O Maurycym Zamoyskim w Akademii Zamojskiej

myslpolska.info 6 godzin temu

Seminarium „Maurycy Zamoyski (1871-1939) – ordynat i mąż stanu” odbyło się 24 czerwca br. w gmachu rektoratu Akademii Zamojskiej w Zamościu.

Była to jednocześnie promocja książki pt. „Maurycy Zamoyski (1871-1939). W służbie Polsce i Niepodległości”, która ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Myśl Polska i Muzeum Niepodległości w Warszawie. W książce zamieszczono referaty, jakie wygłoszono podczas konferencji pod tym samym tytułem, która odbyła się 24 lutego 2024 roku.

Oto relacja jaka ukazała się na stronie internetowej Akademii Zamojskiej:

„Był patriotą, dyplomatą, jednym z ojców odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., a kilka brakowało, a mógł także zostać pierwszym prezydentem odrodzonej Polski. Maurycy Zamoyski, bo o nim mowa był bohaterem seminarium jakie zorganizowano w Akademii Zamojskiej.

Oficjalnego otwarcia seminarium dokonał rektor uczelni dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ. Następnie obrady poprowadził red. Jan Engelgard. W dyskusji udział wzięli m.in. dr Anna Bartko-Malinowska, dr Jacek Feduszka, Urszula Kolman, Anna Rudy, Halina Ostowicz oraz Marcin Zamoyski – były wojewoda zamojski i prezydent miasta Zamość, wnuk hr. Maurycego Zamoyskiego (na zdjęciu pierwszy z lewej).

Marcin Zamoyski

Impulsem do organizacji seminarium była publikacja „Maurycy hr. Zamoyski (1871-1939). W służbie Polsce i Niepodległej”, wydana przez Dom Wydawniczy Myśl Polska Sp. z o.o. oraz Wydawnictwo Muzeum Niepodległości. „Maurycy Zamoyski we wszystkich okresach swojego życia i praktycznie na każdym polu swojej aktywności prezentował postawę człowieka bezgranicznie zaangażowanego w sprawy polskie. Był znakomitym reprezentantem swojego rodu, który począwszy od wielkiego kanclerza Jana Zamoyskiego, służył Polsce zarówno w czasach prosperity, jak i w czasach niewoli” – czytamy we wstępie do książki.

Warto przypomnieć, iż Maurycy Zamoyski. w 1918 roku został członkiem Komitetu Narodowego Polski w Paryżu i członkiem delegacji polskiej na konferencję paryską zakończoną podpisaniem traktatu wersalskiego. Następnie był posłem RP w Paryżu w latach 1919–1924; przez siedem miesięcy od 19 stycznia 1924 roku sprawował urząd ministra spraw zagranicznych. Był kandydatem Narodowej Demokracji i kontrkandydatem Gabriela Narutowicza na urząd Prezydenta RP w 1922 roku. Zgodnie z konstytucją marcową wyboru Prezydenta dokonywało Zgromadzenie Narodowe. Mimo iż Maurycy Zamoyski prowadził w pierwszej i następnych turach głosowań, w ostatecznym głosowaniu otrzymał 227, a Gabriel Narutowicz 289 głosów.

Ponadto Maurycy Zamoyski był wybitnym mecenasem sztuki, fundatorem lokalnych budowli sakralnych i bibliofilem”.

Honorowym gościem seminarium był Marcin Zamoyski, wnuk Maurycego Zamoyskiego i syn Jana Zamoyskiego, ostatniego Ordynata i prezesa Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego po 1991 roku. Marcin Zamoyski podzielił się osobistymi wspomnieniami, podkreślając, iż jako dziecko (urodził się w 1946 roku) – nie miał świadomości skąd się wywodzi i jaka przeszłość ma jego rodzina. Dopiero po powrocie z więzienia w 1956 roku jego ojciec, Jan Zamoyski, zapoznał go z historią rodu.

Tego samego dnia Jan Engelgard wziął udział w spotkaniu promocyjnym tej samej książki w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Zwierzyńcu. W spotkaniu wzięła udział Urszula Kolman, była burmistrz miasta i jedna z autorek reksów zamieszczonych w książce. Obecna była młodzież miejscowego Technikum, która wykazała duże zainteresowanie tematem.

Przypominamy, iż omawiana książkę można nabyć w naszym sklepie internetowym pod adresem: myslpolska.info/sklep w cenie 38 złotych.

Myśl Polska, nr 27-28 (6-13.06.2025)

Idź do oryginalnego materiału