Tym seniorom ZUS bez wniosku wypłaci co miesiąc 348,22 złote. Wystarczy spełnić jeden warunek

4 dni temu
13. i 14. emerytura to coroczne dodatki do emerytury. Część seniorów może jednak liczyć też na dodatkowe comiesięczne wsparcie finansowe wypłacane przez ZUS. Co więcej, zostanie ono przyznane z urzędu. Do świadczenia tego jest upoważniona również druga grupa, ale tym razem wymagany będzie wniosek.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje różnorodne świadczenia, które wymagają spełniania określonych kryteriów. Czasami jednak do otrzymania pieniędzy wystarczy ukończenie określonego wieku. Kryterium to jest stosowane przy przyznawaniu dodatku pielęgnacyjnego. Osoby młodsze wciąż mogą liczyć na taką pomoc, ale tutaj urząd ma już większe wymagania. Jaka dokładnie kwota wchodzi tu w grę?


REKLAMA


Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"


Dodatek pielęgnacyjny: dla kogo jest świadczenie? Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny w 2025 roku?
Dodatek pielęgnacyjny został wprowadzony przez ustawę z 17 grudnia 1998 roku o dodatku pielęgnacyjnym. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez ZUS, ta forma wsparcia finansowego przysługuje w dwóch przypadkach:


gdy jesteśmy całkowicie niezdolni do pracy i do samodzielnej egzystencji,
gdy skończymy 75 lat.


Świadczenie to jest przyznawane zawsze w takiej samej wysokości, ale co roku podlega waloryzacji. Od 1 marca 2025 roku do 28 lutego 2026 roku wynosi 348,22 złote. Seniorzy, którzy ukończyli lub ukończą w tym okresie 75. rok życia, taką kwotę otrzymają co miesiąc wraz z emeryturą lub rentą automatycznie po spełnieniu kryterium wiekowego. Nie trzeba w tym celu podejmować żadnych dodatkowych kroków. Inaczej wygląda to w przypadku osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji.
Zobacz też: Dostaną 10 tysięcy złotych. ZUS wypłaci w maju nowy dodatek


Wniosek o dodatek pielęgnacyjny czasami będzie konieczny. O tych formalnościach trzeba pamiętać
W przypadku przyznawania dodatku pielęgnacyjnego ze względu na szczególne potrzeby zdrowotne ZUS wymaga złożenia wniosku. Jak podkreśla portal Infor, kompletna dokumentacja obejmuje orzeczenie lekarza orzecznika ZUS oraz zaświadczenie o stanie zdrowia, które lekarz prowadzący wystawia na druku OL-9 (jest on dostępny na stronie internetowej ZUS-u). Co ważne, zaświadczenie lekarskie musi być wystawione nie później niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku o dodatek pielęgnacyjny.
Dodatek pielęgnacyjny nie zostanie przyznany, jeżeli w danym miesiącu przebywaliśmy w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dłużej niż dwa tygodnie. Jednocześnie należy podkreślić, iż prawo do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS-u wyklucza prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, który jest przyznawany przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. jeżeli otrzymujemy zasiłek pielęgnacyjny, a ZUS przyzna nam w tym czasie dodatek pielęgnacyjny, powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym odpowiedni organ wypłacający pierwsze świadczenie. Pobieranie obu świadczeń jednocześnie nie jest możliwe, więc możemy być później zobowiązani do zwrócenia środków.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału