Były premier Izraela Ehud Olmert w wywiadzie dla BBC skrytykował działania izraelskiej armii w Strefie Gazy, określając je jako „bardzo bliskie zbrodni wojennej”.
„To wojna bez celu — wojna bez szansy na osiągnięcie czegokolwiek, co mogłoby uratować życie zakładników” – powiedział Olmert.
Zwrócił też uwagę na ogrom strat po obu stronach.
„Oczywisty obraz tej wojny to tysiące zabitych palestyńskich cywilów oraz wielu izraelskich żołnierzy. Z każdego punktu widzenia to odrażające i oburzające” – dodał. „Walczymy z mordercami z Hamasu, nie walczymy z niewinnymi cywilami. I to musi być jasne” – podkreślił.
Fala krytyki wobec Olmerta
Słowa Olmerta wywołały ostrą reakcję izraelskich polityków. Minister edukacji Yoav Kisch oskarżył go o „szkalowanie państwa Izrael na arenie międzynarodowej” i stwierdził, iż „powinien się wstydzić”.
Podobnie zareagował były ambasador Izraela w USA, Michael Oren, który uznał wypowiedź Olmerta za „bezprecedensową zdradę narodowego interesu w czasie wojny”. W mediach społecznościowych określono go jako „człowieka oderwanego od rzeczywistości wojennej” i „sojusznika narracji wrogów Izraela”.
Niektórzy komentatorzy sugerują, iż Olmert „próbuje zdobyć uwagę mediów”, co jeden z byłych doradców Netanjahu skomentował jako „próbę powrotu na polityczne salony kosztem żołnierzy na froncie”.
Alternatywa Olmerta – rozwiązanie polityczne, nie militarne
Olmert od lat popiera koncepcję rozwiązania dwupaństwowego, które zakłada utworzenie niepodległej Palestyny obok Izraela, z uzgodnionymi granicami i podziałem Jerozolimy jako stolicy obu państw. W czasie swojej kadencji zaproponował Palestyńczykom wycofanie się z 93% Zachodniego Brzegu i wymianę terytoriów.
W ostatnim wywiadzie zaznaczył:
„Każdego dnia tej wojny oddalamy się od możliwości pokojowego rozwiązania. Potrzebujemy międzynarodowego mechanizmu i politycznego planu, nie kolejnych zbombardowanych dzielnic”.
W przeszłości próbował też powołać regionalny sojusz pokojowy z udziałem Egiptu, Jordanii i Arabii Saudyjskiej, jednak jego rząd upadł zanim plany nabrały kształtu.
Liczba ofiar
Według danych ONZ i Ministerstwa Zdrowia w Gazie (na dzień 21 maja), inwazja izraelska pochłonęła ponad 36 000 ofiar śmiertelnych po stronie palestyńskiej, w tym około 14 000 dzieci. Rannych jest ponad 85 000 osób. Po stronie izraelskiej, według IDF, zginęło ponad 1 600 żołnierzy, a tysiące zostało rannych.