Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 12.07.2025

myslpolska.info 5 godzin temu

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 12.07.2025

Polska. W całym kraju odbyły się uroczystości związane z rocznicą ukraińskiego ludobójstwa na Polakach. Msze święte, marsze pamięci, apele poległych i pomordowanych, koncerty i chwile ciszy. Uroczystości odbyły się między innymi w Domostawie, Stalowej Woli, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Bielsku-Białej, Opolu, Sosnowcu, Gdańsku, Gdyni, Olsztynie, Lublinie, Opocznie, Nysie, Żarach, Głogowie, Dzierżoniowie i dziesiątkach innych miejscowości. W Żarach lekarz 105. Kresowego Szpitala Wojskowego Zbigniew Kopociński powiedział: „Trudno nam choćby mówić ze spokojem o sposobach, w jaki Ukraińcy mordowali Polaków. Był 362 różne metody zbijania. Robili to z wyjątkowym okrucieństwem, tak, żeby zabijani bardzo cierpieli. Nie szczędzili kobiet w ciąży, małych dzieci. W ciągu dwóch lat zginęło ok. 200 000 ludzi, którzy leżą dziś w bezimiennych grobach bez krzyża. Nie możemy o nich zapomnieć„.

Polska. W łodzi środowiska narodowe i patriotyczne uczciły pamięć ofiar tej bezprecedensowej zbrodni dokonanej przez Ukraińców na Polakach. W Łódzkim Marszu Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA udział wzięli między innymi przedstawiciele Klubów Myśli Polskiej.

Polska. Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak stwierdził, iż na funkcję szefa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej mianowane są osoby o poglądach związanych z banderyzmem i nacjonalizmem ukraińskim. Lider Konfederacji mówi, iż „nie wróży nic dobrego, poza dalszą gloryfikacją ludobójców”. Podkreślił, iż Konfederacja sprzeciwia się upamiętnianiu Stepana Bandery, promowaniu jego ideologii i stawianiu pomników katom.

Polska. Wstrząsający i doceniany na międzynarodowych festiwalach filmowych pierwszy odcinek serialu dokumentalnego w reżyserii Jacka MiędlaraSąsiedzi. Ostatni świadkowie ukraińskiego ludobójstwa” jest już dostepny na YouTube. Drugi odcinek od dzisiejszego południa będzie dostępny na FlixClassic

Polska. Paweł Usiądek z Konfederacji zwrócił uwagę na skandaliczne oświadczenie ambasady Ukrainy w Polsce. W poście działacza Konfederacji czytamy między innymi, iż na dzień przed rocznicą krwawej niedzieli na Wołyniu Ukraińska ambasada zwróciła uwagę na Ukraińców, którzy ponieśli śmierć w wyniku “przemocy międzyetnicznej oraz represji na terytorium Polski”. Jednocześnie wskazali, iż „tragedia wołyńska” to dramat obu narodów. Zdaniem Ukraińców oba narody mają „moralny obowiązek” wobec przyszłych pokoleń zachowania pamięci o wspólnej historii i budowania „partnerstwa strategicznego” opartego na wzajemnym zaufaniu.

Polska. Posłowie Roman Fritz i Bronisław Foltyn z Konfederacji Korony Polskiej usunęli z Urzędu Miasta w Cieszynie flagi Ukrainy. Poseł zapowiedział, iż flagi zostaną oddane do ambasady tego państwa w Warszawie. Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, oceniła działania posłów jako „kradzież” i zapowiedziała złożenie zawiadomień do prokuratury. Jej zdaniem, czyn polityków jest „działaniem tylko i wyłącznie na korzyść Federacji Rosyjskiej”.

Polska. Prezydent Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński krytykują wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna. Prezydent napisał: „Z najwyższym bólem, ale i stanowczością reaguję na wszelkie słowa, które podważają historyczną prawdę o holokauście i negują cierpienie milionów ofiar niemieckich obozów śmierci. Takim słowom w Polsce należy się tylko jedno: potępienie!”. Z kolei lider PiS-u powiedział: „Kwestionowanie Holokaustu i tego, co wydarzyło się w Auschwitz jest nieakceptowalne dlatego, iż jest brakiem elementarnego szacunku wobec ofiar, które straciły tam życie oraz wpisuje się w politykę zafałszowywania historii”. Jarosław Kaczyński dodał: „wypowiedzi Grzegorza Brauna w tej sprawie tylko potwierdzają, iż działa on z obcej inspiracji na szkodę – bardzo poważną szkodę – naszego kraju”.

Polska. Ambasada USA w Polsce opublikowała swój komunikat w w sprawie wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna: „Najważniejszą lekcją płynącą z holokaustu jest to, iż odbieranie człowieczeństwa i nienawiść mogą prowadzić do okrucieństw, które zalewają całe narody. Stany Zjednoczone są głęboko zaangażowane w stawianie czoła antysemityzmowi, promowanie edukacji o holokauście oraz obronę prawdy przed jej wypaczaniem. Potępiamy działania, które zniekształcają historię, profanują pamięć lub szerzą antysemityzm”

Polska. Rząd zadecydował, iż zainwestuje 430 000 0000 złotych w izraelskie radary. Nowoczesny sprzęt ma zwiększyć bezpieczeństwo wybrzeża i skuteczność wykrywania zagrożeń. Agencja Uzbrojenia podpisała kontrakt na zakup 18 brzegowych radarów obserwacyjnych, które mają wzmocnić system obrony polskiego wybrzeża. Umowa została zawarta z konsorcjum firm KenBIT sp. z o.o. oraz ELTA SYSTEMS LTD. Sprzęt opiera się na izraelskiej technologii i ma umożliwić skuteczne wykrywanie zarówno obiektów nawodnych, jak i nisko lecących celów powietrznych.

Polska. Żołnierze z 16 Pułku Saperów z Orzysza kontynuują budowę Tarczy Wschód na granicy z Rosją. Przy pasie granicznym w Rutce budowane są umocnienia z rowem przeciwczołgowym oraz pasami bloków betonowych, a także punkty oporu.

Polska. Tylko w pierwszej połowie 2025 roku w Polsce zlikwidowano 2 707 stad świń. Dane ARiMR potwierdzają postępującą koncentrację produkcji – duże gospodarstwa zyskują na znaczeniu, podczas gdy mniejsze wypadają z rynku.

Polska. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Kancelarii Prezydenta RP Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził wprost: „Obie umowy – z jednej strony z Mercosur a z drugiej z Ukrainą, które spowodują napływ taniej żywności, to dla polskich rolników wyrok śmierci”.

Polska. Jak poinformowała delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach, zarejestrowano 17 komitetów, które zamierzają wystawić swojego kandydata w zbliżających się wyborach prezydenckich w Zabrzu. Wśród nich jest Michał Gaj-Majkowski, który uzyskał poparcie lidera „Bezpartyjnych i Samorządowców” Marka Wocha. Klub Myśli Polskiej w Katowicach popiera kandydaturę Michała Gaj-Majkowskiego.

Polska. Poseł Izabela Bodnar ogłosiła swoje odejście z partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Wyjaśniła, iż „decyzja, choć niełatwa, dojrzewała w niej od dłuższego czasu” i iż polityka prowadzona przez liderów Polski 2050 „stoi w dużej rozbieżności z wartościami, jakie jej przyświecają”. Bodnar kierowała w przeszłości Fundacją Wroc ma Moc, która od 2022 roku organizowała pomoc dla Ukrainy.

Polska. Na Uniwersytecie Wrocławskim, ze ściany głównej auli, zniknął polski Orzeł Biały. Został on zastąpiony portretem króla Prus Fryderyka II. Uniwersytet Wrocławski w odpowiedzi na krytykę miał tłumaczyć, iż „zmiana wystroju Auli Leopoldyńskiej ma na celu przywrócenie jej historycznego charakteru”.

Unia Europejska. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola, nie przyjęła wniosku europosłanki Anny Bryłki złożonego w imieniu grupy „Patrioci dla Europy” o uczczenie minutą ciszy ofiar rzezi przeprowadzonej przez Ukraińców na Polakach. Były premier Leszek Miller przypomniał, iż tylko w okresie dwóch ostatnich lat Parlament Europejski uczynił to w stosunku do ofiar potężnych wstrząsów na granicy Turcji i Syrii, katastrofalnych powodzi w Hiszpanii, tragicznej katastrofy kolejowej w Grecji, ataku Hamasu w Izraelu, ludobójstwa w Srebrenicy, ofiar holokaustu”.

Unia Europejska. Szefowie MSZ-tów Palestyny i Izraela wezmą udział w tym samym spotkaniu w ramach spotkania ministerialnego 14 lipca w Brukseli, poinformowali Euronews dyplomaci i urzędnicy. Spotkanie ma na celu pogłębienie współpracy UE z Izraelem, a także dziewięcioma innymi partnerami z południa, w tym Syrią, Jordanią i Libią.

Unia Europejska. Bruksela wynegocjowała „znaczącą” poprawę dostępu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, w tym zwiększenie liczby ciężarówek z żywnością oraz porozumienie w sprawie „ochrony życia pracowników organizacji pomocowych”. O sprawie poinformował „Euronews Polska”.

Unia Europejska. Ambasadorowie państw członkowskich przy UE nie osiągnęli w piątek porozumienia w sprawie 18. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Propozycję cały czas blokuje Słowacja.

Stany Zjednoczone. Była bliska współpracownica Baracka Obamy i Jeo Bidena, a dzisiaj szefowa Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) Amy Pope ostrzegła, iż państwa zachodnie ryzykują pogłębienie globalnej niestabilności, jeżeli będą jednocześnie zaostrzać politykę graniczną i ograniczać pomoc dla państw dotkniętych masową migracją.

Stany Zjednoczone. Sekretarz Stanu USA Marco Rubio ujawnił, iż Rosja poniosła znaczne straty na froncie ukraińskim. Od stycznia tego roku miało tam zginąć 100 000 rosyjskich żołnierzy. Informację tę przytoczył portal „Moscow Times”. Marko Rubio podkreślił również, iż straty po stronie ukraińskiej są mniejsze. Z kolei informacje rosyjskie mówią o tym, iż znacznie większe są straty ukraińskie.

Stany Zjednoczone. USA zrzucą miliony much z samolotów. Władze USA, zaniepokojone rozprzestrzenianiem się muchy śrubowej w Meksyku, planują zrzut milionów wysterylizowanych samców tego owada. Departament Rolnictwa USA ogłosił, iż owady będą hodowane w specjalistycznym ośrodku, gdzie zostaną poddane działaniu promieni gamma. Dzięki temu samce staną się bezpłodne. Profesor Phillip Kaufman wyjaśnia, iż po kopulacji z wysterylizowanymi samcami, dzikie samice nie będą w stanie złożyć jaj, co stopniowo zmniejszy populację pasożyta.

Rosja. Zgodnie z przewidywaniami w odwecie za cofnięcie zgody na funkcjonowanie konsulatu Federacji Rosyjskiej w Krakowie, Moskwa zdecydowała o podobnym kroku wobec konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej w Kaliningradzie.

Ukraina. Państwowa Agencja Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy podpisała memorandum z polską Agencja Rozwoju Przemysłu. Dokument zakłada wspólne działania na rzecz identyfikacji i realizacji projektów infrastrukturalnych, energetycznych i przemysłowych, które będą wspierać proces odbudowy Ukrainy po zniszczeniach wojennych.

Niemcy. Na stronie MNS czytamy, iż w Berlinie „pod koniec 2023 roku już blisko co czwarty mieszkaniec (24,4%) nie posiadał niemieckiego paszportu, dzielnicami o najwyższym odsetku obcokrajowców pozostały Mitte (37,4%) i Friedrichshain-Kreuzberg (30,5%). W niektórych rejonach, jak berliński Neukölln, od lat mówi się o dominacji klanów kontrolujących m.in. handel narkotykami. Zjawisko to potwierdzają policyjne raporty. W 2023 roku w Berlinie odnotowano 1063 przestępstw przypisanych członkom klanów, co stanowiło wzrost o 20%w stosunku do roku poprzedniego. Wśród nich było 120 brutalnych przestępstw i 56 gróźb z użyciem broni”.

Niemcy. Niemiecka minister edukacji Karin Prien podkreśliła, iż Niemcy borykają się z ogromnymi problemami wynikającymi z niekontrolowanej migracji. Wskazała na konieczność przyspieszenia nauki języka niemieckiego przez dzieci imigrantów, co jest najważniejsze dla ich integracji. Niemiecka gazeta „Der Tagesspiegel” napisała, iż w grę wchodzi ewentualny limit do 40% migrantów na szkołę.

Niemcy. Alexander Dobrindt (CSU) ostro krytykuje orzeczenie barwiarskiego sądu administracyjnego w sprawie jednej ze szkół gdzie nakazano zdjęcie krzyża. Szkoła nie zastosowała się do wyroku. Zdaniem Dobrindta „chodzi po prostu o fundamentalne zrozumienie naszego współistnienia”. Chadecki polityk argumentuje, iż krzyż wyraża coś więcej niż wiarę chrześcijańską, a mianowicie zespół wartości tego społeczeństwa.

Włochy. Na trwającej w Rzymie międzynarodowej konferencji na temat odbudowy Ukrainy Komisja Europejska i rząd w Kijowie ogłosiły w piątek nową inicjatywę na rzecz przyspieszenia innowacji w sektorze obronnym. Obie strony mają przeznaczyć na ten cel po 50 000 000 euro.

Czechy. Stačilo (d. Komunistyczna Partia Czech i Moraw) domaga się zorganizowania referendum w sprawie dalszego członkostwa ich państwa w NATO i Unii Europejskiej.

Szwecja. Szwedzki minister ds. migracji Johan Forssell, nie chce podać się do dymisji po doniesieniach na temat atyemigranckich poglądów jego syna. Według medialnych ustaleń 16-latek jest nie tylko krytykiem polityki ojca, ale również jest „powiązany z grupami antyemigranckimi i rasistowskimi”. Minister Johan Forssel znany jest z przyjaznego podejścia do multikulturowości i emigracji.

Wielka Brytania. W wieku 94 lat zmarł Norman Beresford Tebbit. Był politykiem Partii Konserwatywnej, posłem do Izby Gmin i ministrem handlu i przemysłu w rządach Margaret Thatcher. Reprezentował prawicę starego typu. W 1984 roku podczas zamachu IRA na hotel Brighton został ciężko ranny, a jego żona Margaret w wyniku obrażeń została sparaliżowana. Sprzeciwiał się przejęciu brytyjskiej firmy produkującej helikoptery Westland Helicopters przez amerykańskie przedsiębiorstwo Sikorsky Aircraft Corporation. W 1986 roku protestował przeciwko amerykańskim bombardowaniom Libii przez samoloty startujące z brytyjskich lotnisk. Skonfliktował się z Thatcher i odszedł z rządu. Krytykował brytyjskich polityków za poparcie Traktatu z Maastricht. Był przeciwnikiem masowej emigracji.

Izrael. Organizacje humanitarne oskarżają Izrael o nakładanie cła na wwożoną do Strefy Gazy pomoc humanitarną i wymuszanie zakupu izraelskich towarów – podał w piątek dziennik „Haarec”. Według ONZ w wyniku pogłębiającego się kryzysu w Strefie Gazy od marca zmarło tam z głodu co najmniej 57 dzieci.

Irak. Bojownicy separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) rozpoczęli w As-Sulajmanijja w irackim Kurdystanie proces składania broni – przekazały tureckie media. W maju organizacja ogłosiła samorozwiązanie i zakończenie prowadzonej od dekad wojny z Turcją. Turecka agencja Bianet podała, iż w uroczystości złożenia broni uczestniczy ok. 140 osób z Turcji, w tym politycy największej kurdyjskiej partii kraju – DEM, oraz intelektualiści, obrońcy praw człowieka i dziennikarze.

Indie. Wielki strajk w Indiach. Do protestów wezwała Centrala Związków Zawodowych (CTU) będąca koalicją wszystkich central związkowych działających w kraju, w tym największych: Ogólnoindyjskiego Kongresu Związków Zawodowych (AITUC) oraz Indyjskiego Kongresu Narodowego Związków Zawodowych (INTUC). Związkowców poparli komuniści. Strajk był spowodowały planami kolejnych antypracowniczych reform przedstawionych przez rząd premiera Narendry Modiego.

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD). Agencja Reutera przekazała, iż szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przebywa z wizytą w Korei Północnej. Dzisiaj szef rosyjskiej dyplomacji ma spotkać się z szefową MSZ Korei Północnej Choe Son-Hui. Według rosyjskiego MSZ będzie to druga runda rozmów w ramach „dialogu strategicznego na szczeblu ministrów spraw zagranicznych obu krajów”. Szef rosyjskiego MSZ ma również w planie wizytę w Chinach.

Malezja. Potwierdziły się informacje, iż Sekretarz Stanu USA Marco Rubio rozmawiał z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem podczas spotkania szefów dyplomacji Azji Południowo-Wschodniej w Kuala Lumpur.

Meksyk. Władze Meksyku walczą wszelkimi środkami z plagą much śrubowych, które zagrażają eksportowi bydła do Stanów Zjednoczonych. W państwowym ośrodku na przedmieściach miasta Meksyk prowadzone są intensywne szkolenia psów, które mają nauczyć się wykrywać zapach tych szkodników. Pasożyt składa jaja w ciele żywych zwierząt, najczęściej bydła, ale również ludzi.

Senegal. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senegalu zakazało dyplomatom z Holandii i z Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka zorganizowania spotkania, na którym planowano projekcję filmu o tematyce LGBT+.

Kuba. Władze kubańskie poinformowały, iż Stany Zjednoczone cztery lata po protestach antyrządowych na Kubie z 11 lipca 2021 roku nałożyły na prezydenta Miguela Diaz-Canela sankcje. Biały Dom dodał do swej listy kubańskich „obiektów zakazanych” jedenaście hoteli, przedsiębiorstw i innych obiektów „związanych z panującym na Kubie reżimem i należących do Grupy Administracyjnej GAESA, konsorcjum należącego do Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kuby.

Haiti. W ogarniętym przemocą gangów Haiti od początku roku zabitych zostało ponad 3000 osób. O sprawie poinformowała rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Ravina Shamdasani.

łj, jm, mg, mr

Idź do oryginalnego materiału