Uścisk dłoni z Zełenskim, gest „my również” w stronę kamer i obecność na mszy nowego papieża – Mark Carney rozpoczął swoją międzynarodową drogę jako premier Kanady od silnego sygnału dla sojuszników i przeciwników.
Premier Mark Carney podczas wizyty w Rzymie potwierdził „stałe i niezachwiane poparcie” Kanady dla Ukrainy. W sobotę spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, zapewniając o solidarności Kanady z ukraińskim narodem i jego przywódcą.
– Podziwiamy wasze zaangażowanie na rzecz pokoju, które zademonstrowaliście ponownie w tym tygodniu – powiedział Carney, odnosząc się do rozmów pokojowych, które odbyły się w Turcji. – Nie może być pokoju bez pełnego wsparcia i udziału Ukrainy, a wy macie nasze absolutne poparcie.
Spotkanie odbyło się w oficjalnej rezydencji Kanady przy Republice Włoskiej. Zełenski, ubrany całkowicie na czarno, podziękował za słowa premiera i zaprosił go do odwiedzenia Ukrainy. Skrytykował również prezydenta Rosji Władimira Putina za nieobecność na rozmowach:
– Czekaliśmy na Putina, a on nie przyszedł. Obawia się bezpośrednich rozmów – stwierdził.
Było to pierwsze spotkanie obu przywódców i część szerszych zabiegów dyplomatycznych przed czerwcowym szczytem G7, który odbędzie się w Kananaskis w Albercie. Carney wykorzystuje wizytę w Europie do spotkań z liderami państw G7 oraz uczestnictwa w uroczystościach religijnych.
W Rzymie premier wziął udział w mszy inauguracyjnej papieża Leona XIV. Dla Carneya, pobożnego katolika, była to pierwsza oficjalna wizyta w Watykanie. Nie uczestniczył wcześniej w pogrzebie papieża Franciszka, który odbył się tuż przed wyborami federalnymi w Kanadzie.
Premier odbył także rozmowy z premier Włoch Giorgią Meloni. W Pałacu Chigi – XVI-wiecznej rezydencji, gdzie niegdyś koncertował młody Mozart – Carney został powitany z pełnymi honorami wojskowymi. Uroczystości towarzyszyły hymny narodowe Włoch i Kanady oraz obecność 50-osobowej gwardii honorowej.
Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Rozmowy dotyczyły partnerstwa w zakresie sztucznej inteligencji, czystej energii oraz strategicznych minerałów. W trakcie dyskusji von der Leyen podkreśliła, iż Europa musi wzmocnić swoje zaangażowanie w NATO, na co Carney zareagował gestem skierowanym do kamer i bezgłośnie wypowiedział: „my również”.
W delegacji towarzyszącej premierowi znalazło się 13 parlamentarzystów Partii Liberalnej – głównie katolików lub reprezentujących okręgi z dużą liczbą katolickich wyborców. W składzie delegacji są m.in. były minister Jean-Yves Duclos, poseł Jaime Battiste z Nowej Szkocji oraz parlamentarzystki z Ottawy: Mona Fortier i Marie-France Lalonde. Obecni są także senatorowie Toni Varone i Tony Loffreda oraz przedstawiciele rdzennych narodów: Cindy Woodhouse Nepinak – Naczelnik Zgromadzenia Pierwszych Narodów oraz Victoria Pruden – przewodnicząca Rady Narodowej Metysów.
Na podst. Canadian Press