DFK Gogolin świętował 35-lecie działalności

19 godzin temu

Ekumenicznemu nabożeństwu przewodniczył biskup diecezji i proboszcz opolskiej parafii ewangelicko-augsburskiej Wojciech Pracki. Dwujęzyczną homilię o wspólnej ewangelikom i katolikom tęsknocie za Jezusem wygłosił ks. prof. Joachim Piecuch.

Uczestnicy wspólnie odmówili modlitwę „Ojcze nasz” i złożyli wyznanie wiary. Na zakończenie ewangelicki i katolicki duchowny razem udzielili błogosławieństwa.

Dwa języki, dwa wyznania

– Ten kościół ożywa raz w miesiącu, w każdą drugą niedzielę. Wtedy odbywa się luterańskie nabożeństwo z udziałem 10-15 osób – mówi bp Wojciech Pracki. – A raz do roku mamy nabożeństwo ekumeniczne z udziałem koła DFK. Wszystko to odbywa się w dwóch językach, w dwóch wyznaniach, w przyjacielskiej atmosferze. W tym poczuciu różnorodności dobrze się tu czujemy. Razem dajemy temu świadectwo.

Koncert muzyki Mozarta i Haydna zaprezentował młodzieżowy kwartet smyczkowy. Przybyli członkowie i sympatycy mniejszości niemieckiej z byłym posłem i liderem MN Henrykiem Krollem oraz obecnym przewodniczącym TSKN i VdG oraz przewodniczącym sejmiku Rafałem Bartkiem. A także burmistrz Gogolina Krzysztof Reinert i jego zastępca Piotr Giecewicz.

– Kiedy powstawało koło DFK w Gogolinie był rok 1990 – powiedział „Opolskiej” jego przewodniczący Krystian Polański. – Czas gwałtownie płynie. Miałem wtedy 15 lat. Pamiętam dobrze tamte początki i Johanna Krolla. Byłem choćby w jego biurze. Jako ministrant służyłem do mszy towarzyszącej początkowi działalności koła MN. To jest bardzo ważne, by od młodości wiedzieć kim się jest i swoją działalność komunikować. choćby jeżeli w dzisiejszych czasach nie jest to łatwe.

Współpraca koła DFK z parafią ewangelicko-augsburską w Opolu sięga 2017 roku, czyli 500-lecia Reformacji.

Tu się wszystko zaczęło

– Zależy nam na pozytywnym wizerunku mniejszości wobec mieszkańców gminy – podkreśla pan Polański. – Mamy dużo nowych mieszkańców. Także kilka nowych zgłoszeń do DFK. Chcielibyśmy, aby polityka gminy sprzyjała pokazywaniu, iż mniejszość tutaj jest. Chcemy być także obecni w strategii rozwoju gminy i obecni na stronie internetowej gminy.

– Działalność struktur mniejszości niemieckiej zaczęła się w Gogolinie od Johanna Krolla i wciąż jest z Gogolinem kojarzona – przyznaje Rafał Bartek. – Miejsc, gdzie mniejszość się rodziła, było wiele – także w wojewódzkie śląskim – ale ich drogi zbiegały się właśnie tutaj. Tu powstało pierwsze biuro TSKN. Jestem miejscowemu DFK wdzięczny za to, iż ten rok „półokrągłego” jubileuszu mniejszości tak uroczyście obchodzą.

Po nabożeństwie i koncercie uczestnicy spotkali się przy kawie i cieście. Przed kościołem umieszczono wystawę wycinków prasowych dokumentujących 35-lecie działalności koła mniejszości niemieckiej.

Czytaj też: Rowerzyści pielgrzymowali na Górę św Anny

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału