
Na zdjęciu (od lewej) dr Duszyk, poseł Frysztak, prof. Michalczewski
Parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej przekazał informację o przyznaniu dofinansowania podczas dzisiejszego briefingu prasowego z udziałem dyrektora ITE dr. Adama Duszyka i prof. Remigiusza Michalczewskiego, szefa Centrum Trybologii w instytucie.
Tester dla misji kosmicznych
- Planujemy zakupić tester trybologiczny przeznaczony do badań materiałów w przestrzeni kosmicznej. Jest to uwieńczenie wielu, wielu lat pracy nad rozwojem Centrum Trybologii i Kompetencji w zakresie możliwości uczestniczenia w przedsięwzięciach związanych z misjami kosmicznymi - tłumaczy prof. Michalczewski.
Profesor dodaje, iż ITE od lat współpracował z Centrum Badań Kosmicznych, Polską Akademią Nauk realizując wspólne projekty. - To urządzenie o wyjątkowych parametrach, które zamierzamy kupić, pozwoli nam udział w przedsięwzięciach międzynarodowych nad rozwojem materiałów stosowanych w astronomii kosmicznej i wpisze się w uniezależnienie sektora europejskich badań kosmicznych od globalnych dostawców - wyjaśnia dyrektor Centrum Trybologii, zaznaczając, iż w Europie istnieje tylko jedno takie urządzenie.
- Tester umożliwia badanie tarcia i zużywania w warunkach bardzo skomplikowanych, w niskich temperaturach, np. minus 120 stopni, które występują w Kosmosie i minus 250 stopni, a także w warunkach próżniowych - uzupełnia prof. Michalczewski.
Satelity wracają na ziemię
- Jednym z potencjalnych zastosowań nowego urządzenia jest rozwijana we współpracy z Instytutem Lotnictwa idea dezorbitacji wyeksploatowanych satelit, czyli mechanizmów, które spowodują, iż zużyte satelity będą wracały na ziemię w zdefiniowanym momencie swojego istnienia, po eksploatacji - tłumaczy profesor. Zdradza, iż radomscy naukowcy wzięli udział w przygotowaniu eksperymentu dla polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, ale był on zbyt skomplikowany i będzie wykonywany najpierw na ziemi.
Radomski ITE posiada już 30 innych zaawansowanych technologicznie urządzeń trybologicznych służących do badań tarcia, zużywania i smarowania występującego w mechanizmach stosowanych na Ziemi w biotrybologii. - Teraz naszymi klientami będą instytucje z branży kosmicznej rozwijające materiały, krajowi naukowcy, instytucje, firmy rozwijające się w sektorze kosmicznym (jest ich w Polsce w tej chwili kilkadziesiąt) i firmy zagraniczne - wymienia dyrektor Centrum Trybologii.
Era badań kosmicznych
- To jest wielki dzień dla naszego instytutu, bo wkraczamy w zupełnie nową erę, w erę badań kosmicznych - zapewnia jego dyrektor dr Adam Duszyk. Wyjaśnia, iż jest już po rozmowie z prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, która podpisze niebawem umowę z ITE na prowadzenie takich badań. - Jest bardzo zainteresowana - mówi dr Duszyk. Dziękuje jednocześnie posłowi Frysztakowi za wsparcie. - Bez niego o takich przyjaciół naszej instytucji, jej rozwój nie byłby możliwy - twierdzi.
W tym roku radomski instytut ma rozpoczętych różnych 20 projektów naukowo-badawczych na poziomie od 1 mln zł do 25 mln zł. - Naprawdę radomianie mogą być dumni z takiej instytucji działającej w mieście i jak najczęściej powinniśmy o niej mówić, bo mamy się czym pochwalić - uważa dyrektor ITE.
Bożena Dobrzyńska