Głosami wyłącznie radnych Prawa i Sprawiedliwości Sejmik Województwa Świętokrzyskiego przyjął w środę (14 maja) na nadzwyczajnej sesji uchwałę będącą stanowiskiem w sprawie konkursu na dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Radni opozycyjni nie wzięli udziału w głosowaniu, tłumacząc, iż nie można głosować nad odrzuconym wcześniej przez sejmik projektem uchwały.
Przypomnijmy, nadzwyczajna sesja rady miasta została zorganizowana na wniosek opozycyjnych radnych, którzy przygotowali uchwałę, wyrażającą niezadowolenie z powodu nierozstrzygnięcia przez zarząd województwa konkursu na dyrektora teatru. Jednak w trakcie sesji, mający większość radni Prawa i Sprawiedliwości odrzucili w głosowaniu taką wersję uchwały. Następnie zgłosili do tej treści poprawkę, całkowicie odwracającą sens uchwały i tak przeformułowane stanowisko zostało przyjęte, wyłącznie głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości, bo pozostali radni nie wzięli udziału w głosowaniu.
W przegłosowanej wersji stanowiska możemy przeczytać, iż „Sejmik Województwa Świętokrzyskiego uznaje za adekwatne podejmowane przez Zarząd Województwa działania zmierzające do wyłonienia, w oparciu o stosowne przepisy prawa, kandydata na Dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach”. Tymczasem w pierwotnej wersji, zaproponowanej przez radnych opozycji, sejmik miał wyrazić niezadowolenie z powodu działań zarządu województwa i niepowołania wybranego w konkursie kandydata na dyrektora.
Sesja miała bardzo burzliwy przebieg. Już na samym początku prowadzący obrady przewodniczący sejmiku Andrzej Bętkowski nie dopuścił do głosu przybyłych na sesję pracowników Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, tłumacząc to faktem, iż swoje stanowisko już wielokrotnie prezentowali na innych forach. Ich oświadczenie, w którym domagają się powołania na stanowisko dyrektora teatru zwycięzcę konkursu Jacka Jabrzyka, odczytała więc radna Jolanta Madioury. W sesji uczestniczyło 24 radnych: 15 z klubu Prawa i Solidarności oraz 9 z opozycji. Praktycznie wszystkie głosowania były rozstrzygane tą różnicą głosów.

Gościem sesji był poseł na Sejm Rafał Kasprzyk z Polski 2050, który przypomniał, iż złożył do Prokuratury Kielce-Zachód zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd województwa świętokrzyskiego związanego z próbą powtórzenia konkursu. Pod koniec obrad pracownicy teatru ostentacyjnie opuścili salę obrad sejmiku w Filharmonii Świętokrzyskiej, czując się obrażeni wypowiedzią radnego Sławomira Gierady, który zarzucił im, iż są wykorzystywani politycznie na cztery dni przed wyborami prezydenckimi. Zakończył swoją wypowiedź słowami: „Po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy”.
Przypomnijmy, w środę (14 maja) także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (będące organem współprowadzącym dla kieleckiego teatru) w piśmie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej potwierdziło, iż konkurs na dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach został przeprowadzony prawidłowo, a jego wynik, czyli wybór Jacka Jabrzyka, jest wiążący. Resort oczekuje „unieważnienia Uchwały nr 2081/25 Zarządu Województwa Świętokrzyskiego z dnia 30 kwietnia 2025 roku” i domaga się zakończenia pierwszego postępowania konkursowego. Jak wskazano, brak formalnej decyzji o niepowołaniu kandydata narusza konstytucyjną zasadę legalizmu: „Niepowołanie kandydata na stanowisko dyrektora jest sprzeczne z zasadą legalizmu (art. 7 Konstytucji RP) i utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych” – zaznaczyła Anna Ruszczyńska, dyrektor Centrum Informacyjnego MKiDN.
W piśmie przekazano, iż „Zarząd Województwa Świętokrzyskiego nie przedstawił żadnej uchwały, decyzji ani postanowienia formalnie rozstrzygającego o niepowołaniu kandydata. Ogłoszenie nowego konkursu nie może zastąpić decyzji o niepowołaniu kandydata ani też nie zamyka pierwszego postępowania konkursowego” – czytamy.
Ministerstwo oczekuje, iż zarząd województwa niezwłocznie przedstawi Jackowi Jabrzykowi umowę określającą warunki organizacyjno-finansowe prowadzenia teatru i – po uzyskaniu jego zgody – powoła go na stanowisko.
Więcej o środowych obradach Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i związanych z tym kontrowersjach powiemy w czwartek (15 maja) w „Punktach widzenia” o godzinie 16.30.














