Enea oddała do użytku mapy OZE i dostępności sieci

4 godzin temu

Czy dana lokalizacja jest odpowiednia do rozpoczęcia projektu? Interaktywne mapy OZE i dostępności sieci energetycznej pomogą w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie. To narzędzie oferowane przez operatora, którego celem jest ułatwienie podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Enea Operator w swojej sieci dystrybucyjnej posiada jedne z największych „zielonych” mocy zainstalowanych. Mapy nasycenia i dostępności sieci pokazują, gdzie OZE osiągnęło już pełen potencjał, a gdzie jeszcze można otwierać nowe projekty.

Enea coraz zieleńsza

Na koniec I kwartału 2025 r. do sieci Enea przyłączone było 194 tys. odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy ponad 7,4 GW. Jednocześnie maksymalne zapotrzebowanie klientów w całym 2024 r. wyniosło 3,6 GW.

Czytaj też: Mazowsze chce mieć więcej społeczności energetycznych

W ten sposób wskaźnik aktywności w transformacji energetycznej spółki – czyli stosunek zainstalowanej mocy OZE do maksymalnego zapotrzebowania – wyniósł ponad 2, a w niektórych powiatach choćby 4,5.

Mapy lokalizują te najbardziej nasycone miejsca sieci. W ten sposób możliwe jest sprawdzenie dostępności przyłączy w prosty i intuicyjny sposób.

– Udostępniając interaktywne mapy, Enea Operator aktywnie wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii i przyspiesza transformację energetyczną Polski. Naszym celem jest zapewnienie inwestorom dostępu do rzetelnej i przejrzystej informacji, niezbędnej do podejmowania trafnych decyzji – mówi Marek Szymankiewicz, prezes Enei Operator.

Mapy OZE jako źródło wielu informacji

Dane pojawiające się na mapach obejmują nie tylko wybudowane instalacje, ale też wydane warunki przyłączeniowe, które na ten moment wynoszą 7 313 MW. w tej chwili Enea Operator proceduje kolejne 1250 wniosków o przyłączenie do sieci, które łącznie zapewniłyby 18 449 MW. Częścią mapy jest także tabela, w której wskazano moce przyłączeniowe w sieciach niskiego napięcia z uwzględnieniem inwestycji planowanych do 2029 r.

Czytaj też: „Europa musi zwiększyć ilość biometanu w sieciach gazowych!” Tylko jak?

Dzięki tym narzędziom można przeanalizować swój projekt nie tylko w odniesieniu do bieżącej sytuacji, ale również z uwzględnieniem długofalowych zmian w dostępności sieci.

Pełna mapa jest dostępna na stronie Enea Operator.

Źródło i zdjęcie: Enea Operator

Idź do oryginalnego materiału