Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 14.07.2025
Polska. W Inowrocławiu odbył się protest przeciwko nielegalnej emigracji. Ludzie zebrali się pod transparentem „Nasze szczelne granice, nasza bezpieczna przyszłość” oraz „Klaudia pamiętamy”.
Polska. Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak skrytykował podejście polskiego rządu do transformacji Sił Zbrojnych, zwłaszcza w kontekście wykorzystania dronów. Polityk Konfederacji powiedział: „MON zabiera się za to bardzo wolno, bez adekwatnej energii, strategii i środków”. Dodał również: „Nie wierzcie w żadne oficjalne komunikaty typu «Wyciągnęliśmy wnioski z wojny na Ukrainie», bo w dużej mierze to jest niestety pustosłowie bez pokrycia w czynach i robienie dobrej miny do inercyjnej gry”.
Polska. Lider Konfederacji Sławomir Mentzen powiedział: „Jest zupełnie oczywiste, iż potępiam Brauna za jego ostatni wywiad. Uważam, iż takimi wypowiedziami działa na szkodę Polski i daje paliwo naszym nieprzyjaciołom. Zresztą nie powinno to dla nikogo być zaskoczeniem, każdy wie, iż od dawna się z Braunem nie dogadywałem, nie podobała mi się jego metoda uprawiania polityki i cieszę się, iż nie działa dłużej na mój rachunek”.
Polska. Były kandydat na prezydenta Polski z ramienia Konfederacji Sławomir Mentzen zapowiedział objazd po kraju w ramach imprezy „Piwo z Mentzenem”. Konfederata zapowiedział, iż o polityce i przyszłości Polski będzie „rozmawiał przy piwie z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Radosławem Sikorskim, Mateuszem Morawieckim, Krzysztofem Kwiatkowskim, Przemysławem Czarnkiem, Łukaszem Litewką, Borysem Budką, Zbigniewem Boguckim i Michałem Dworczykiem„. Po serii wpisów polityków Koalicji Obywatelskiej domagających się od Sławomira Mentzena odcięcia się od Grzegorza Brauna ten publicznie wycofał zaproszenia do Radosława Sikorskiego, Krzysztofa Kwiatkowskiego i Borysa Budki. Polityk stwierdził, iż potępia Grzegorza Brauna, ale jednocześnie „nie da się nikomu szantażować i nie zamierza tego zmieniać”.
Polska. Siostra Grzegorza Brauna – Monika Braun stwierdziła na łamach „Gazety Wyborczej”, iż wypowiedzi jej brata dotyczące KL Auschwitz „powinny natychmiast zostać napiętnowane”. Dodała również, iż Grzegorz Braun „jest teraz krzewicielem zła, poszerza sobie tą metodą elektorat”.
Polska. Ulicami Katowic przeszedł szumnie zapowiadany XIX Marsz Autonomii. Z roku na rok bierze w nim udział mniej osób. W tym roku by zachęcić mieszkańców do udziału wydarzenie połączono z piknikiem. Uczestnicy maszerowali pod flagami Śląska, ale również flagi niemieckiej. Wśród uczestników można było zauważyć przedstawicieli konkurencyjnych organizacji: Ruchu Autonomii Śląska, Śląskiej Ferajny czy Ślązoków Razem. Na Marszu Autonomii obecny był między innymi europoseł KO Łukasz Kohut.
Polska. Z okazji 82. rocznicy rzezi Polaków na Wołyniu ulicami Głogowa przeszedł Marsz Ciszy upamiętniający ofiary tamtych wydarzeń. Kilkadziesiąt osób, w ciszy i w zadumie wyruszyli z spod kościoła pw. św. Klemensa na brzostowski cmentarz, gdzie znajduje się pomnik Polaków pomordowanych przez Ukraińców OUN-UPA.
Stany Zjednoczone. Wpływowy senator Partii Republikańskiej Lindsey Graham powiedział, iż spodziewa się w nadchodzących dniach „rekordowych” dostaw broni dla Ukrainy. Ocenił, iż „dojdzie do zmiany”, jeżeli chodzi o rosyjską inwazję, a przywódca Rosji Władimir Putin popełnił błąd, próbując ograć prezydenta USA.
Rosja. MSZ Rosji zaprzeczył w niedzielę doniesieniom portalu Axios, który podał, iż przywódca Rosji Władimir Putin przekazał Waszyngtonowi i Teheranowi, iż popiera nowe porozumienie nuklearne wykluczające wzbogacanie uranu przez Iran.
Niemcy. Niemiecki politolog Herfried Muenkler w wywiadzie dla tygodnika „Die Zeit” powiedział: „Przyczyną głębokiego kryzysu Zachodu jest odejście Ameryki od geostrategicznej zasady, jaką była dotychczas amerykańska kontrola atlantyckiego wybrzeża Europy. Donald Trump dąży do zerwania z Europą, aby całkowicie skoncentrować się na obszarze Pacyfiku”. Zdaniem Muenklera Europa jest zdana na własne siły i pozostaje „ostatnim chorążym demokracji”.
Czechy. Premier Czech Petr Fiala poprosił szefa rządu Słowacji Roberta Ficę, aby ten nie blokował 18. pakietu sankcji wobec Rosji. W opublikowanym w niedzielę liście przypomniał m.in. wspólną historię i „bolesne doświadczenia”, związane z agresywną polityką Rosji i okupacją po 1968 roku.
Węgry. 33% Węgrów postrzega Federację Rosyjską jako główne zagrożenie. 27% Węgrów takie zagrożenie widzi ze strony rządzonej przez Wołodymyra Zełenskiego Ukrainy. Warto jednak zauważyć, iż tylko 11% stronników Fideszu i Viktora Orbana obawia się Rosji.
Wielka Brytania. Gen. Patrick Sanders stwierdził: „Wielka Brytania powinna solidnie przygotować się na możliwość wojny z Rosją w ciągu najbliższych pięciu lat”.
Francja. Francja ogłosiła w sobotę porozumienie z Nową Kaledonią, które przyznaje zamorskiemu terytorium większą autonomię. Porozumienie nie gwarantuje jednak pełnej niepodległości, do której dążą rdzenni mieszkańcy archipelagu. Prezydent Francji Emmanuel Macron uznał porozumienie między Francją a Nową Kaledonią za „historyczne”.
Włochy. Dwóch Polaków stanęło na czele włoskiej prowincji Zakonu Kleryków Regularnych Teatynów. Prepozytem (przełożonym) prowincjalnym został o. Adam Marek Kowalczykowski, zaś o. Aleksander Iwaszczonek – wikariuszem prowincjalnym i pierwszym radcą.
Izrael. Armia Izraela zabiła kolejnych 8 Palestyńczyków, wśród których był 6 dzieci. 16 osób zostało rannych. Do zbrodni doszło w punkcie dystrybucji wody w Strefie Gazy. Izraelskie wojsko informuje, iż „rakieta chybiła, co było spowodowane błędem systemu”.
Iran. Szef MSZ Iranu Abbas Aragczi zapowiedział, iż jego kraj zgodzi się na wznowienie rozmów nuklearnych ze Stanami Zjednoczonymi, jeżeli dostanie gwarancje, iż nie będzie więcej atakowany.
Iran. Prezydent Iranu Masud Pezeszkian publicznie przyznał, iż amerykańskie ataki tak poważnie uszkodziły obiekty nuklearne na terytorium jego kraju, iż irańskie władze wciąż nie są w stanie ocenić powstałych szkód.
Chiny. Do Pekinu dotarł szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Szef MSZ Chin Wang Yi przyjął szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa. Rozmowy dotyczyły głównie wojny toczonej na Ukrainie. Obie strony omawiały również działania w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy, przygotowując się do nadchodzącego szczytu w Tianjin.
Ghana. Prezydent Ghany John Draman Mahama w rozmowie telefonicznej z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim powiedział, iż jego kraj jest zainteresowany ukraińskimi dronami i mógłby zainwestować w ich produkcję.
Australia. Minister Przemysłu Obronnego Australii Pat Conroy powiedział: „Australia nie zamierza przedwcześnie zobowiązywać się do udziału w żadnych konfliktach zbrojnych”. Jego wypowiedź była reakcją na medialne doniesienia o naciskach USA, by Canberra jasno określiła swoją rolę w ewentualnym starciu z Chinami o Tajwan.
ak, dd