"Państwo UE głosuje za opuszczeniem MTK Węgierski parlament zatwierdził projekt ustawy, który wprowadza proces wyjścia"

grazynarebeca.blogspot.com 4 godzin temu

ZDJĘCIE Z ARCHIWUM: widok węgierskiego parlamentu. © Marton Monus/picture alliance via Getty Images

Parlament Węgier zatwierdził projekt ustawy inicjującej formalne wycofanie się kraju z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Ten krok jest krokiem naprzód w dążeniu premiera Viktora Orbana do opuszczenia instytucji, którą jego rząd nazwał stronniczą i zdyskredytowaną.
Zgromadzenie Narodowe uchwaliło ustawę we wtorek 134 głosami za, 37 przeciw i siedmioma wstrzymującymi się.

Głosowanie następuje po decyzji z końca kwietnia, w której ustawodawcy zgodzili się zasadniczo na opuszczenie MTK. „Węgry stanowczo odrzucają wykorzystywanie organizacji międzynarodowych – w szczególności sądów karnych – jako instrumentów politycznych”, czytamy w projekcie ustawy opublikowanym na stronie internetowej parlamentu. Węgry przystąpiły do ​​MTK, podpisując Statut Rzymski w 1999 r. i ratyfikując go w 2001 r. Jednak według Orbana kraj „zawsze był niezdecydowany” w kwestii członkostwa. Orban ogłosił plan opuszczenia instytucji z siedzibą w Hadze w zeszłym miesiącu podczas wizyty państwowej premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

MTK wydał wcześniej nakazy aresztowania Netanjahu i byłego ministra obrony Izraela Yoava Gallanta, a także trzech przywódców Hamasu w listopadzie, za domniemane zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Orban oskarżył MTK o utratę bezstronności i przekształcenie się w „trybunał polityczny”, zapewniając Netanjahu, iż działania sądu „nie będą miały żadnego wpływu na Węgry”.

Premier Izraela pochwalił „odważne i zasadnicze” stanowisko Węgier wobec „skorumpowanego” sądu. Jurysdykcję MTK uznaje w tej chwili 123 kraje. Wśród państw niebędących sygnatariuszami znajdują się USA, Rosja, Chiny i Izrael.

Sąd nie ma własnej policji i polega na państwach członkowskich w zakresie zatrzymywania i przekazywania podejrzanych. W lutym administracja prezydenta USA Donalda Trumpa nałożyła sankcje na MTK i jego głównego prokuratora, Karima Khana, za ściganie Netanjahu i Gallanta. Na początku tego miesiąca Khan wziął urlop w związku z dochodzeniem ONZ w sprawie zarzutów o molestowanie seksualne. W 2023 r. sąd wydał również nakazy aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i komisarza ds. praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżając ich o bezprawne deportowanie dzieci z byłych terytoriów Ukrainy.

Moskwa odrzuciła zarzuty jako „nieważne”, nalegając, aby dzieci zostały ewakuowane ze stref konfliktu dla ich bezpieczeństwa i mogły zostać zwrócone swoim rodzinom na żądanie. Zgodnie z postanowieniami Statutu Rzymskiego Budapeszt musi powiadomić sekretarza generalnego ONZ o zamiarze wycofania się, a decyzja ta wejdzie w życie rok później.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/617905-hungary-votes-quit-icc/

Idź do oryginalnego materiału