Podczas XIV sesji Rady Miejskiej w Ropczycach, która odbyła się 29 kwietnia 2025 r., radni zagłosowali między innymi za:
przyjęciem Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Dębicko-Ropczyckiego Obszaru Funkcjonalnego,
Przyjęcie uchwały kończy kolejny etap prac nad Strategią ZIT, która wyznacza kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego i umożliwia skuteczne wykorzystanie środków zewnętrznych, w tym funduszy UE na lata 2021–2027. Gmina Ropczyce planuje ubiegać się o dofinansowanie m.in. na przebudowę „Ogródka Jordanowskiego”, rozbudowę monitoringu miejskiego i budowę Biblioteki Publicznej.
udzieleniem pomocy rzeczowej Powiatowi Ropczycko-Sędziszowskiemu poprzez nieodpłatne przekazanie dokumentacji projektowej dla zadnia jakim jest budowa chodnika w Niedźwiadzie.
W grę wchodzi wykonanie ciągu pieszego przy drodze powiatowej na odcinku 1150 m od sklepu Lewiatan do domu kultury
zmianami w budżecie na 2025 rok, które dotyczą między innymi:
– wprowadzeniem środków na funkcjonowanie oddziału przedszkolnego na osiedlu Mehoffera w Ropczycach
– przesunięciem w ramach Funduszu Sołeckiego na 2025 rok. Na wniosek Sołectwa Mała kwota 3 900, 10 zł przeniesiona zostaje z bieżących remontów na realizację zadania jakim jest „Dowieszenie opraw oświetleniowych w pasie drogi gminnej na przysiółki Madejówka”.
Ważną częścią sesji była analiza stanu bezpieczeństwa powodziowego miasta i gminy Ropczyce, w ramach działań podejmowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Obecni podczas tej części sesji byli: Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Piotr Kapusta, Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Jacek Róg, Dyrektor PGW WP Zarząd Zlewni w Jaśle Rafał Czech oraz Kierownik PGW WP Nadzór Wodny w Ropczycach Piotr Furtak.
Rada Miejska w Ropczycach apeluje o pilne działania przeciwpowodziowe!
Radni przyjęli uchwałę ws. intensyfikacji działań na rzecz ochrony przeciwpowodziowej gminy Ropczyce. To wyraźny sygnał, iż mimo upływu lat, mieszkańcy wciąż pamiętają dramatyczne powodzie z 2009 i 2010 roku – i przez cały czas nie czują się bezpiecznie.
Apel skierowany został do Zarządu Wód Polskich. Przypomniano, iż w wyniku tamtych katastrof zniszczonych zostało: 12 mostów, 15 przepustów, 10 kładek, 45 km dróg, 600 ha upraw i liczne budynki. Całkowicie zalany był też ropczycki rynek
Ropczyce nie mogą dłużej czekać – potrzebne są konkretne inwestycje i realne zabezpieczenia.
Podczas sesji swoje wystąpienie miał również Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Ropczycach, który mówił o problemach funkcjonowania MRM.







