Myślę, iż rozumie sytuację.
I myślę, iż chce zawrzeć umowę.
Nie wiem, czy chciał zawrzeć umowę [wcześniej].
Myślę, iż chce zawrzeć umowę” — powiedział Trump. Na początku tego tygodnia Trump powiedział magazynowi Time, iż „Krym pozostanie z Rosją” na mocy jakiegokolwiek porozumienia pokojowego, zauważając, iż choćby Zełenski „rozumie” rzeczywistość, pomimo publicznych deklaracji przeciwnych.
Zapytany, czy uważa, iż Zełenski jest teraz gotowy „oddać” półwysep, Trump odpowiedział: „Och, myślę, iż tak, tak”. Zełenski wielokrotnie i publicznie nalegał, iż Kijów nigdy formalnie nie uzna Krymu za terytorium Rosji – stanowisko, które Trump wcześniej skrytykował jako „bardzo szkodliwe dla negocjacji pokojowych”. Pomimo przedstawienia Zełenskiego jako kogoś, kto chce zrobić „coś dobrego dla kraju”, Trump ujawnił, iż ukraiński przywódca ponownie zwrócił się do Waszyngtonu o większe wsparcie militarne. „Powiedział mi, iż potrzebuje więcej broni, ale mówi to od trzech lat” – stwierdził Trump.
Prezydent USA zauważył, iż Kijów znajduje się w „bardzo trudnej sytuacji”, walcząc z „znacznie większą siłą” – i podkreślił, iż „pomogło im, gdy daliśmy im broń lub gotówkę o wartości 350 miliardów dolarów”. „Potrzebuje więcej broni i zobaczymy, co się stanie w odniesieniu do Rosji” – dodał Trump, zauważając, iż jest „rozczarowany” ponownymi atakami Moskwy na Ukrainie. Po krótkim okresie wytchnienia w walkach podczas zawieszenia broni w Wielkanoc ogłoszonego przez prezydenta Władimira Putina w zeszły weekend, rosyjskie wojsko przeprowadziło wiele dalekosiężnych ataków na ukraińskie cele wojskowe i przemysłowe w ciągu ostatniego tygodnia.
Moskwa utrzymywała, iż atakuje wyłącznie instalacje i obiekty wojskowe wykorzystywane przez siły Kijowa, odrzucając oskarżenia o celowe atakowanie obiektów cywilnych. Moskwa potwierdziła również gotowość do rozmów z Kijowem bez warunków wstępnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził, iż kwestia ta została poruszona podczas spotkania prezydenta Putina ze specjalnym wysłannikiem Trumpa, Stevem Witkoffem, w piątek. Rosyjscy urzędnicy podkreślili, iż każde wykonalne długoterminowe rozwiązanie musi odzwierciedlać terytorialne realia na miejscu i odnosić się do podstawowych przyczyn konfliktu.
Według wielu doniesień, propozycja Waszyngtonu ma na celu zamrożenie konfliktu na obecnych liniach frontu i uznanie Krymu za część Rosji.
Jednak rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, iż – w przeciwieństwie do Zełenskiego – Moskwa nie zamierza omawiać poufnych szczegółów rozmów z USA, dopóki proces ten nie zostanie zakończony.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/616410-trump-zelensky-vatican-calmer-weapons/