Za nami I edycja OZE Maintenance Forum w Szczyrku!

7 godzin temu

Wydawnictwo „Nowa Energia” zorganizowało I Konferencję „OZE Maintenance Forum – Praktyczne aspekty eksploatacji bezemisyjnych źródeł energii elektrycznej i ciepła”, która odbyła się w dniach 7-9 maja 2025 r. w Szczyrku. Konferencja skupiła się na kluczowych aspektach związanych z efektywnym zarządzaniem majątkiem oraz utrzymaniem ruchu w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami, technologiami oraz najlepszymi praktykami, które umożliwiają maksymalizację wydajności, redukcję kosztów operacyjnych oraz minimalizację ryzyka.

Spotkanie stanowiło unikalną okazję do zacieśnienia współpracy pomiędzy uczestnikami rynku, a także stworzenia platformy do dzielenia się wiedzą i kreowania wspólnych rozwiązań na wyzwania, jakie niesie przyszłość w erze transformacji energetycznej. Grupą docelową wydarzenia byli przedstawiciele branży energetycznej i ciepłowniczej, eksperci i praktycy techniczni, specjaliści ds. prawa i regulacji, dostawcy technologii, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i ubezpieczenia, menadżerowie i decydenci branżowi oraz organizacje branżowe wspierające rozwój OZE.

Moderatorem Konferencji i Panelu Dyskusyjnego był Ekspert – Mariusz Twardawa.

„Od dewelopmentu do eksploatacji: zasoby instalacji OZE w eksploatacji – potencjał serwisowania, zarządzania energią, hybrydyzacji i repoweringu OZE” oraz „The Net-Zero Industry Act – w jakim zakresie wpłynie na dostęp do technologii?” – to tytuły referatów, które wygłosił Grzegorz Wiśniewski, Prezes Zarządu EC BREC Instytut Energetyki Odnawialnej Sp. z o.o.

Ofertę finansową NFOŚiGW zaprezentowała w referacie on-line Magdalena Misiurek, Dyrektor Departamentu Energetyki i Przemysłu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Głos w dyskusji

Zarządzanie pracą KSE przy rosnącym udziale źródeł OZE omówił Łukasz Szczepaniak, Ekspert w Departamencie Zarządzania Systemem w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych S.A.

Wymagania techniczne dla instalacji OZE zawarte w kodeksach sieci i ich wykorzystanie w pracy KSE zaprezentował Adam Kurzyński, Główny Specjalista w ENERGOPOMIAR-ELEKTRYKA Sp. z o.o.

Aktualne akty prawne dotyczące pomp ciepła przedstawił Robert Kałużny, Członek Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „PORT PC”.

Głos w dyskusji

Prof. dr hab. inż. Lech Sitnik z Rady Programowej Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE omówił wykorzystanie źródeł odnawialnych na rynku lokalnym.

Nowe podejście w zarządzaniu majątkiem przez ciągłe kondycjonowanie oleju w transformatorach mocy zaprezentował mgr inż. Paweł Gula, Dyrektor Sprzedaży w C.C. JENSEN Polska Sp. z o.o.

W Panelu Dyskusyjnym pt. „Doświadczenia eksploatacyjne – farmy wiatrowe, pv, magazyny energii i ciepła, pompy ciepła, agregatorzy”, który moderował Mariusz Twardawa – głos zabrali (od lewej):

– Prof. dr hab. inż. Krzysztof Badyda, Prezes Zarządu PIGEOR; Instytut Techniki Cieplnej, Politechnika Warszawska,

– Robert Kałużny, Członek Zarządu, Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „PORT PC”,

– Tomasz Libront, Prezes Zarządu, Smartt Re Sp. z o.o.,

– Philip Ogrodowicz, Dyrektor, Biuro Zarządzania Ryzykiem, Howden Polska S.A.,

– Prof. dr hab. inż. Lech Sitnik, Rada Programowa, Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE,

– Łukasz Szczepaniak, Ekspert, Departament Zarządzania Systemem, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.,

– Grzegorz Wiśniewski, Prezes Zarządu, EC BREC Instytut Energetyki Odnawialnej Sp. z o.o.

Głos w dyskusji

„Rozwój energetyki gazowej stabilizatorem źródeł OZE” – to tytuł referatu, który wygłosi prof. dr hab. inż. Krzysztof Badyda, Prezes Zarządu PIGEOR; Instytut Techniki Cieplnej – Politechnika Warszawska.

Sławomir Majkowski, Doradca Zarządu w Smartt Re Sp. z o.o. wygłosił prezentacje pt. „Nowa energia, nowe ryzyka – aspekty techniczne i ubezpieczeniowe magazynów energii”.

„OZE – zarabiaj na elastyczności” – to tytuł prezentacji, którą wygłosił Mateusz Kuras, Specjalista ds. Handlowych w ENSPIRION Sp. z o.o.

Ocenę ryzyka z punktu widzenia ubezpieczyciela – dobre praktyki w segmencie OZE omówił Philip Ogrodowicz, Dyrektor w Biurze Zarządzania Ryzykiem w Howden Polska S.A.

Wybrane istotne zagadnienia diagnostyki transformatorów uwzględniające specyfikę działania farm OZE omówił Roman Foit, Kierownik Działu Diagnostyki Transformatorów, Generatorów i Materiałów Elektroizolacyjnych w ENERGOPOMIAR-ELEKTRYKA Sp. z o.o.

„SYNDIS OZE – kompleksowy system nadzoru i zarządzania instalacjami odnawialnych źródeł energii (oprogramowanie, sterowniki automatyki, kooperacja z OSD i OSP)” – to tytuł prezentacji, którą wygłosi Andrzej Danak, Kierownik Zespołu Sprzedaży w Mikronika Sp. z o.o.

Ekonomiczne skutki wadliwego działania aparatury kontrolno-pomiarowej na przykładzie farmy wiatrowej omówił Michał Pniewski, Inżynier Specjalista w ENERGOPOMIAR-ELEKTRYKA Sp. z o.o.

Rozmowy na stoisku C.C. JENSEN Polska Sp. z o.o.

Rozmowy na stoisku CALMTEC PROJECTS Sp. z o.o.

PROGRAM WYDARZENIA

Wydawnictwo “Nowa Energia”

Idź do oryginalnego materiału