Instytut Pileckiego przywrócił kategorię Nagroda specjalna w tegorocznej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Decyzja została podjęta podczas krótkiego posiedzenia 17 lipca z udziałem kluczowych osób związanych z nagrodą. Dzięki anonimowemu darczyńcy zabezpieczono niezbędne środki finansowe na realizację tej kategorii. Termin nadsyłania zgłoszeń przedłużono do końca sierpnia.
W piątek Instytut Pileckiego poinformował o przywróceniu kategorii Nagroda specjalna w ramach tegorocznego konkursu. Decyzja zapadła podczas spotkania, które odbyło się 17 lipca.
W posiedzeniu wzięli udział dyrektor Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr Cywiński, prawnuk rotmistrza Witolda Pileckiego Krzysztof Kosior oraz dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Krzysztof Ruchniewicz. Spotkanie dotyczyło przyznania Nagrody specjalnej w ramach konkursu.
Anonimowy darczyńca wspiera nagrodę
Kluczowym elementem decyzji było zabezpieczenie finansowania. Jak podał Instytut, dzięki darczyńcy, który chce pozostać anonimowy, zabezpieczono na ten cel niezbędne środki zewnętrzne.
W związku z przywróceniem kategorii Nagroda specjalna termin nadsyłania zgłoszeń do niej został przedłużony do końca sierpnia. To daje dodatkowy czas potencjalnym kandydatom na przygotowanie aplikacji.
Potwierdzenie współpracy kluczowych osób
Podczas spotkania Piotr Cywiński i Krzysztof Kosior potwierdzili gotowość do aktywnego uczestnictwa w pracach jury. Patronat Muzeum Auschwitz-Birkenau nad Nagrodą zostanie utrzymany.
Instytut zapowiedział, iż zaktualizowany regulamin konkursu i skład międzynarodowej kapituły zostaną ogłoszone wkrótce. Te informacje będą najważniejsze dla osób zainteresowanych udziałem w konkursie.
Nagroda wyróżnia autorów ważnych publikacji
Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego została ustanowiona w 2021 roku przez Instytut Pileckiego. Wyróżnia autorów książek podejmujących tematykę polskiego doświadczenia totalitaryzmów XX wieku oraz współczesnych konfliktów zbrojnych i naruszeń praw człowieka.
Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: naukowa książka historyczna, reportaż historyczny i nagroda specjalna. Laureaci w dwóch pierwszych kategoriach otrzymają w tej edycji po 46 tysięcy 850 złotych brutto i statuetkę.
W każdej kategorii przewiduje się także wyróżnienie z nagrodą w wysokości pięciu tysięcy złotych brutto. To dodatkowe uznanie dla wartościowych prac, które nie zdobyły głównej nagrody.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.