomem z patelnią i piłką wystawioną za okno pojazdu. Trasa o długości 70 km wiodła przez malownicze zakątki Sądecczyzny – od Gorzkowa, przez Nawojową, Stary Sącz, Rytro, aż po metę w Piwnicznej-Zdroju.
Uczestnicy z całej Polski – 60 załóg i ponad 20 pojazdów towarzyszących
Do Nowego Sącza zjechali miłośnicy klasyków z Krakowa, Wieliczki, Bochni, Gliwic, Łodzi, Rzeszowa czy Nowego Targu. Wśród najstarszych maszyn znalazł się Hillman Minx z 1947 roku należący do Danuty i Janusza Jarawki ze Śląska. W samym rajdzie najstarszym pojazdem był Fiat Bianchina z 1960 roku, którego właściciel – Paweł Mliczek – otrzymał Puchar Burmistrza Starego Sącza Jacka Lelka.

Pomoc dla Bartka – zebrano ponad 4 tys. zł!
Wydarzenie miało również wymiar charytatywny – prowadzono zbiórkę na rzecz 14-letniego Bartka Wiewióry, który przeszedł już 17 operacji i potrzebuje intensywnej rehabilitacji. Dzięki hojności uczestników i gości udało się zebrać 4 055,91 zł!
Finał z klasą i klimatem
Meta Rajdu zlokalizowana była przy Zespole Szkół w Piwnicznej-Zdroju, a dzięki gościnności burmistrza Tomasza Michałowskiego na uczestników czekało tam prawdziwe święto:
- lokalne przysmaki od Starosądeckiego Koła Gospodyń Miejskich,
- przejażdżki zabytkowym Autosanem H9-35 z 1978 roku,
- słodki poczęstunek od Braci Koral,
- muzyczna oprawa DJ Starsky’ego.
Specjalne wyróżnienia i puchary
Puchar Burmistrza Piwnicznej-Zdroju Tomasza Michałowskiego otrzymali Państwo Lauk z Łodzi, którzy pokonali najdłuższą trasę – swoim Polonezem 1500 z 1980 roku.
Swoją imponującą kolekcję motocykli zaprezentowali także Państwo Grucowie z Binczarowej.
Rajd z sercem i historią – będą kolejne edycje?
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
- Starosta Nowosądecki Tadeusz Zaremba,
- Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek,
- Burmistrz Piwnicznej-Zdroju Tomasz Michałowski.
Wydarzenie wspierało finansowo Województwo Małopolskie, a głównymi sponsorami nagród były firmy Wiśniowski oraz Autocentrum. Partnerem technicznym został Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego.
I Sądecki Rajd Pojazdów Zabytkowych to nie tylko pokaz klasyki motoryzacji, ale również pokaz serca. Organizatorzy już zapowiadają – to dopiero początek!