Koniec sporu Apple z Unią Europejską? Nowe zasady w App Store mają zapobiec karom

10 godzin temu

Wygląda na to, iż Apple uniknie gigantycznych kar finansowych za nieprzestrzeganie unijnych przepisów.

Jak informuje agencja Reuters, Unia Europejska jest gotowa zaakceptować czerwcowe zmiany, które firma wprowadziła w swoim sklepie App Store, aby dostosować się do Aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Gdyby nie te modyfikacje, Apple groziły dzienne kary w wysokości choćby 5% średnich dziennych światowych przychodów, czyli około 50 milionów euro.

Kluczową zmianą, jakiej domagała się Komisja Europejska, było usunięcie tak zwanych zasad „anti-steering”, które uniemożliwiały deweloperom informowanie użytkowników o tańszych opcjach zakupu poza App Store. Zgodnie z nowymi regułami, twórcy aplikacji mogą teraz swobodnie kierować klientów do zewnętrznych systemów płatności, a choćby akceptować płatności za dobra cyfrowe w swoich aplikacjach za pośrednictwem operatorów trzecich.

Zmianom uległa również struktura opłat. Apple wprowadziło dwupoziomowy system usług. Tańszy wariant, kosztujący 5% przychodów z aplikacji, jest pozbawiony takich funkcji jak oceny i recenzje, promowanie w App Store, sugestie w wyszukiwarce czy automatyczne aktualizacje i pobieranie na różnych urządzeniach. Droższy poziom, z opłatą 13% (lub 10% dla małych firm), obejmuje wszystkie dotychczasowe funkcje sklepu. Dodatkowo firma pobiera 2% opłaty za pozyskanie klienta oraz 5% prowizji od podstawowych technologii (CTC).

Nowa prowizja CTC zastępuje kontrowersyjną opłatę CTF, która wynosiła 0,50 euro za każdą instalację aplikacji po przekroczeniu progu miliona pobrań rocznie. Do 1 stycznia 2026 roku Apple ma przejść na jeden, ujednolicony model biznesowy, łączący wszystkie te opłaty. Maksymalna prowizja dla deweloperów wyniesie wtedy 20% (lub 12% przy ograniczonej funkcjonalności sklepu), a model rozliczeń za pojedynczą instalację zostanie całkowicie zlikwidowany.

Oczekuje się, iż Komisja Europejska formalnie zaakceptuje zmiany w App Store „w nadchodzących tygodniach”. Warto jednak pamiętać, iż Apple zostało już ukarane grzywną w wysokości 500 milionów euro za domniemane naruszenie DMA. Firma złożyła odwołanie od tej decyzji, protestując zarówno przeciwko karze, jak i nowym zasadom „anti-steering”, które wymusiły na niej wprowadzenie obecnych zmian.

Apple zyskuje: UE rezygnuje z podatku cyfrowego

Jeśli artykuł Koniec sporu Apple z Unią Europejską? Nowe zasady w App Store mają zapobiec karom nie wygląda prawidłowo w Twoim czytniku RSS, to zobacz go na iMagazine.

Idź do oryginalnego materiału