Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 17.07.2025

myslpolska.info 13 godzin temu

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 17.07.2025

Polska. Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych, już w 2026 roku Polsce może zacząć brakować prądu, a deficyty w 2030 roku będą jeszcze większe. Główne przyczyny to rosnące zapotrzebowanie na energię i brak nowych mocy wytwórczych. Mimo tego władze w Polsce dalej zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej likwidują kopalnie węgla kamiennego i brunatnego.

Polska. Rząd ogłosił program „Przyjazna szkoła”, który przewiduje dofinansowanie zatrudnienia „asystentów międzykulturowych dla uczniów z Ukrainy” czy szkolenia kadry oświatowej w zakresie integracji uczniów imigrantów lub uchodźców. Program został przygotowany przede wszystkim z myślą o rosnącej liczbie Ukraińców w Polsce. Koszt programu to 500 milionów złotych.

Polska. Wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Bąk zakwestionował informacje dotyczące zużycia amunicji przez ukraińskie wojsko. Wskazał, iż gdyby przedstawiane przez Kijów liczby były prawdziwe, wszystkie używane przez ukraińską armię haubice musiałyby być co tydzień serwisowane. Wypowiedź Bąka spotkała się z radykalną krytyką ze strony ukraińskich analityków.

Polska. Syn nieżyjącego lidera Samoobrony Andrzeja Leppera Tomasz Lepper, poprosił Polaków o pomoc w zbiórce pieniędzy na ratowanie swojego domu przed licytacją komorniczą. O wpłaty prosił miedzy innymi dr Mateusz Piskorski z „Myśli Polskiej„. W ciągu zaledwie 4 dni Polacy już wpłacili połowę potrzebnej kwoty czyli 150 000 złotych.

Polska. 19-letni Ukrainiec szalał samochodem na łódzkich ulicach. Potem pobił 32-letniego Polaka, który zwrócił mu uwagę. Został zatrzymany przez policję. W Krakowie zatrzymany został z kolei 69-letni Ukrainiec poszukiwany czerwoną notą Interpolu. Z kolei w Wałbrzychu fałszywe podejrzenie wobec Paragwajczyka doprowadziło do antyemigranckich wystąpień. 40-letni cudzoziemiec został lekko pobity, a pod hostelem dla cudzoziemców zebrała się grupa młodych ludzi. Zatrzymano dwóch Polaków.

Polska. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych interweniuje u Stolicy Apostolskiej w sprawie wypowiedzi biskupów Wiesława Meringa i Antoniego Długosza. Według MSZ, słowa biskupów Długosza i Meringa zawierały „krzywdzące i niedopuszczalne słowa, które godzą w fundamentalne zasady godności człowieka, a także suwerenność rządu Rzeczypospolitej Polskiej”. Resort podkreślił, iż wypowiedzi wywołały „głębokie oburzenie” ministerstwa.

Polska. Sukces posła Konfederacji Korony Polskiej Romana Fritza. Poseł zdjął z cieszyńskiego ratusza ukraińskie flagi. Odbył również rozmowę z burmistrzem Cieszyna Gabrielą Staszkiewicz, która przeprosiła posła za wcześniejsze działania i słowa o ukraińskiej rzezi Polaków w latach 1939-1947. Flagi Ukrainy nie wrócą na cieszyński ratusz, zaś ofiary ukraińskiej rzezi zostaną godnie upamiętnione w przestrzeni miasta.

Polska. W wieku 59 lat zamarła ceniona artystka kabaretowa Joanna Kołaczkowska. Informację o jej śmierci przekazał w mediach społecznościowych Kabaret Hrabi.

Stany Zjednoczone. Kolejne kraje Europy odmawiają płacenia USA za broń dla Ukrainy. Władze w Czechach zdecydowały, iż nie wezmą udziału w amerykańskim programie zakupu i przekazywania broni dla Ukrainy. Decyzję potwierdził premier Petr Fiala. Włochy również nie mają zamiaru płacić za broń dla Ukraińców. Ministerstwo Obrony Włoch poinformowało, iż Rzym „nie omawiał udziału” w planie zakupu przez europejskich sojuszników amerykańskiej broni dla Ukrainy. „La Stampa” pisze, iż problemem jest „brak możliwości finansowych” włoskiego rządu. W inicjatywie zakupu amerykańskiej broni dla Ukrainy nie weźmie udziału Francja. Paryż stoi na stanowisku rozwoju krajowego przemysłu obronnego i chęci częściowego uniezależnienia się od USA. Na dzień dzisiejszy zakupem broni dla Ukrainie nie są zainteresowane następujące europejskie państwa: Francja, Włochy i Czechy. Wątpliwe by za broń dla Ukrainy chciała płacić Słowacja, Hiszpania i Chorwacja.

Stany Zjednoczone. Były ambasador USA na Ukrainie William Taylor stwierdził: „Decyzja o wysłaniu broni do Ukrainy jest punktem zwrotnym dla Trumpa i jego administracji. Nie sądzę, by ktokolwiek w Białym Domu wciąż uważał Putina za przyjaciela”. Podobnie uważa analityk Georg Switth: „Putin okazał się konsekwentny i nieskory do kompromisów. Trump jest chimeryczny i łasy szybkich sukcesów. Oddala to stanowczo wizję pokoju i przybliża nas do długotrwałego konfliktu na wielu płaszczyznach”.

Ukraina. Antypolskie i rewizjonistyczne stanowisko Ukrainy. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę, która oficjalnie uznaje Ukraińców przesiedlonych z Polski w latach 1944-1951 za ofiary deportacji. Ukraińska deputowana Irina Geraszczenko powiedziała: „To przywrócenie historycznej sprawiedliwości przymusowo przesiedlonym z terenów Zakerzonia, Chełmszczyzny, Łemkowszczyzny, Podlasia i Nadsania”. Ustawa „2038 D” przewiduje przywrócenie praw osób deportowanych, w tym: „rekompensatę materialną i moralną” oraz „świadczenia socjalne”. W teście nie wspomina się o przyczynach przesiedleń, w tym działalności zbrodniczych organizacji takich jak UPA. O sprawie w Polsce pierwszy poinformował poseł Andrzej Zapałowski.

Ukraina. Według oficjalnych danych opublikowanych przez Defence24 z Polski na Ukrainę trafiło: 14 samolotów MiG-29, 324 czołgów, ok. 400 wozów bojowych, 50 Rosomaków, 54 samobieżne armatohaubice Krab, 30 samobieżnych haubic 2S1 Goździk, 35 wyrzutni rakietowych BM-21 Grad oraz manualne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Piorun, karabinki Grot czy amunicję do MiG-ów.

Ukraina. W nocy z 15 na 16 lipca rosyjskie drony zaatakowały fabrykę Grupy Barlinek w Winnicy na Ukrainie. O ataku poinformował szef MSZ Polski Radosław Sikorski. Jak przekazał, zakład został trafiony z trzech kierunków, a w wyniku zdarzenia kilka osób zostało rannych, w tym dwie ciężko poparzone. Właścicielem firmy jest Michał Sołowow. Wbrew twierdzeniu mediów głównego nurtu nie jest to pierwszy atak na „polską” firmę na Ukrainie. Wcześniej uderzono na przykład w Fabrykę FAKRO we Lwowie.

Ukraina. Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk wezwała Polskę do bardziej zdecydowanego wsparcia w obronie ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Deputowana Kondratiuk podkreśliła, iż „samo podrywanie myśliwców w powietrze podczas kolejnego rosyjskiego ataku to za mało”. Kondratiuk zaapelowała o stworzenie „niezawodnej tarczy powietrznej”, argumentując, iż to kwestia bezpieczeństwa polskich firm i instytucji działających na terytorium Ukrainy.

Ukraina. Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii przeprowadził ankietę dotyczącą Ukraińców, którzy nie opuścili kraju po wybuchu wojny. Ukraińcy ocenili poziom dobrobytu swoich rodzin w ciągu ostatnich 30 lat. 35,9% Ukraińców uważa, iż ma wystarczająco dużo pieniędzy i ma możliwość oszczędzania. 34% wystarczająco dużo pieniędzy, ale nie mają możliwości oszczędności. 15% ma wystarczająco pieniędzy, ale odmawiają sobie pewnych rzeczy. 9% brakuje pieniędzy na podstawowe sprawy, w tym jedzenie. 2,5% niczego sobie nie odmawia. Z kolei 3,6% respondentów odmówiło odpowiedzi.

Ukraina. W Radzie Najwyższej Ukrainy doszło do szarpaniny pomiędzy posłami Ołeksijem Honczarenką i Danyło Hetmancewem. Opozycyjny parlamentarzysta zarzucił przedstawicielom partii rządzącej manipulację przy ustawie dotyczącej 10% cła na eksport soi i rzepaku. Posłowie prezydenckiej partii „Sługa Narodu”, pomimo odrzucenia poprawki, postanowili o jej ponownym rozpatrywaniu przy okazji innych nowelizacji.

Ukraina. Ukraiński historyk-rewizjonista Ołeksandr Zinczenko, postanowił wykorzystać słowa europosła Grzegorza Brauna o komorach gazowych i stwierdził, iż „polscy naziści negują Holocaust”. Twierdził też, iż Ukraińcy ginęli milionami w walce z Wehrmachtem, to 375-500 000 Polaków w tej armii to nazistowscy kolaboranci. Według niego „w niemieckich formacjach, takich jak SS Galizien, batalion „Nachtigall” służyło „tylko” 250 000 Ukraińców”

Białoruś. Mińsk chce pokoju. Na oficjalnej stronie Ministerstwa Obrony Białorusi ukazało się oświadczenie podpisane przez Waleryj Rewenko mówiące, iż władze w Mińsku kilkukrotnie wysyłały do Polski sygnały o potrzebie negocjacji ws. kontroli zbrojeń. W tekście czytamy: „Strona białoruska wyraziła gotowość do organizowania bezpośrednich kontaktów przedstawicieli sił zbrojnych obu państwa (…) a także gotowość do prowadzenia wzajemnych działań weryfikacyjnych w ramach istniejących porozumień”. Strona białoruska przekonuje, iż w Polsce trwa „przyspieszona militaryzacja, wyraźnie przekraczająca możliwości obronne (…) Działania te nie tylko negatywnie wpływają na regionalny układ sił, ale są przez nas postrzegane jako element kompleksowej, nieprzyjaznej strategii wobec Republiki Białorusi”.

Węgry. Szef Kancelarii Premiera Gergely Gulyas powiedział: „Jeśli Unia Europejska nie nałoży sankcji na ukraińskich liderów odpowiedzialnych za śmierć Węgra z Zakarpacia, Budapeszt sam podejmie takie środki”. Na ulicach węgierskich miast pojawiły się antyukraińskie plakaty.

Portugalia. Lizbona nie chce kolejnych emigrantów. Portugalskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło pakiet ustaw zaostrzających przepisy dotyczące nielegalnej imigracji. Za ustawami głosowały dwa największe ugrupowania centroprawicowy Sojusz Demokratyczny (AD) premiera Luisa Montenegro oraz suwerenistyczna Chega.

Niemcy. Rabini z Frankfurtu, Lipska i Stuttgartu wyrazili zaniepokojenie nową skalą antysemityzmu w Niemczech. Uważają oni za słuszne zakazywanie antyizraelskich i propalestyńskich demonstracji i pikiet by zapobiegać „dalszym zamieszkom i przestępstwom oraz zapewnienie bezpieczeństwa publicznego”.

Niemcy. Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” twierdzi, iż Polacy „dopuścili się współwiny w prowadzonym przez Niemców Holokauście”. Autorem tych słów jest znany niemiecki dziennikarz Stefan Locke.

Wielka Brytania. Rosyjski dysydent i pisarz Borys Akunin bryluje w Europejskich mediach wzywając do budowy przez Zachód w miejsce NATO nowego sojuszu, niezależnego od trumpistowskich Stanów Zjednoczonych. Moskiewski sąd wojskowy skazał zaocznie Borysa Akunina na 14 lat kolonii karnej pod zarzutem wspierania działań organizacji stosujących przemoc. Zachodnie media oskarżyły Federację Rosyjską o antysemityzm, podkreślając pochodzenie Borisa Akunina (Grigorija Szałwowicza Czchartiszwili).

Włochy. W związku z przepełnieniem w więzieniach władze rozważają możliwość objęcia alternatywnymi środkami karnymi choćby 10 000 osadzonych. Planowane zmiany miałyby dotyczyć jedynie skazanych, którym do końca kary pozostało mniej niż dwa lata i którzy w ostatnich dwunastu miesiącach nie dopuścili się poważnych wykroczeń dyscyplinarnych.

Izrael. W izraelskich atakach w Strefie Gazy zabitych zostało co najmniej 81 osób, w tym dzieci – poinformowała stacja Al Dżazira, powołując się na lokalne źródła medyczne. Zbombardowano m.in. dwa obozy dla uchodźców w Burajdż i Dżabiliji oraz miasteczko namiotowe dla przesiedlonych w Al-Mawasi.

Izrael. Zgodnie z danymi Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) 875 Palestyńczyków poniosło od końcówki maja śmierć przy punktach pomocy humanitarnej i trasach konwojów w Strefie Gazy. Wśród ofiar 674 osób zginęło w rejonie punktów dystrybucyjnych prowadzonych przez GHF. 2 000 000 (2 mln) mieszkańców Strefie Gazy czyli ponad 90% osób zostało przymusowo przesiedlonych, część z nich kilkukrotnie. Wielu ludzi starych i chorych z tego powodu zmarło. W Strefie Gazy panuje kryzys humanitarny, a zdesperowani ludzie są uzależnieni od dostaw żywności. Często gdy zbliżają się do punktów dystrybucji żywności, strzela do nich izraelska armia.

Izrael. Izraelska armia przeprowadziła atak na stolicę Syrii Damaszek. Celem były m.in. budynki rządowe. Na razie brak dokładnych danych dotyczących liczby zabitych i rannych. Izrael w ostatnim czasie nie tylko dokonuje pacyfikacji Strefy Gazy, ale również zaatakował Iran i Liban. Izrael deklaruje obronę ludności druzyjskiej w Syrii, zapowiadając dalsze działania wojskowe w prowincji Suwejda. Ataki potępił szef MSZ Turcji.

Królestwo Eswatini. Władze Eswatini potwierdził przyjęcie 5 osób deportowanych przez władze Stanów Zjednoczonych. Deportowani pochodzą z Laosu, Wietnamu, Jamajki, Kuby i Jemenu. Osoby te czekają procesy za „najobrzydliwsze przestępstwa” w kraju rządzonym przez króla Mswati III.

mg, łj, pp, bp

Idź do oryginalnego materiału