W niedzielę o godzinie 7 zostały otwarte lokale wyborcze. Polacy biorą udział w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Jak odnaleźć komisję, w której możemy oddać głos, a także jakich błędów unikać, by głos był ważny?
Rozpoczęły się wybory prezydenckie. Polacy głosują
W niedzielę, o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Dziś Polacy będą głosować w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Lokale wyborcze pozostaną otwarte do godz. 21.
Wybory prezydenckie 2025. Rozpoczęło się głosowanie
Uprawnionych do głosowania jest dokładnie 28 mln 943 tys. 594 osób.
Żeby oddany głos był ważny, na karcie do głosowania należy wybrać tylko jednego kandydata. W 2025 roku, PKW zarejestrowała 13 kandydatów:
- Artur Bartosiewicz;
- Magdalena Biejat;
- Grzegorz Braun;
- Szymon Hołownia;
- Marek Jakubiak;
- Maciej Maciak;
- Sławomir Mentzen;
- Karol Nawrocki;
- Joanna Senyszyn;
- Krzysztof Stanowski;
- Rafał Trzaskowski;
- Marek Woch;
- Adrian Zandberg.
ZOBACZ: "Polska Wybiera. Wybory prezydenckie 2025". Na kanałach Polsatu oraz w Interii
Głos będzie można oddać w obwodowych komisjach wyborczych. Miejsce, do którego jesteśmy przypisani można sprawdzić zarówno w aplikacji mObywatel, jak i na stronie internetowej wybory.gov.pl w zakładce "Wyszukiwarka obwodów".
Wybory prezydenckie 2025. Jak oddać istotny głos?
Kluczowy do wzięcia udziału będzie dokument potwierdzający tożsamość obywatela. Nie jest to wyłącznie dowód osobisty - okazać można także prawo jazdy lub paszport. Wymagane jest jednak, by był to dokument ze zdjęciem.
ZOBACZ: Idziesz na wybory? Możesz to zrobić z mObywatelem
Po wejściu do lokalu wyborczego i potwierdzeniu tożsamości dostaniemy jedną kartę wyborczą. Odbiór należy potwierdzić podpisem w spisie wyborców. Aby oddany głos był istotny należy jednak spełnić kilka warunków.
Przede wszystkim należy sprawdzić czy na dole karty do głosowania znajduje się stempel obwodowej komisji wyborczej - bez niego głos będzie nieważny.
ZOBACZ: Wybory prezydenckie. Sprawdź, co zabrać, by oddać istotny głos
Karta do głosowania będzie zawierała nazwiska kandydatów ułożonych w kolejności alfabetycznej. Obok każdego nazwiska znajdować się będzie niewielkie okienko. Znak "X", czyli jak wskazuje PKW "co najmniej dwie przecinające się linie" należy zaznaczyć tylko jedno nazwisko - obok osoby, na którą głos chcemy oddać.

Zaznaczenie dwóch lub więcej nazwisk, jak również pozostawienie pustego okienka przy wszystkich kandydatach skutkować będzie nieważnym głosem.
Na ważność głos nie wpływają natomiast dodatkowe dopiski czy rysunki - istotny jest tylko poprawnie postawiony symbol "X" w tylko jednej kratce.

W razie wątpliwości na kartach do głosowania znajdują się także instrukcje, wskazujące jak należy oddać istotny głos.
Głosowanie 18 maja. W jakim przypadku będzie druga tura?
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się wówczas, gdy żaden z kandydatów nie uzyska przynajmniej 50 proc. poparcia. W takim przypadku ponowne głosowanie odbędzie się "czternastego dnia po pierwszym głosowaniu", czyli 1 czerwca 2025.
ZOBACZ: Wybory prezydenckie. Upływa istotny termin dla głosujących poza Polską
W drugiej turze bierze także już tylko dwóch kandydatów, "którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę głosów".