Wysokość emerytury zależy od wielu czynników. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, iż jednym z nich jest moment przyznania statusu emeryta. Wspomniane emerytury czerwcowe dotyczą konkretnie osób, które urodziły się po 1948 roku i przeszły na emeryturę w latach 2009-2019, składając wniosek w czerwcu. Ze względu na obowiązujące wówczas przepisy ich świadczenie było znacznie niższe niż ich rówieśników z wcześniejszych miesięcy. Jak to możliwe?
REKLAMA
Zobacz wideo Stopa zastąpienia 25 proc.? "Może tyle wynosić, a choćby jeszcze mniej"
Ponowne przeliczenie emerytury. Czerwcowe emerytury dotyczą aż 11 roczników
O problemie emerytur czerwcowych pisaliśmy już w listopadzie zeszłego roku. Przypomnijmy, iż wspomniana różnica w wysokości świadczeń jest związana z reformą emerytalną z 1999 roku, która wprowadziła nowy algorytm wymiaru emerytury. Zgodnie z tymi przepisami dla osób przechodzących na emeryturę przy wyliczaniu świadczenia stosowano wskaźnik waloryzacji rocznej. W kwietniu i maju natomiast stosowany był wskaźnik waloryzacji kwartalnej, który zwykle był znacznie korzystniejszy dla przyszłego świadczeniobiorcy. Sytuacja ta zmieniła się w 2021 roku dzięki nowelizacji zmniejszającej tę dysproporcję, ale do tego czasu 11 roczników otrzymało już znacznie niższe emerytury. Teraz ma się to zmienić.
Zobacz też: Trzynasta emerytura do zwrotu. Niektóre osoby będą musiały odesłać pieniądze. ZUS już rozsyła listy
Projekt ustawy, nad którą pracuje w tej chwili rząd, ma dać możliwość "czerwcowym" emerytom ponownego przeliczenia świadczeń. jeżeli okaże się, iż wskaźnik waloryzacji z maja danego roku jest korzystniejszy dla ubezpieczonego, to świadczenie zostanie podwyższone. Portal Infor podkreśla, iż dotyczy to zarówno emerytur, jak i rent rodzinnych przyznanych w latach 2009-2019. Tak ustalona wysokość emerytury i renty rodzinnej podlegałaby następnie waloryzacji na zasadach, jakie obowiązywały po dniu przyznania emerytury lub renty rodzinnej. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2025 roku. Od tego momentu świadczeniobiorcy będą mieli sześć miesięcy na złożenie wniosku, który Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzy w ciągu 60 dni. Nowa, wyższa kwota będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku. Są jednak także gorsze wieści.
Co z emeryturami czerwcowymi z poprzednich lat? MRPiPS przekazało szczegóły na temat prowadzonych prac
Dotychczas w mediach pojawiały się informacje, iż "czerwcowi" emeryci będą mogli liczyć również na wyrównanie świadczeń wypłaconych w minionych latach. Niestety okazuje się, iż szans na to nie ma.
Dotychczasowy sposób obliczania świadczeń nie został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny, dlatego zmiany dotyczą przyszłości
- czytamy w komentarzu wydziału prasowego Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), przesłanym portalowi WP Finanse. Świadczenia przyznawane w czerwcu mogły być choćby o 200-300 złotych niższe, a według MRPiPS problem ten dotyczy ponad 95 tysięcy osób.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.