Temat zbiornika „Kotlarnia” wraca. Bierawa czeka na decyzję

20 godzin temu
fot. Radio Doxa / T.Zbyszewski

Budowa zbiornika „Kotlarnia” tematem Posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Temat jest szczególnie istotny dla gminy Bierawa, która od lat stara się o budowę zbiornika, który będzie nie tylko zbiornikiem retencyjnym, ale też realnym zabezpieczeniem przed powodzią.

W lipcu 2023 roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zamówił studium wykonalności dla tego zadania. W ubiegłym roku okazało się, iż inwestycja realizowana nie będzie.

– A argumenty przemawiające za budową zbiornika od lat mamy takie same. Jest miejsce stosowne. Jest akceptacja społeczna. Jest też podmiot, który w tym zakresie może dalej w tym zakresie wykonywać swoje prace wydobywcze. Mówimy także o żywotności lasu i całego tego kompleksu leśnego. Dochodzi jeszcze aspekt przeciwpowodziowy, przeciwsuszowy. No i mamy gotowy produkt – przekonuje Krzysztof Ficoń, wójt gminy Bierawa.

– Budujemy zbiorniki więc w sytuacji, kiedy jest możliwe żeby powstał kolejny taki zbiornik, jest to z punktu widzenia przyrodniczego szczególnie cenna inicjatywa – dodaje Jurand Irlik, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

– Dowiedzieliśmy się tuż przed Posiedzeniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, iż nie będzie kluczowej w tej kwestii strony, czyli Wód Polskich. Bez tego partnera w zasadzie to spotkanie jest bezpodstawne, bo będzie prezentowana tylko jedna strona. To jest temat istotny dla lokalnej społeczności, natomiast chciałbym usłyszeć jakie jest stanowisko w tej kwestii najważniejszego, czyli tego kto miałby realizować to przedsięwzięcie. W tym wypadku Wód Polskich, które nie uczestniczą w tym spotkaniu – dodaje Szymon Ogłaza, marszałek regionu.

Wody Polskie mimo, iż wcześnie potwierdziły udział w spotkaniu, to dziś poinformowały, iż ich nie będzie. Marszałek zapowiedział, iż wezwie przedstawicieli Wód Polskich do zabrania stanowiska w tej sprawie.

Szersza relacja:

Fot. Radio Doxa

autor: MGP

Idź do oryginalnego materiału