SN stwierdził ważność wyboru Nawrockiego na prezydenta

7 godzin temu

Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził we wtorek ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. Wybory odbyły się pierwszego czerwca tego roku.

Uchwała została podjęta przez wszystkich 18 sędziów tej Izby. Treść uchwały i uzasadnienie rozstrzygnięcia odczytał prezes Izby Krzysztof Wiak.

Trzech sędziów zgłosiło zdania odrębne

Dwóch sędziów zgłosiło zdania odrębne do całej uchwały, a jeden do uzasadnienia. Prezes Wiak wskazał w uzasadnieniu, iż duża liczba wniesionych protestów wyborczych - około 54 tysięcy - nie zwiększyła wagi podniesionych w nich zarzutów.

Żadne z ustalonych uchybień nie miało wpływu na ogólny wynik wyborów. W posiedzeniu brali udział szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak oraz Prokurator Generalny Adam Bodnar z zastępcą prokuratorem Jackiem Bilewiczem.

Bodnar wnioskował o zmianę składu

Na początku posiedzenia Bodnar wnosił o rozpatrzenie kwestii ważności wyborów przez Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. W uzasadnieniu do wniosku wskazał, iż Izba Kontroli Nadzwyczajnej «nie spełnia wymagań niezawisłości i bezstronności».

Prokurator Generalny wnioskował też o wyłączenie ze sprawy sędziów tej Izby. Prezes Wiak mówił, iż wnioski PG nie znajdują podstaw w obowiązującym prawie i zostały pozostawione bez rozpoznania.

Izba powstała za czasów PiS

Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2018 roku za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, adekwatna do rozpatrywania protestów wyborczych jest Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Tworzą ją osoby powołane po 2017 roku na urząd sędziego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa.

KRS została ukształtowana w trybie określonym przepisami ustawy z 2017 roku. Z tego powodu status tej Izby jest kwestionowany przez obecny rząd, który przywołuje orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Uchwała opublikowana z adnotacją

Przed 2018 rokiem kwestie wyborcze rozpatrywała ówczesna Izba Pracy Ubezpieczeń i Spraw Publicznych. W piątek wieczorem podjęta pierwszego lipca uchwała SN została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Uchwała została poprzedzona adnotacją wskazującą na problemy z niezależnością KRS. Adnotacja głosi, iż zgodnie z wyrokami europejskich trybunałów, Krajowa Rada Sądownictwa «nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej».

Hołownia zwołuje Zgromadzenie Narodowe

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział we wtorek pierwszego lipca, iż na szósty sierpnia zwoła Zgromadzenie Narodowe. Odbierze wówczas przysięgę prezydencką od Karola Nawrockiego.

Jednocześnie w piątek w Dzienniku Ustaw opublikowana została wcześniejsza uchwała SN z 14 maja. Stwierdzała ona ważność wyborów uzupełniających do Senatu w okręgu wyborczym numer 33 w Krakowie przeprowadzonych 16 marca. Tę uchwałę także opatrzono analogiczną adnotacją jak uchwałę o ważności wyboru Karola Nawrockiego.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału