W Kanadzie będzie można dostać pieniądze z bezrobocia gdy firma obetnie godziny pracy

bejsment.com 4 godzin temu

Rząd federalny ogłosił przedłużenie tymczasowych zmian w programie ubezpieczenia na wypadek bezrobocia (EI), które pierwotnie miały obowiązywać do połowy lipca. Nowe zasady – wprowadzone w odpowiedzi na trwającą wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi – będą teraz obowiązywać do 11 października.

Celem zmian jest wsparcie przedsiębiorstw, które chcą uniknąć zwolnień, skracając pracownikom godziny pracy i rekompensując im utracone dochody za pośrednictwem EI. Ministerstwo zatrudnienia szacuje, iż z programu skorzysta około 290 tysięcy osób.

Łatwiejszy dostęp do zasiłków

Wśród zmian wprowadzonych w marcu i teraz przedłużonych znalazło się:

  • obniżenie progu kwalifikującego do regularnego pobierania EI do 630 godzin przepracowanych w ciągu ostatniego roku,
  • wydłużenie okresu pobierania świadczenia o dodatkowe cztery tygodnie,
  • zniesienie obowiązkowego tygodniowego okresu oczekiwania na rozpoczęcie wypłaty świadczeń,
  • umożliwienie jednoczesnego pobierania odprawy i EI.

Środki te mają pomóc firmom przetrwać skutki ceł nałożonych przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa, w tym 25-procentowych taryf na stal, aluminium, pojazdy oraz inne towary eksportowane z Kanady do USA.

Cel: uniknąć zwolnień

– Chcemy, by firmy mogły rozłożyć skrócone godziny pracy na wszystkich zatrudnionych i tym samym zachować miejsca pracy, a różnicę w wynagrodzeniach pokryje ubezpieczenie EI – wyjaśniał w marcu Steven MacKinnon, minister pracy.

Zmiany w EI są elementem szerszego pakietu pomocowego o wartości 6,5 miliarda dolarów, którego celem jest ograniczenie gospodarczych skutków wojny celnej z USA.

Nadzieja na porozumienie z USA

Podczas szczytu G7 w Albercie premier Mark Carney poinformował, iż wyznaczył 30-dniowy termin na osiągnięcie porozumienia z prezydentem Donaldem Trumpem w sprawie zniesienia taryf celnych. Termin ten upływa 21 lipca.

Szef rządu Kanady w ostatnich tygodniach regularnie rozmawia z amerykańskim prezydentem, próbując wypracować rozwiązanie, które przywróci stabilność handlową między obu krajami.

Minister spraw zagranicznych Anita Anand przyznała jednak w czwartek, iż porozumienie może nie zostać zawarte przed upływem wyznaczonego terminu. – przez cały czas mamy nadzieję, iż uda się je osiągnąć – powiedziała.

Obecne cła, które zdaniem Ottawy naruszają zapisy porozumienia handlowego CUSMA (Kanada–USA–Meksyk), obejmują najważniejsze gałęzie kanadyjskiego eksportu: przemysł stalowy, motoryzacyjny i metalurgiczny.

Na podst. Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału