Meksyk pozywa Google za zmianę nazwy Zatoki Meksykańskiej na „Zatokę Ameryki”

dou.eu 7 godzin temu

Rząd Meksyku złożył pozew przeciwko firmie Google po tym, jak w usłudze Mapy Google dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych pojawiła się zmieniona nazwa Zatoki Meksykańskiej na „Zatokę Ameryki”, - informuje The Guardian.

Tło konfliktu

Decyzja Google była reakcją na rozporządzenie wydane przez Donalda Trumpa na początku jego drugiej kadencji prezydenckiej, które dotyczyło formalnego używania określenia „Gulf of America” przez instytucje federalne w odniesieniu do części Zatoki Meksykańskiej. Mimo iż dokument nie miał zastosowania do całości akwenu – którego część należy także do Meksyku i Kuby – Google wprowadziło zmianę w amerykańskiej wersji map.

Według prezydentki Meksyku Claudii Sheinbaum, w Mapach Google dla USA pojawiła się wersja „Gulf of Mexico (Gulf of America)”, co zdaniem władz Meksyku narusza międzynarodowe standardy nazewnictwa geograficznego.

Reakcja Meksyku i przebieg sporu

Jeszcze w lutym rząd Meksyku zapowiedział możliwe kroki prawne wobec firmy, jeżeli nie cofnie ona decyzji. Wysłano oficjalne pisma do Google, jednak – jak podała Sheinbaum – w odpowiedzi wiceprezes Google ds. relacji rządowych Cris Turner poinformował, iż firma nie planuje zmiany swojej polityki w tym zakresie.

9 maja 2025 roku Izba Reprezentantów USA przyjęła projekt ustawy formalizujący nazwę „Gulf of America” dla instytucji federalnych. Ustawa przeszła głosami Partii Republikańskiej – wszyscy Demokraci byli przeciw, a jedynym republikaninem, który również zagłosował przeciw, był Don Bacon z Nebraski.

Prezydentka Meksyku zaznaczyła, iż jej kraj nie akceptuje możliwości zmiany nazwy akwenu o międzynarodowym charakterze jednostronną decyzją innego państwa. – Nie możemy zmieniać nazw terytoriów innych krajów, tak samo jak oni nie mogą zmieniać naszych – powiedziała Sheinbaum.

Szerszy kontekst polityczny

W odpowiedzi na działania USA, Sheinbaum ironicznie zaproponowała nazwanie Stanów Zjednoczonych „América Mexicana”, wskazując na historyczne mapy sprzed 1848 roku, zanim Meksyk utracił część terytorium na rzecz USA.

Tymczasem inne platformy technologiczne zareagowały różnie: Apple wprowadziło podobną zmianę jak Google, natomiast MapQuest opublikował satyryczny materiał wyśmiewający nową nazwę.


Idź do oryginalnego materiału