Polska morska energetyka wiatrowa dynamicznie się rozwija, a Polska Grupa Energetyczna (PGE) konsekwentnie realizuje swoje inwestycje na Bałtyku, przygotowując budowę farmy Baltica 2 i rozpoczynając badania do projektu Baltica 9.
Budowa farmy wiatrowej Baltica 2 na Bałtyku
Baltica 2, realizowana przez PGE, wspólnie z duńską firmą Ørsted, to największy rozwijany w tej chwili projekt morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Planowana moc instalacji wyniesie około 1,5 GW, co ma umożliwić dostarczenie energii do około 2,5 mln gospodarstw domowych. Farma powstanie około 40 km od brzegu, na obszarze o powierzchni 190 km2. Projekt uzyskał już komplet niezbędnych pozwoleń administracyjnych.
Budowa Baltica 2 będzie przebiegać etapowo:
- w 2025 r. rozpoczną się prace instalacyjne na dnie morskim;
- w 2026 r. planowana jest instalacja fundamentów, kabli eksportowych i stacji transformatorowych;
- w 2027 r. przewidziany jest montaż turbin oraz rozpoczęcie dostaw pierwszej energii do sieci.
Pełne uruchomienie farmy zaplanowano na drugą połowę 2027 r.
Baza serwisowa w Ustce dla projektów offshore PGE
Integralną częścią realizacji projektu Baltica 2 będzie baza operacyjno-serwisowa, która powstanie w Ustce. W pierwszej kolejności obiekt będzie obsługiwać farmę Baltica 2, jednak docelowo ma służyć również innym projektom offshore, realizowanym przez PGE na Bałtyku. W marcu tego roku PGE podpisała umowę z Korporacją Budowlaną DORACO na zrealizowanie tego obiektu. Baza zostanie zlokalizowana na terenie dawnej przetwórni ryb w zachodniej części portu, na powierzchni ponad 2,3 ha.
Kompleks będzie obejmował m.in. budynek administracyjno-socjalny, magazyny, plac manewrowy oraz nabrzeże umożliwiające obsługę jednostek typu CTV (Crew Transfer Vessel). Planowane jest również zagospodarowanie ponad 5,5 tys. m2 terenów zielonych. Rozpoczęcie budowy przewidziano na wiosnę tego roku, a zakończenie – na IV kwartał 2026 r.
Prace geofizyczne dla projektu Baltica 9
Równolegle do zaawansowanych prac nad Baltica 2, PGE rozpoczęło działania przygotowawcze dla kolejnego projektu – Baltica 9. Jak czytamy w komunikacie z 25 kwietnia, PGE Baltica podpisała umowę z Geofizyką Toruń S.A. na przeprowadzenie badań geofizycznych dla projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 9. Umowa obejmuje wykonanie sejsmiki refleksyjnej wysokiej rozdzielczości wraz z pomiarem batymetrycznym. Celem prac jest wstępna analiza potencjału badanego obszaru, co stanowi niezbędny etap w procesie przygotowania projektu do udziału w aukcji oraz późniejszej budowy farmy na morzu.
Obszar badań znajduje się w północnej części Ławicy Słupskiej, niecałe 50 km od linii brzegowej. Pomiary na morzu mają rozpocząć się w pierwszej połowie maja 2025 r. i potrwają do połowy czerwca. Wyniki analiz zostaną dostarczone do listopada 2025 r.
Wykorzystana metoda sejsmiczna pozwoli na dokładne rozpoznanie budowy geologicznej dna morskiego do głębokości 100 m oraz na identyfikację potencjalnych zagrożeń geologicznych, takich jak koncentracje płytkiego gazu, paleokanały czy pakiety glin zwałowych.
Baltica 9 to projekt przewidziany na jeden z pięciu obszarów przyznanych PGE w 2023 r. Planowana moc farmy wyniesie około 975 MW, a obszar inwestycji zajmie około 121 km2. Lokalizacja projektu znajduje się w pobliżu innych przedsięwzięć offshore realizowanych przez PGE oraz budowanej bazy serwisowej w Ustce.
Polska morska energetyka wiatrowa – dynamiczny rozwój
Obecnie portfel projektów morskich farm wiatrowych PGE obejmuje osiem inwestycji na różnych etapach zaawansowania, o łącznej planowanej mocy przekraczającej 7 GW. Projekty, takie jak Baltica 2 i Baltica 9, wpisują się w szerszy proces budowy polskiego sektora offshore wind, który od fazy indywidualnych decyzji wsparcia przechodzi w tej chwili do modelu aukcyjnego.
Budowa farm wiatrowych na Bałtyku stanowi jeden z kluczowych elementów transformacji energetycznej i dekarbonizacji polskiego miksu energetycznego.