- Wniosek do ZUS wysłałam pierwszego dnia i pieniądze pojawiły się już na moim koncie. Zawsze tak robię, bo wiem, iż im wcześniej dopełnię formalności, tym szybciej dostanę środki - zaznacza pani Klara, mama 11-letniej dziewczynki. Tu warto pamiętać również o tym, iż wnioski można wysyłać tylko 30 listopada 2025 roku. Po tym terminie złożenie wniosku nie będzie już możliwe.
REKLAMA
Zobacz wideo 300 zł to za mało? Rodzice mówią, ile kosztuje wyprawka szkolna [SONDA]
300 plus na szkolną wyprawkę. Lepiej nie odkładać tego na potem
Z początkiem lipca ruszył nabór wniosków na dofinansowanie do zakupu szkolnej wyprawki. Mowa oczywiście o 300 plus, czyli rządowym programie "Dobry start". Pieniądze przysługują na każde uczące się dziecko w wieku:
od 7 do 20 lat,
do 24. roku życia - jeżeli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności.
Tu warto zaznaczyć, iż jednym z podstawowych warunków otrzymania wsparcia, jest uczęszczanie dziecka do szkoły. Świadczenie nie przysługuje dzieciom uczęszczającym do przedszkoli ani studentom. Pieniądze na wyprawkę szkolną są przyznawane bez względu na wysokość dochodu osiąganego przez członków rodziny.
Prawo do tego świadczenia mają nie tylko rodzice, opiekunowie prawni i faktyczni dziecka, ale także rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka i dyrektorzy placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej. Osoby, które złożą dokumenty do końca sierpnia, otrzymają świadczenie maksymalnie z dniem 30 września.
Jak podaje ZUS, już z początkiem lipca odnotowano niemal 400 tys. wniosków na ponad 574 tys. dzieci. Szacuje się, iż uprawnionych do skorzystania z 300 plus jest ok. 4,5 mln osób.
Wniosek o 300 plus trzeba złożyć przez internet
Wnioski o świadczenie 300 plus w 2025 roku można składać od 1 lipca do 30 listopada 2025 roku. Jak to zrobić? Jest to możliwe za pośrednictwem następujących kanałów:
aplikację mZUS,
Platformę Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS,
bankowość elektroniczną,
portal Emp@tia.
We wniosku należy podać poprawne dane, takie jak: PESEL dziecka, nazwę i adres szkoły oraz aktualny numer rachunku bankowego.