
25 i 28 maja Świdnik będzie obchodził Dzień Patrona Miasta, którym do 21 maja 2023 r. jest bł. ks. kard. Stefan Wyszyński. Uroczyste wręczenie aktu poświadczenia nadania Świdnikowi Jego patronatu odbyło się podczas mszy św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Zakończyło ono półtoraroczne starania zwieńczone pozytywną decyzją kurii rzymskiej. Ich inicjatorką była Irena Okoń, prezes oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. Chrystusa Odkupiciela. Procedurę związaną ze staraniami o patronat prowadził ks. dziekan Piotr Stańczak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Odkupiciela
Przekazując dokument, który odebrali Waldemar Jakson, ówczesny burmistrz Świdnika i Włodzimierz Radek, wówczas przewodniczący Rady Miasta, ks. bp Mieczysław Cisło powiedział: – Niezłomny Świdnik otrzymuje niezłomnego patrona, błogosławionego prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego. Ta niezłomność miasta i mieszkańców, jak również prymasa stanowi wystarczający motyw, żeby rozumieć nadanie tego aktu. Z inicjatywy Akcji Katolickiej, poprzez różne poziomy życia publicznego i kościelnego, Stolica Apostolska przychyliła się do prośby, żeby uznać błogosławionego prymasa patronem Świdnika. Niech niezłomny prymas wyprasza potrzebne łaski dla mieszkańców, patronuje oraz inspiruje działanie władz, bo przecież niesie ze sobą, jako świetlana postać, tyle pięknych przesłań do życia społecznego.
– Ks. Stefan Wyszyński był bliski świdniczanom nie tylko w sensie duchowym. Jeszcze jako biskup lubelski erygował parafię w Kazimierzówce, która przez wiele lat pełniła rolę parafii również dla świdniczan. Chrzty, pierwsze komunie święte, śluby – wielu mieszkańcom miasta kojarzą się z tym właśnie kościołem. Myślę, iż patronat błogosławionego księdza kardynała przyniesie naszej społeczności wiele dobra. Przybliży nam Jego postać, pomoże czerpać przykład z Jego życia – mówiła podczas przekazania aktu nadania patronatu Irena Okoń.
– Trudno o lepszego patrona i większy zaszczyt dla naszego miasta. Jesteśmy z niego dumni, bo był Wielkim Pasterzem i Wielkim Polakiem, którego nie złamały prześladowania za czasów stalinizmu i który nie zmienił swojej postawy do końca życia. Pod Jego skrzydłami wyrósł Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II. Na nim również wzorowały się miliony Polaków trwając w oporze, który doprowadził do odzyskania niepodległości. Mieszkańcy Świdnika dobrze odczytywali jego intencje i naśladowali Jego drogę. Stąd wierność Ojczyźnie i Kościołowi, która przyniosła Polsce i Europie wielkie przemiany. Myślę, iż zasłużyliśmy na tak wybitnego patrona – dodaje burmistrz Marcin Dmowski.
Harmonogram obchodów:
25 maja
Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku (sala kameralna).
Godz. 17.00 – Projekcja filmu „Kościół Katolicki w Polsce w latach 1945-1956”
28 maja
Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Anny Kamieńskiej.
Godz. 11.00 – 12.00 – Rozstrzygnięcie konkursów:
– plastycznego pt. „Siła ducha, moc słowa, piękno obrazu – Wyszyński w naszej twórczości.”
– recytatorskiego „Świdnik pamięta Prymasa Tysiąclecia”.
Kościół Pw. Chrystusa Odkupiciela.
Godz. 17.30 – Spotkanie z przedstawicielem Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Godz. 18.00 – Msza święta w intencji mieszkańców.
Urząd Miasta Świdnik
Godz. 19.30 – uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Patrona Miasta Świdnik Stefana Kardynała
Wyszyńskiego.
jmr
grafika. obraz Kard. S. Wyszyńskiego autorstwa Mariusza Kiryły