– Polska misja technologiczno-naukowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, odbędzie się na przełomie maja i czerwca i potrwa 16 dni – poinformował w Sejmie Andrzej Piątkowski z Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).

Najważniejszym elementem misji są eksperymenty technologiczne i naukowe. Polski astronauta poprowadzi w kosmosie także pokazy, które zostaną nagrane, a potem wykorzystane w ramach programu edukacyjnego.
Andrzej Piątkowski, zastępca dyrektora Departamentu Badań i Innowacji POLSA, poinformował, iż Uznański-Wiśniewski zabierze ze sobą na orbitę elementy „o szczególnej symbolice i znaczeniu dla Polski”. To m.in. polskie flagi, w tym naszywka ze skafandra Mirosława Hermaszewskiego, pamiątki po Marii Skłodowskiej-Curie, mapa z dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”), bryłka soli z Wieliczki i kawałek polskiego bursztynu.

Na orbitę polecą też manuskrypt mazurka Fryderyka Chopina, trzy wiersze Wisławy Szymborskiej, krajka z regionalnego stroju ziemi łódzkiej z Muzeum Etnograficznego w Warszawie, polskie litery (ą, ć, ę, ł itd.) wydrukowane w 3 D oraz emblematy i plakat misji.
Polski astronauta, który był obecny w Sejmie na posiedzeniu podkomisji, powiedział, iż Polska misja jest ogromną szansą rozwoju technologicznego i zaistnienia na rynku kosmicznym. – To rynek, który niesamowicie gwałtownie się rozwija. W najbliższej dekadzie wartość rynku kosmicznego podwoi się i będzie mniej więcej tak duża jak dwukrotność polskiego PKB – podkreślił Uznański-Wiśniewski.
tom